O osudu chátrající budovy hradišťské věznice čtěte ZDE

Rozlehlý objekt v centru města ale leží ladem už několik let a veškeré snahy města i okresního soudu o převedení státního majetku doposud ztroskotaly.
„Doufám, že budeme mít dostatek času projednat věci týkající se budoucnosti věznice. Byl bych osobně rád, kdyby se podařilo převést věznici na město, protože v objektu jsem byl v průběhu posledních let několikrát a její stav je čím dál děsivější,“ poznamenal starosta Uherského Hradiště Libor Karásek (ODS). Ten by za ideální řešení situace považoval právě převod věznice na město. Ministerstvo spravedlnosti chce ale za budovu 16,5 milionu korun. „Za stávající ekonomické situace si takovou koupi nemůžeme dovolit,“ zavrhl tuto možnost Karásek.

Poslanec Parlamentu ČR a zastupitel Uherského Hradiště Jaroslav Plachý (ODS) ale připomíná, že případným převodem by problémy se zanedbanou stavbou nekončily.

„Rekonstrukce věznice bude stát 400 až 500 milionů korun. Pokud by se převod přece jen podařil, jednou z možností by pak bylo získat peníze z dotačních titulů, například z evropských fondů. Šance na získání těchto peněz bych viděl jako velmi vysoké. Věřím, že návštěva ministryně Kovářové šance na řešení situace ještě zvýší,“ myslí si Plachý. Připomněl, že možná žádost o dotace by měla být uplatněna v plánovacím období do roku 2013. „Pokud tento termín nestihneme, tak pak už by bylo lepší, aby si ministerstvo věznici nechalo. Ať se pak klidně dívá, jak objekt chátrá a rozpadá se,“ dodal lakonicky Plachý.

Ministryně Kovářová by se měla ve středu setkat i s předsedkyní hradišťského okresního soudu Marií Chmelařovou. „Když jsem se dozvěděla, že paní Kovářová míří do Hradiště, požádala jsem ji, jestli bychom se nemohly sejít. Tématem schůzky by měla být, jak jinak, věznice,“ vysvětlila předsedkyně soudu Marie Chmelařová. Jako ostudu města označili věznici v rozsáhlé anketě i samotní obyvatelé Uherského Hradiště. „Je to velký šrám na malebné tváři slovácké metropole. Považuji za neslýchané, aby se majitelé nebyli schopni domluvit na budoucnosti tak velké budovy. Pochopila bych, kdyby se o budovu přetahovali dva soukromí vlastníci, ale stát? To svědčí o nezájmu, neschopnosti a dalších vlastnostech politiků,“ netajila své rozčarování Alžběta Hezucká.

Vyjádření ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové se i přes opakovanou snahu redaktora Deníku nepodařilo do uzávěrky tohoto čísla získat.

Na půdě Poslanecké sněmovny prošel tzv. prvním čtením návrh zákona, jehož prostřednictvím má dojít k bezúplatnému převodu chátrajícího objektu na město. Do druhého čtení se však kvůli vetu 22 poslanců KSČM v úterý 16. března nedostal, což Slovácký deník zveřejnil na svých stránkách o den později pod titulkem Převod věznice na město přibrzdili komunisté.

Poté dorazil do redakce Slováckého deníku od místopředsedy Městského výboru KSČM v Uherském Hradišti Miroslava Berky e-mail, ve kterém se mimo jiné píše: „Nelze veřejnosti bezmyšlenkovitě tlumočit názory předkladatelů, kteří hledají cestu, jak omluvit případný neúspěch jejich zjevně i předvolebních aktivit. Zastupitelé KSČM na všech úrovních podporují smysluplné zkulturnění objektu bývalé věznice, jakož i zachování pietního místa. Odmítáme zneužívání objektu v zájmu ideologického boje a upevňování mocenských pozic,“ píše komunista Berka ve své korespondenci Deníku.

Objekt hradišťské věznice neblaze proslul procesy s politickými vězni. Zejména v 50. letech tam přišly následkem mučení o život desítky vězňů. O získání objektu do vlastnictví usiluje město už asi pět let.

Oleg Kapinus, Pavel Bohun