Na projektu už však pracuje architekt a obec plánuje zažádat o dotaci.
 Kulturní dům přitom před časem obec prodala. Chtěla rozšířit prostory ve staré hospodě. Jenže přednost dostala plynofikace, kanalizace, kabelová televize, internet. Nakonec se ukázalo, že noví majitelé kulturák nemají jak využít, tak ho zase obec koupila zpátky.

Obyvatelé naštěstí na kulturu nezanevřeli. „Stále se snažíme, aby Horní Lhota byla kulturní obcí, proto organizujeme nejrůznější průvody, kácení máje, sportovní události, oslavy i fašanky," přiblížila Lenka Soukeníková z kulturní komise.
Starosta hasičů Jan Pavelka však přiznává, že když obec kulturní dům před lety prodala, byli nešťastní. „Naštěstí jsme odtamtud včas vyvezli kulisy," zmínil hasič. „Kdyby se podařilo opravit kulturák, mohli bychom obnovit divadlo," naznačil Pavelka.

Místní jsou pyšní na to, kolik nadšenců v obci je. „Působí u nás například skupina lidí, která už před pětatřiceti lety vytvořila „fašankářský spolek". Vymysleli si, že budou dělat každý rok fašank na nějaké téma," vysvětlil Pavelka.

Kromě fašankového průvodu se tak v Horní Lhotě každý rok koná i fašankové vystoupení. „Průvod v maskách obejde obec, večer pak zahrajeme nějaké scénky, připomeneme vtipné historky, divadla, tance a podobně. Celé to natáčíme na video a pak si to promítáme," pousmál se starosta hasičů.

Už rok dopředu se domlouvají, co udělají příště. „Nejvíc legrace jsme si užili, když bylo téma Labutí jezero, které tančili chlapi, a velmi vydařené bylo i téma Španělsko, kde měli účinkující překrásné kostýmy a skvěle tančili," vzpomněl.

Elán je, zbývá sehnat peníze. Obec by podle starosty Josefa Šenovského kulturní dům ráda kompletně opravila. „V současné době jsme požádali o dotaci. Rozpočet je minimálně pět milionů korun na výměnu oken, zateplení a vytápění plus další možná tři miliony na vnitřní úpravy a vybavení," vypočítal starosta Šenovský.

Místní věří, že se brzy dočkají.

„Řešený objekt bude využíván jako kulturní dům pro společenské účely s víceúčelovým sálem. V rámci celkové obnovy objektu je navrženo zateplení obvodového pláště, výměna stávajících oken a dveří, bude provedena změna zdroje vytápění. V souvislosti s úpravou vnitřních prostor bude provedena rekonstrukce a doplnění hygienického zázemí, u ostatních místností budou provedeny nové povrchy podlah, nové povrchy stěn a nová elektroinstalace v celém objektu včetně nového umělého osvětlení. Kolem objektu bude provedena úprava vstupních schodišť a nová vstupní bezbariérová rampa." Michal Ušela z projekční kanceláře UPOSS

Marcela Kaniová