VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradní expozice se stěhují kvůli opravám

Zlín-Malenovice - Na malenovickém hradě proběhnou v příštím roce rozsáhlé opravy. Dělníci zahájí práce na počátku příštího roku. Do té doby je nezbytné všechno z hradu vystěhovat.

20.8.2016
SDÍLEJ:

Hrad Malenovice. Foto: DENÍK/Filip Mach

Hrad Malenovice bude až do jara 2018 uzavřený. V plánu je ale i nová expozice v Otrokovicích.

„Již od května se postupně stěhují sbírkové předměty z depozitářů na hradě, od září pak z důvodu vyklízení musíme uzavřít zoologickou expozici," prozradila Deníku zástupkyně ředitele Milena Dvořáková.

Ještě v srpnu si tak mohou návštěvníci prohlédnout expozici „Zvířata na Zemi a člověk". V září bude návštěvníkům nabízeno zvýhodněné vstupné na prohlídkový okruh hradu a expozici na hájence.

Stěhování je velmi náročné. „Jedná se o tuny věcí, které se stěhují, je to logisticky velmi náročné, vše se musí přenášet v rukou po mnoha schodech. Například sbírky minerálů jsou i velmi těžké, není tam žádný výtah apod.," popsal ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec.

ZOOLOGICKÁ A ARCHEOLOGICKÁ EXPOZICE V NAPAJEDLECH?

Zatímco se stěhují exponáty z hradu do depozitáře v Otrokovicích, hledá vedení muzea i další vhodné prostory.

„Jednáme s paní starostkou Napajedel o možnosti využít prostory v nevyužívané budově v Napajedlech, kam by mohla přijít zoologická a archeologická expozice," sdělil Hrubec, který věří, že by v Napajedlech mohly probíhat i prohlídky.

„Bylo by dobré, kdyby část budovy sloužila i jako výstavní prostor. Část předmětů by tak stále byla k vidění a také bychom stále připomínali, že hrad existuje a bude opět otevřen," dodal.

MUZEUM CESTOVATELŮ BUDOU HOSTIT OTROKOVICE

Vzhledem k tomu, že do otrokovického depozitáře se všechno nevejde, Rada Zlínského kraje rozhodla o podpisu smlouvy mezi Muzeem jihovýchodní Moravy a Střední průmyslovou školou Otrokovice, kde jsou volné prostory v internátu v domově mládeže.

„Tam bychom rádi umístili především archiv cestovatelů Zikmunda a Hanzelky," plánuje Hrubec. V současné době jsou unikátní cestovatelské fondy uloženy ve Lhotce, kde muzeum užívá část bývalé městské knihovny.

„Jsou tam neuvěřitelné kousky, ale je tam málo místa a celkově to není zcela vyhovující. Proto velmi vítáme možnost přemístit sbírkový fond do výrazně lepších prostor," těší se ředitel. Přesto že se stěhují z malenovického hradu tisíce předmětů, přemístění světově unikátních cestovatelských fondů ze Lhotky má jistou prioritu.

Vizí je zřídit v Otrokovicích cestovatelské muzeum a umístit do něj celosvětové unikáty.

„Rada Zlínského kraje již schválila uzavření smlouvy o výpůjčce prostor, se školou bychom ji rádi rychle podepsali a pustili se do práce," doufá ředitel. V otrokovické průmyslové škole je dokonce i zajímavý projekt, tzv. experimentárium, který by se mohl s cestovatelskou expozicí doplňovat.

„Ve dvou podlažích budou k dispozici internátní pokoje, které bychom mohli využít i pro expozice. „Plánujeme, že v jednotlivých pokojích by byly uloženy sbírkové fondy, které spravujeme dle témat, jednotlivých realizovaných cest a cestovatelů," uvažuje Pavel Hrubec.

V budoucnu by v přízemí vznikla také přednášková místnost a expozice. Prozatím by ale muzeum využilo prostory i jako sklad fondů vystěhovaných z hradu. „Pokud to dobře naskládáme, tak by tam mohla být i malá expozice, kterou bychom už v září rádi slavnostně otevřeli," těší se Hrubec.

Pokud by se smlouva s Průmyslovou školou Otrokovice nepodařila podepsat, muselo by Muzeum jihovýchodní Moravy najít jiné vhodné skladovací prostory a ty si pronajmout za nemalé finanční prostředky.

„Věříme ale, že to dobře dopadne," předpokládá vedení muzea. „Už to stálo velké úsilí a rozhodně to stojí za to. Nikde na světě není tolik cestovatelských objevů jako u nás. Vše zejména díky Hanzelkovi a Zikmundovi, kteří věnovali zlínskému muzeu naprosté unikáty," dodává.

STĚHUJÍ SE STOVKY TISÍC PŘEDMĚTŮ

Jak exponáty z hradu, tak ze Lhotky by vedení muzea potřebovalo co nejdříve přemístit. „Aktuálně máme přes 300 tisíc evidenčních čísel, samotných sbírkových předmětů je přes 500 tisíc. Naše muzeum je mezi desítkou nejnavštěvovanějších muzeí v republice. Jen na hrad Malenovice chodívá kolem 20 000 návštěvníků ročně," vyčíslila Dvořáková.

