Bouřky a vydatnější srážky očekávají meteorologové i v pátek, oba víkendové dny už bude provázet klidnější ráz počasí s občasnými přeháňkami. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na webu a facebooku.

"Během dne bude klid, změna přijde večer. Do střední Evropy proudí od jihu teplý vzduch, zažíváme teplé ráno s teplotami mezi 18 a 14 stupňů. Odpolední teploty by měly překročit tropických 30 stupňů Celsia na většině území. Během dne bude slunečno, snad jen horské oblasti a severozápad území budou mít vlivem oblačnosti sluníčka méně. Změna přijde večer a v noci na pátek, kdy v souvislosti se zvlněnou studenou frontou čekáme místy bouřky, i velmi silné, doprovázené nebezpečnými jevy jako nárazy větru, krupobití a přívalové srážky," uvedli dnes ráno meteorologové.

Ve středu odpoledne a navečer zasáhly Česko prudké bouře, které způsobily problémy v dopravě a výpadky v dodávkách elektřiny. Území republiky během nich zasáhlo na 100.000 blesků, uvedla dnes Česká televize. Objevily se takzvané supercely, kroupy, srážky, ale dominantním jevem byly nárazy větru a mnoho škod v jižní polovině země.

Silný vítr a déšť se přehnal přes Zlínský kraj.
Bouřka ve Zlínském kraji lámala stromy a zaplavovala sklepy

"Na svědomí je mělo derecho, konvektivní bouře, která původně vznikla v noci na středu nad Francií. Lokálně se vyskytly i downbursty, propady suchého vzduchu," informovali meteorologové.

Jeden takový jev zasáhl Otice u Opavy. Silný vítr tam zničil deset střech a dalších 20 poškodil. Další silné bouřky se mohou objevit dnes večer a v noci, nebezpečné budou hlavně v západní polovině země.

Bouřky budou doznívat ještě v pátek. Teploty se budou výrazně lišit podle regionů - zatímco na západě teploměr ukáže před víkendem jen nanejvýš 18 stupňů, na jihovýchodě a východě republiky až 29 stupňů Celsia.

V sobotu předpověď očekává ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 21 do 25 stupňů. V neděli budou přeháňky jen výjimečné a bude od 22 do 26 stupňů Celsia.