Správní radě připadal finančně riskantní a neprůhledný. S ní se poté ztotožnil akademický senát univerzity. Hoza přesto stále zaujímá rektorské křeslo. Může na něm sedět do té doby, než jej případně odvolá prezident Václav Klaus.

Už se balíte z kanceláře rektora?

Zatím se nebalím, protože nejsem zvyklý vyklízet pole bez boje. A řeknu vám, že jsem byl velmi nemile překvapen tím, že senát podlehl tlaku místních politiků a navrhl mé odvolání.

Začněme však optimističtěji. Čeho si ceníte za poslední roky na UTB, co se podařilo?

Jsme v konkurenčním prostředí. Velmi pozitivní proto je, že UTB nenechala obsadit některé klíčová místa v regionu jinými univerzitami. Konkrétně Uherské Hradiště, Kroměříž nebo Bzenec. Pokud bychom včas nezareagovali, jsou tam dnes jiné vysoké školy. Otázka rozvoje Uherského Hradiště je už tak daleko, že tam nyní funguje Fakulta logistiky a krizového řízení (FLKŘ). Celá politika jít do Uherského Hradiště je správná. Ve Zlíně prostory nemáme. Na FLKŘ vznikl směr, který je v dnešní době mimořádně žádaný, a to logistika a krizové řízení. Jsou tam vychováváni odborníci, kteří se mohou později zařadit do integrovaného záchranného systému (IZS). V současné době je také důležitá otázka terorismu. Také proti němu budou umět absolventi bojovat. V Uherském Hradišti je řada výjimečných absolventů, kteří našli uplatnění v IZS, kde se zabývají ochranou obyvatelstva.

A co další fakulty UTB?

Jinak tady máme samozřejmě spoustu jiných úspěchů. Ale nerad bych to bral tak, že jsem přišel já a poslední tři roky jsou mimořádné. To není pravda. Navazuje se na bývalého pana rektora a na tradici UTB, která je sice krátká, ale myslím, že úspěšná.

V čem například?

Rád hovořím například o tom, že Fakulta multimediálních komunikací (FMK) je výkladní skříní UTB. Náš student Jan Otruba třikrát po sobě vyhrál Noc filmových nadějí, což je velký úspěch. V době předsednictví EU byla vypsána soutěž o nejlepší plakát a pět prvních vítězů bylo z FMK. Robinu Kašpaříkovi, autoru snímku Seance, prodal jeden z významných a nejprodávanějších spisovatelů Stephen King za dolar svou povídku Jsem brána a umožnil mu z ní udělat krátký film. Robin už o tomto hovořil se známým hercem Karlem Rodenem, a doufejme, že tu roli vezme.

Rozhodně tedy nesouhlasíte s výroky, že UTB nemá dobré jméno mezi univerzitami v ČR…

Abych vám pravdu řekl, tak je to naopak. Co slyším v Praze nebo v Brně, UTB je nejprogresivnější univerzitou v republice. Například letos se nám hlásí o šest procent studentů více než vloni. Opačné soudy proto nechápu, obzvlášť od místních. Myslím, že se skutečně tlačíme na první místa univerzit, a to jak v počtu studentů, tak ve studijních oborech. Paní senátorka Gajdůšková hovoří 23. března ve Zlínském deníku o tom, že záležitost UTB je velmi nedobrá. Když toto říká, poškozuje její dobré jméno. Navíc se mnou o univerzitě soukromě nikdy nemluvila, přestože je členka správní rady. A to se mi nelíbí.

Dobré renomé má také fakulta technologická, kam se zřejmě zanedlouho odeberete. Nemáte obavy, že se na vás někteří mohou dívat mezi prsty?

Ne, kdepak. Odvolání není za moji práci. Byl to politický nátlak na senát. Tak to alespoň beru. Projekt UH park jsem přebral od Vysoké školy Báňské v euforii. Když jsem se kdysi setkal s tamním rektorem Roubíčkem, řekl mi: Dávám vám na talíři půl miliardy. Takže jsem byl nadšený, a rozhodně jsem nepředpokládal, že to dojde do takového konce. Pokud tento ojedinělý projekt nevyjde, připravíme se o zmíněné peníze. Ale řeknu vám perličku. Když jsem šéfoval Vysoké škole pozemního vojska ve Vyškově, chtěl mě v roce 2001 odvolat pan ministr Tvrdík.

Z jakého důvodu?

Za to, že jsem na branně-bezpečnostním výboru parlamentu prohlásil, že tehdejší systém armády a školství není ekonomicky podchycený. On to považoval za neobjektivní. Ale akademický senát školy mě tehdy podržel. Proto mě překvapilo, že když na UTB přijdou na zasedání senátu čtyři místní politici a začnou vykládat, jak jsem špatný, nikdo si neuvědomí, co jsem pro univerzitu dělal.

Není odvolání pro vás osobně potupa?

Naopak. Bylo to cílené. Nějakým způsobem mě chtěli odstranit kvůli tomu, aby se vrátil projekt vědeckotechnického parku na ministerstvo průmyslu a obchodu, a aby dotace tři sta milionů korun odešla do holešovské zóny. S tím já ale nesouhlasím. Raději odejdu z funkce.

Máte opravdu pocit, že to bylo kvůli tomu, a že je tak vaše odvolání částečně i dílem náměstka hejtmana Libora Lukáše, který se o holešovskou zónu jako předchozí hejtman výrazně zasadil?

Na zasedání Správní rady UTB v prosinci v Praze se mě ptal, proč nejde projekt do holešovské zóny, a proč jsme nedělali ekonomický rozbor mezi Hradištěm a Holešovem. Řekl jsem mu, že na tomto projektu se pracuje tři roky, a že musí jít do Uherského Hradiště, protože do něj půjdou místní firmy. Kdo bude jezdit z Hradiště padesát kilometrů do Holešova? Projekt byl hotový. Ale domnívám se, že se celá kauza rozvířila právě kvůli holešovské zóně.

Kvůli UH parku máte na UTB řadu svých příznivců, ale i nepřátel. Čím to, že jdou někteří tak tvrdě proti vám?

Někteří akademičtí pracovníci nemají dostatek zkušeností, což je chyba. Já jsem zažil dost tvrdé práce. Tady vznikají konkurenční boje i uvnitř univerzity. Podle mě absolutně zbytečné, protože by si lidé měli uvědomit, že UTB by měl představovat jednolitý celek, který jde do všeho. Zkrátka úspěchům spíše fandit než jej podrývat. Já třeba vím, že některé myšlenky, které prezentuje senátorka Gajdůšková, nejsou její myšlenky, ale výsledkem konzultací s jinými lidmi z UTB. Kdybychom nešli cestou detašovaných pracovišť, tak má třeba fakulta technologická poloviční rozpočet. A kvůli tomu mě někteří deklasují a já nechápu proč. Uherské Hradiště jsem podporovat musel, protože by tam vznikl obrovský komplex.

Možná se cítí pracovníci fakult ve Zlíně ošizené a mají pocit, že je Hradiště upřednostňováno.

Pravděpodobně nějaká nevraživost vůči FLKŘ je. Ale jakákoliv úspěch je přece celé UTB. Mohu ale říct, že město Uherské Hradiště nám například nabídlo, aby v prostorách tamní nemocnice vznikla Fakulta zdravotnických studií. Jenomže zdravotnický potenciál je větší ve Zlíně, takže připravujeme její vznik v krajském městě. Už kolem ní však běhám dva roky.

Vraťme se ještě na chvíli k UH parku, který byl hlavním důvodem vašeho odvolání. Členy správní rady zarazilo, že jeho součástí byla například i vilová výstavba. Nač?