Zatím budou na hradě pokračovat běžné prohlídky, dětské nedělní prohlídky a hrad je otevřen i kvůli svatebním obřadům. Poslední by měl proběhnout v sobotu prvního října.

O svatby na hradě je přitom velký zájem a svatebčané si je domlouvají několik měsíců dopředu.

Z hradu je třeba vše vystěhovat nejpozději do konce roku. Stavební činnost by měla být zahájena v lednu 2017 a dělníci by měli skončit v dubnu 2018. Opravena bude zejména statika hradu. Současně bude odvodněno nádvoří.

Zahájení úplné návštěvnické sezony by mělo být v květnu 2018, kdy by měla proběhnout velká slavnostní akce pro veřejnost. Opět by mohlo jít o koncipovaný příběh propojený s jarmarkem.

Výstava v hájence možná zůstane

Pro návštěvníky malenovického hradu možná zůstane k dispozici expozice „Dřevo, proutí, sláma" na hájence.

„Pokud to stavební aktivity dovolí a bude to bezpečné, plánujeme nechat hájenku pro veřejnost přístupnou, případně i pořádat menší kulturní akce," plánuje ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

20.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 400 Kč

Sanitáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: hotel Morava****, Lázeňská poliklinika, Náplň práce: obslužné práce při poskytování léčebné péče v balneo provozu, aplikace jednoduchých procedur., , Požadavky: , - akreditovaný kvalifikační kurz v oboru sanitář od Ministerstva zdravotnictví ČR, popř. SZŠ v oboru zdravotnický asistent, Výhody: 25 dnů ŘD, příplatky dle Zákoníku práce, závodní stravování, výměnné rekreace, příspěvek na PP, levný tarif u T-mobile. Pracoviště: Lázně luhačovice, a. s., Lázeňské náměstí, č.p. 436, 763 26 Luhačovice. Informace: Magdalena Kratochvílová, +420 577 682 213.

Výroba - Výroba Ruční balič 13 500 Kč

Ruční baliči Baliči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: jedná se o kompletování a baleni drobných cyklodílů do sáčků a blistrů., Vyžadujeme pečlivost, spolehlivost a zodpovědnost, dobrý fyzický stav, bez zdravotních omezení., Práce v nových prostorech v nekuřáckém prostředí., Výhody: práce v čistém prostředí, příspěvky na stravné, nákup našich produktů za zvýhodněné ceny.. Pracoviště: Kck cyklosport-mode, s. r. o. - kvítkovice, Bartošova, č.p. 348, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Laura Kmentová, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 25 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní manager/ka pro zahraniční obchod. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Machová, - Pracovní náplň: komunikace se stávajícími zákazníky, technické poradenství, vypracování nabídek, zajišťování dopravy, vyhledávání nových zákazníků, účast na mezinárodních veletrzích a výstavách, návštěvy a obchodní jednání v zahraničí, - Požadavky: USO, znalost práce na PC, ŘP skupiny B – aktivní řidič, znalost AJ slovem i písmem, znalost NJ výhodou, komunikativní a samostatná osobnost, - Nabízíme: pro zájemce, který pracoval na obchodní pozici v jinem oboru, zajistíme zaškolení, seznámení s provozem, mentora který předá zkušenosti, dále práci v rychle rozvíjejícím se oboru, po zaučení variabilní mzdu v závislosti na obchodních výsledcích ,osobní automobil k výkonu práce a další firemní benefity, - Přihláška formou zaslaného životopisu na adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel. +420 777 776 355 p.Večerka, - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o - pobočka machová - agentura práce, 763 01 Mysločovice. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocný dělník ve výrobě, lepení desek, pomocné práce, Výhody: stravenky, 25 dní dovolené. Pracoviště: Lumír ilík - tlumačov, Družstevní, č.p. 901, 763 62 Tlumačov. Informace: Miroslav Haluza, +420 775 358 229.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslava Matochová . Majitelka Danečka, kterého zakousl loveský pes ve Zlíně na přechodu pro chodce.
5

Seniorka, jejíhož mazlíčka zakousl jiný pes, chce náhradu za citovou újmu

Chcete být na titulní straně? Navštivte fotokoutek Deníku

Kdo by netoužil po tom, objevit se na titulce? Během 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně může mít díky Deníku foto na obálce novin kdokoliv. Zdaleka nebude výsadou pouze filmových hvězd nebo VIP hostů, ale všech, kteří zavítají do našeho fotokoutku.

Grygera: Trenéra Petrželu budeme řešit až po zápase s Libercem

Nemusejí se ohlížet na soupeře ani se strachovat o sestup. Fotbalisté Zlína si poslední duel historické sezony, ve které si zahráli základní skupinu Evropské ligy, půjdou užít.

Chtěl provozovatel lyžařského svahu ve Zlíně připravit stát o miliony?

Fiktivní faktury založené v účetnictví. Tak chtěl bývalý provozovatel lyžařského svahu ve Zlíně Michal Cepek dle obžaloby připravit stát o více než 6,5 milionu korun. Za pokus zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby tak nyní hrozí devětatřicetiletému podnikateli v případě prokázání viny až deset let ve vězení. Obžaloba Cepka viní ve dvou bodech.

Zlínské reprezentantky Miss OK 2018 předvedou talent na závěrečném finále

Na velkém finále soutěže Miss OK 2018 v zámeckém areálu Mikulov se představí celkem devět finalistek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT