„Šel jsem na houby a místo toho jsem našel několik desítek mrtvých ryb. Bylo to překvapení. Zajímalo by mne, kde se tam vzaly,“ prohlásil Johaník.

Deníku se podařilo zjistit, že uhynulé ryby do lesa vyvezli rybáři z Modré. To potvrdil i tamní starosta Miroslav Kovářík.

„Letos byly extrémně dobré podmínky pro růst rostliny nazývané okřenek. Přestože jsme ji sbírali pravidelně, tak za dva dny byla hladina vždycky opět zarostená. Ve vodě proto neprobíhala fotosyntéza a ryby se tak udusily,“ vysvětlil starosta Modré s tím, že uhynulé kusy uložil na obecním pozemku pouze na krátkou dobu, a to před tím než je rybáři zakopou.

Uhynulé ryby zakopávají i rybáři z Místní organizace moravského rybářského svazu v Uherském Hradišti (MO MRS UH).

„Nesmí to ale být jáma hluboká na jeden rýč tak, aby ryby vyčuhovaly. My kopeme pořádné jámy a ryby zasypáváme vápnem,“ uvedl předseda MO MRS UH Milan Čaja s tím, že nechat válet uhynulé kusy v lese je nepřípustné.

Zakopání mrtvých ryb považuje za vhodné také hospodář kunovického rybářského sdružení Ladislav Chrástek.

„Je to jediná možnost. Jen je třeba ryby dobře zavápnit a zakopat dál od břehu. Za půl roku po nich nenajdete nic, to je vyzkoušené,“ doplnil Chrástek.

V zahrabání rybích mrtvol nevidí žádný problém ani mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

„Pokud nejde o věští množství, nemělo by hrozit žádné nebezpečí. Zahrabání alespoň do hloubky osmdesáti centimetrů zákon dovoluje,“ uvedl Duben s tím, že pohřbení mrtvých těl zvířat nepřipadá v úvahu, jenom pokud uhynula na nějakou nákazu.

Pohřbívat se nesmí ani přežvýkavci a prasata. Podle mluvčího veterinární správy nehrozí lidem žádné nebezpečí ani pokud zůstanou volně v přírodě uložené udušené ryby, jako je tomu v Modré. O mrtvoly se podle zkušeností rybářů postarají divoká zvířata a hmyz.

Milan Zámečník, Martin Nevyjel