Ta byla myšlena do budoucna. Jedna věc jsou prvotní plány, a druhá věc další možný rozvoj velkého areálu. Vilová výstavba by nebyla součástí nákladů 560 milionů korun. Je součástí předběžné architektonické studie dalšího možného rozvoje areálu.

Správní radu lze však svým způsobem pochopit, že nepovažovala za důvěryhodného partnera firmu, jejímž jediným akcionářem byla kyperská společnost. Vám to připadalo důvěryhodné?

Je dost běžné, že některé firmy jdou na Kypr, protože tam odvádějí nižší daně. Když však na správní rada tato připomínka padla, zhodnotil jsem ji jako přínosnou a vše se napravilo. Nyní je hlavním akcionářem společnost UNIS. Je to velká firma, která se zabývá obory od letectví až po chemii. Ředitel Kovář je předsedou jedné letecké společnosti. Takže nyní se domnívám, že by ve vztahu k finančním tokům UH parku neměly být žádné problémy. Však uvidíme, co ukáže audit.

S majitelem pozemků v Uherském Hradišti Pavlem Berkou jste podepsal některé smlouvy údajně protizákonně. Hovoří se, že nyní UTB hrozí pokuta 130 milionů korun, pokud do projektu nepůjde a vlastník Berka by se chtěl případně soudit.

To je nesmysl, zavolám Berkovi, a zeptám se jej na to. (telefonát před redaktorkou Deníku). Tak říká, že je to totální nesmysl.

Ještě před rozhodnutím senátu jste odvolal svého statutárního zástupce Petra Sáhu. Hlavním důvodem, který jste zmínil na uzavřeném jednání senátu, bylo, že spolupracoval s íránskými univerzitami. On však tvrdí, že jste o tom dobře věděl, protože jste mu podepisoval cestovní doklady.

Nerad bych se znovu dostal do nějakých konfrontací. Denně podepisuji cesťáky, třeba jenom dnes osm. A myslíte si, že budu kontrolovat třeba paní děkanku Pavelkovou, když jede do Prahy a bude tam dva dny? To je neseriózní. Doklady jsem podepsal, aniž bych něco takového věděl. Že byl můj předchůdce Sáha v Íránu jsem se dozvěděl od příslušníka vojenské kontrarozvědky. Nesnižoval jsem se k tomu, že bych svého zástupce kontroloval, kam jede. Měl absolutní volnost. Ale když chtěl jet do Íránu, tak mi to měl říct. Čtrnáct dní před jeho cestou přišel dopis z MŠMT, že jakákoliv spolupráce s Íránem je zakázána. Důvodů k jeho odvolání však více, ale nechci je přes média ventilovat. To máte jak s bývalým kvestorem Černým. Neodvolal bych jej, kdyby mě upozornil na některé věci, které bych předem měl vědět.

V souvislosti s FLKŘ jsou aktuálním tématem také akreditace. Více než půl roku jste bojoval například o magisterský program Management a logistika, jelikož právě jeho studenti jsou stále posluchači oboru Chemie a technologie materiálů. UTB za tento obor bere od státu zhruba trojnásobné peníze na studenta a bakaláři s ekonomickým vzděláním dostanou diplom v oboru chemie. Tu ale ovládat nebudou, což je špatnou vizitkou pro kvalifikované z fakulty technologické.

Akreditace si vyřizuje každá fakulta zvlášť.

Ale konkrétně kvůli této jste jezdil do Prahy lobovat vy.

Ano, to jsem jezdil. Ale UTB nejde proti žádnému předpisu. Ze zmíněného magisterského programu vyjdou krizoví manažeři. Nejedná se o „čistou“ chemie, ale obor příbuzný ekonomice. Když končili v Uherském Hradišti třeťáci, nebyl program Management a logistika zakreditovaný. Nevidím v tom ale žádný problém. Studenti se neučí jen chemické moduly. A pochybuji, že když někdo nemá vystudovanou klasickou chemii, půjde pracovat do chemické fabriky.

