Důvodem tohoto kroku je podle starosty obce Antonína Stodůlky fakt, že by zřízení lanovky na Hostýn znamenalo výrazné zpomalení dalších projektů, které má Chvalčov vplánu. „To však neznamená, že by snahy ovýstavbu lanovky končily. Budeme na tom pracovat dále, jen si to vyžádá více let,“ vysvětlil Stodůlka.

Podotkl, že pokud by se nyní realizace lanovky do územního plánu zapojila, výrazně by to pozdrželo například výstavbu sportovního areálu na Trojáku nebo jiných rozvojovýchploch.

Srozhodnutí zastupitelstva se ztotožnil také hlavní investor návrhu, kroměřížský Klub lyžařů, která provozuje Ski Areál na Trojáku. „Projekt není připraven do té fáze, aby neohrozil, neprodražil a případně nezastavil celý územní plán obce Chvalčov, takže se do současné změny územního plánu se nedostane,“ připustil ředitel společnosti Jakub Juračka.

Dodal, že jako investoři mají především zájem na pozitivním rozvoji obce a dobré vztahy sní. „Tudíž je současné rozhodnutí logickým a zřejmě nejlepším vyústěním momentálního stavu věcí kolem celého projektu,“ míní Juračka.

Velkou radost zrozhodnutí chvalčovského zatupitelstva neskrývá předseda Matice Svatohostýnské Aleš Dufek, který svýstavbou lanovky na nejznámější moravské poutní místo nesouhlasil. „Je to pro nás velmi pozitivní, protože nám šlo oto, aby lanovka vúzemním plánu nebyla. Je to podle nás vítězství rozumu a jsme rádi, že došlo ktéto shodě,“ míníDufek.

Nápad zpřístupnit svatý Hostýn ze strany Chvalčova přinesli provozovatelé Ski Areálu Troják před více než dvěma lety. Vedení obce zastávalo názor, že by šlo ovýznamný posun voblasti rozvoje lokality, zástupci Matice svatohostýnské měli spíše zamítavý postoj. Nejdříve nesouhlasili spůvodním návrhem výstavby lyžařského areálu, zřízení lanovky však jednoznačně nezavrhovali.