Nejdřív mi řekněte: co všechno má na starosti honorární konzul?

Pracuji jako ředitelka pro rozvoj obchodu s Evropou v Komisi pro ekonomický rozvoj Arkansasu. Pomáhám evropským firmám založit si pobočku ve státě Arkansas a podnikat tu. Velmi dobře se mi spolupracuje s firmami například z Francie a Německa. České firmy tu prozatím nemáme, ale doufám, že se to do budoucna změní, protože Arkansas má co nabídnout. Mezi činnosti, kterými se zabývám, patří mimo jiné také pomoc občanům České republiky na území státu Arkansasu, propagace cestovního ruchu a třeba také podpora kulturní výměny.

Jak dlouho už tuto práci děláte?

Jako honorární konzulka jsem začala působit v říjnu loňského roku. Od té doby jsem v Arkansasu přivítala skupinku českých podnikatelů vedenou ministrem zemědělství panem Jurečkou a panem velvyslancem Gandalovičem. Toto léto jsem zde ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky zorganizovala v Little Rocku první Český filmový festival. Byla to dobrá příležitost pro české krajany, kteří se do Česka často nedostanou, zhlédnout kvalitní české filmy. Mimo to máme přímo v Little Rocku dvě české restaurace a v jedné z nich se po večerním představení konal raut, kterého se jako náš host zúčastnila také Eva Jeníčkova, herečka z Klaunů.

Český filmový festival ve Spojených státech, to zní skvěle. Jaké filmy jste uvedla?

Během víkendu jsme promítli celkem pět filmů: Fair Play, Klauni, Krásno, Pojedeme k moři a Zakázané uvolnění. Podařilo se mi zajistit sponzory, takže vstup měli všichni zdarma.

Při své práci se setkáváte s různými lidmi. Co si nejčastěji Američané spojují s Českou republikou?

Jsem překvapená, kolik lidí tady Českou republiku zná. Starší ročníky ji mají ještě zažitou jako Československo, takže je musím občas opravit. To většinou vede k zajímavé konverzaci o listopadové revoluci a o tom, jak se věci vyvíjely následně. Většinou si místní lidé spojují Česko také s Prahou. Setkala jsem se zde ale i s cestovateli, kteří si projeli Českou republiku na kole. Také české pivo má v USA dobré jméno a dá se běžně koupit v obchodech.

V čem se pro vás liší život v USA a České republice?

První věc, která mě napadá, jsou velké vzdálenosti a nutnost mít vlastní auto, protože veřejná doprava tady nefunguje tak, jak jsme na ni zvyklí. Přestože má Arkansas rozlohu o něco větší než Řecko, žijí zde jenom necelé tři miliony obyvatel. Když projíždíte krajinou (projet Arkansas z jihu na sever trvá zhruba šest hodin), vidíte kolem sebe hodně polí s rýží nebo bavlnou. Člověk pak nabývá dojmu, že zemědělství je v Arkansasu důležité a není daleko od pravdy.

Jak vnímáte kulturní rozdíly?

Spojené státy jsou kulturně rozmanité – USA se říká tak zvaný „melting pot", protože tu žijí lidé různých národností, barvy pleti a náboženství. Tito přistěhovalci sem přinesli svoje zvyky a tradice. To dělá život pestřejším a zajímavějším.

Co vám ve Spojených státech nejvíce chybí?

Babiččiny ovocné knedlíky a valašské kopce. Rodina a přátelé jsou pro mě důležití a jsou také hlavním důvodem, co mě domů vždycky táhne.

Dodržujete české tradice, nebo naopak jste nějaké přejala od Američanů?

Nejvíce se nám v rodině propojily české a americké tradice během Vánoc. Na 24. prosince připravuji štědrovečerní večeři, napeču vánoční cukroví a k tomu si pouštíme české pohádky a koledy. Druhý den, 25. prosince, se oficiálně slaví Vánoce v Americe, takže ráno rozbalujeme dárky, které nadělil „Santa Claus", díváme se na americké vánoční filmy a užíváme si sváteční pohody.

JANA STUPKOVÁ

LENKA HOŘÁKOVÁ

  • Do Arkansasu se poprvé dostala na střední škole, kdy se přihlásila na roční výměnnou jazykovou stáž. Ve Spojených státech se jí líbilo, a proto se po ukončení studia na gymnáziu rozhodla studovat místní vysokou školu
  • Úspěšně dokončila Graduate School of Business na University of Arkansas v Little Rock, kde získala titul MBA. A posledních osmnáct let žije v Arkansasu
  • Do Česka se ráda vrací, jezdí sem dvakrát až třikrát ročně, i když jenom na krátkou dobu. Naposledy byla doma v červnu, ale opět plánuje cestu na konec září
  • Arkansas, stát, kde žije, je přední vývozce rýže a kuřat v USA. Přesto, co se týká státního HDP, letecký průmysl je na přední příčce. Velkou roli tam hraje 
i turismus. Stát má krásnou přírodu s několika národními parky a velkými jezery. Lidé z okolních států jezdí do Arkansasu do lázní Hot Springs nebo navštívit knihovnu prezidenta Clintona, který odsud pochází, a také muzeum Crystal Bridges, jež patří mezi největší muzea amerického umění.