Budete se tedy ještě snažit akreditaci získat, aby program předešel dalším pochybnostem nebo ne?

Jednoznačně. Mluvil jsem s předsedkyní Akreditační komise MŠMT, a měl by se projednávat 21. června. Mohlo k tomu dojít už dříve, ale chceme připravit program precizně, aby nám jej už schválili.

Co chcete udělat precizně – nabrat odborníky nebo vybrat správné předměty?

Zkoumal jsem to půl dne, není to jednoduché. Kdybychom program předložili komisi před dvěmi lety, nikdo by jej nezpochybnil a už by se vyučoval. Ale po problémech v Plzni je všechno obtížnější a složitější.

Když studenti případně přejdou z jednoho programu na druhý, budou mít stejné předměty?

To nevím, to už by si měl řešit děkan. Otázkou však je, jestli budou chtít přejít. Chemie a technologie materiálů je také zajímavé studium.

Jenom mi skutečně přijde matoucí pro firmy, které studenti po absolvování osloví.

Jednak by se podle mě nehlásili na práci chemiků a potom si myslím, že VŠ by měla naučit člověka myslet. Znám hudebníka, který vystudoval bakaláře na konzervatoři a magistra na Univerzitě J. A. Komenského, což vypadá jako postavené na hlavu. V rámci univerzity musíte někdy řešit krizové situace, kdy máte studenty, a pokud je pustíte, tak o ně přijdete. V té chvíli UTB udělala to nejlepší, co mohla.

V čele Regionálního vzdělávacího centra v UH, dnešní FLKŘ, stáli jistou dobu pánové Odehnalové, otec a syn. Jeden byl ředitelem centra, druhý tajemníkem. Proč odešli? Na UTB se mluví, že zpronevěřili několik milionů.

To jsou úplné nesmysly. Bývalého rektora soukromé vysoké školy Lubomíra Odehnala jsem oslovil, když se centrum v Uherském Hradišti rozjíždělo. Znám totiž jeho obrovské organizační schopnosti. Byl excelentní. Syn, který mu dělal tajemníka, měl ekonomické vzdělání. Zpronevěření je nesmysl.

Proč tedy odešli?

Pan docent Odehnal měl bohužel rodinné problémy, které bych do tisku nerad specifikoval. Ale bylo mi to líto, protože byl dobrý.

Po dobu tří let, co jste rektorem, se o UTB hodně mluvilo i v negativním slova smyslu. Začalo to asi anonymem na bývalého děkana Jaroslava Světlíka. Jedním z důvodů, proč se vám údajně znelíbil, bylo, že prý nechtěl přijmout načerno ke studiu syna jednoho z hradišťských politických činitelů.

Já o tom nic nevím. Do kauzy Světlíka jsem se dostal proto, že opsal disertační práci a udělal z ní habilitační. Bylo to potvrzeno etickou komisí i soudním znalcem. Světlík na mě podal v prosinci na státním zastupitelství podezření ze spáchání trestného činu pomluvy, a to kvůli mému vyjádření do tisku, že na základě jedné práce získal dva tituly. Mé jednání ale podle policie nenaplnilo skutkovou podstatu trestného činu, proto je záležitost odložena. Celá kauza se provalila proto, že měl na fakultě nepřátele. Dělal politiku cukru a biče, což se spoustě lidí nelíbilo, proto na něj poslali anonym.

Pedagog Světlík dostal o prázdninách, kdy končil, na své konto prémie v desítkách tisíc korun. Považoval to za držhubné. Za co to dostal?

Já si tyto věci nepamatuji, ale vždy v půli roku dávám odměny děkanům a prorektorům. Takže to byla jistě standardní odměna. A jaké držhubné? Nejsem takový, že bych se po někom vozil. Udělal sice chybu, ale byla to odměna.

