„Sedmidenní pátrání týmu šerpů v oblasti ledovce bylo ukončeno. Kvůli již malé naději na nalezení Martina a značně zhoršenému počasí, které mohlo ohrozit i jejich životy,“ píše na webových stránkách Martina Minaříka jeho otec Jaroslav.

Pohledy na šance Minaříkova přežití se přitom velmi různily. Ještě minulý týden viděl celou situaci Ladislav Jirásko, jednatel společnosti, která Minaříka sponzorovala, nadějně. „Mohu říct, že už se stalo mnoho případů, kdy po týdenním pobytu v samotě pohřešovaný člověk přišel do civilizace,“ řekl Jirásko.

S tím souhlasí i předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. Podle něj byl ale Minaříkův výstup velmi náročný a nebezpečný. „Dle mých informací a podle toho, kde se Martin pohyboval, kde byl naposled viděn a kolik měl materiálu a sil, tak je velmi nepravděpodobné, že by ještě existovala nějaká šance, že by přežil. Podle mého názoru je ten případ už uzavřený,“ řekl včera Hrubý.

Minařík se vydal zdolat Annapurnu 10. dubna společně s Francouzkou Elizbeth Revolovou a Slovákem Jozefem Kopoldem. Ten však expedici po několika dnech opustil a vrátil se na Slovensko. Dvojici se podařilo dosáhnout východního předvrcholu Annapurny. Výstup na vrchol hory však museli kvůli špatnému počasí přerušit. Oba horolezci poté začali sestupovat do údolí.

Úspěšně zdolal sedm osmitisícovek

Cesta dolů byla ale velmi obtížná. Minaříkovi ji navíc značně komplikovaly omrzlé prsty. Dvojice se poté rozdělila a Revolová se dostala do údolí sama s tím, že zajistí pomoc. Následná záchranná akce ale nebyla úspěšná.

Podle starostky Blatničky Jaroslavy Hruškové byl Martin Minařík velice skromný člověk. „Nestál o publicitu,“ vzpomíná starostka, která horolezce naposledy viděla před dvěma měsíci, kdy jí zapůjčil tibetskou vlajku k vyvěšení na obecním úřadě. „Na Annapurnu se velice těšil,“ vzpomenula Hrušková.

Jedenačtyřicetiletý Minařík podnikl deset himálajských expedic, na kterých úspěšně zdolal sedm osmitisícovek. Vylezl na Manaslu, Kangchenjungu, Broad Peak, Shisha Pangmu, za kterou získal v roce 2004 ocenění výstup roku, Cho Oju, Lhotse a Dhaulagiri. Kromě toho podnikl řadu obtížných výstupů v dalších světových velehorách: Cassinův pilíř na Mount Mc Kinley - alpským stylem, Mt. Logan - první a dosud jediný sólo přechod masivu, Aconcagua - sólo východní stěnou.

Martin Minařík byl vyznavačem alpského nebo lehkého expedičního stylu bez kyslíku a výškových nosičů. Vrcholy zdolával sám nebo v malém týmu, jako tomu bylo i při jeho posledním výstupu, kdy se rozhodl podruhé zdolat Annapurnu. Podle Zdeňka Hrubého patřil v posledních letech Minařík mezi naše nejlepší himálajské horolezce. „Jde o velkou ztrátu,“ řekl Hrubý.