Světlíkovi se vyčítalo, že údajně opsal práci. Na UTB se však také traduje, že umělci Bořek Zeman a Rostislav Illík získali tituly docentů na krakovské univerzitě za 75 tisíc korun zaplacené od UTB a přitom tam ani nechodili.

Zaplacení studia byla podmínka. A není pravda, že tam nechodili. Byl jsem na jejich promocích. U nás je těžko získatelný titul Ph.D. pro umělce. Jelikož si doktorské studium velmi chválili, navrhl jsem jim, aby v Krakově i habilitovali. Tamní univerzita jim nedala titul jen za to, že jsou ze Zlína a UTB za ně zaplatí 75 tisíc. K zaplacení této sumy za jejich studium se zavázal už bývalý děkan fakulty Škarka. Vystudovali tam ale standardně.

A horký brambor: nový specialista pro práci s orgány činnými v trestním řízení. Zaměstnance v takové funkci nemá žádná VŠ. Proč UTB?

To není horký brambor. Pan Čech tu měl být přijat na výuku terorismu. Když jsem zjistil, že byl zaměřený na boj proti organizovanému zločinu, tak jsem jej pověřil mimo jiné spoluprací s policií, když je potřeba. Je to velmi inteligentní člověk, který vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, šel k policii, a když mu skončil služební poměr, chtěl začít dělat něco jiného. Mimo jiné mi říkal, že paní primátorka by mu spíš měla poděkovat, že se jeho zásluhou ve Zlíně odhalilo několik vrahů a dokonce skupina vyzbrojená samopaly. Ale zneužilo se toho proti mně. Jako kdybych si najal člověka, který chce někoho pozavírat. Dokonce se strašilo na UTB tím, že budou mít zaměstnanci odposlouchávány mobily panem Čechem, což je absolutní nesmysl. K tomu musí mít oprávnění státního zástupce.

Ale načerno to pro odborníka jistě není složité.

To nemůže. Jak to myslíte?

Nejsem technik, abych věděla, jakým způsobem. Ale pro znalce to jistě není problém…

Víte, co to je odposlouchávat jednoho člověka? Na to musíte mít deset lidí. Jen kdybyste spáchala trestný čin, tak se standardně evidují telefonické hovory. Na akademické půdě je vyvolávání takových pomluv nesmyslné.

A proč tedy pan Čech neučí terorismus, ale je zmíněným specialistou?

Vzal jsem si jej na rektorát proto, že potřebuji udělat nějaké audity. Potom půjde buď do Uherského Hradiště, nebo tady zůstane. Stejně máme na audity jen jednoho člověka.

Snad tedy někoho zarazil ten jeho název funkce.

On má dvanáct funkcí v povinnostech, a specialista na jednání s orgány činnými v trestním řízení je pouze jedna z nich. Dal jsem mu plnou moc, abych nemusel chodit na policii kvůli různým záležitostem, třeba když bude mít asistentka dopravní nehodu.

Roman Čech vyslýchal jako kriminalista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i jednoho zaměstnance UTB. Podle jistých zdrojů neměl zrovna vybrané chování. Zjišťoval jste si minulost nového zaměstnance?

Byl šéfem expozitury Jihomoravského a Zlínského kraje a měl ve Zlíně kancelář. Vykládal mi například, že ze Zlína byl nějaký vrah, který zastřelil jistého podnikatele v Trenčíně. Po dvou letech na něj přišli. Úplnou náhodou našli jeho otisky na místě činu, protože tam zapomněl tašku s oděvy. To se ale samozřejmě netýkalo toho zaměstnance. Já vím, kterého myslíte. Měl ještě s dalším kolegou firmu, v níž vynalezli lék, který ale mohl působit jako droga. Oni to snad nevěděli a někdo je zřejmě udal. Ale pan Čech měl ve Zlíně zkrátka své teritorium.