Cena vstupného do jednotlivých objektů zůstává až na výjimky stejná jako v loňském roce.

Už v pátek 30. března odstartuje nová turistická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

„Připravena je vernisáž výstavy šestice měděných tiskařských matric map ze druhé poloviny 18. století, které byly teprve před nedávnem objeveny v arcibiskupských sbírkách,“ přiblížil kastelán Martin Krčma. Po celý víkend pak bude na zámku probíhat i miniveletrh poutních míst.

Začátkem května pak v Kroměříži slavnostně vyhlásí i osobnost roku Zlínského kraje.

„Následně budou připraveny speciální prohlídky, kterými budou návštěvníky provázet právě někteří z nominovaných,“ informoval Krčma, podle jehož slov se turisté mohou těšit i na celosezonní výstavu věnovanou někdejšímu arcibiskupovi Theodoru Kohnovi nebo interaktivní výstavu v rotundě v Květné zahradě.

První letošní návštěvníky už netrpělivě vyhlížejí také na zámku v Buchlovicích.

„Kromě klasických prohlídkových okruhů na ně o Velikonocích čeká výstava tulipánů, o kterou byl loni velký zájem. V létě pak už potřicáté uspořádáme oblíbenou výstavu fuchsií a 4. srpna se v zahradě zámku uskuteční operní představení Carmen,“ nastínila kastelánka Ivana Syslová.

Na Buchlov o deset korun dráž

Co se týče výše vstupného, zůstává v Buchlovicích, podobně jako na většině dalších Deníkem oslovených hradech a zámcích, stejné jako loni. „Pouze roční vstupenka do parku podražila o padesát korun,“ sdělila Syslová.

To na nedalekém hradě Buchlově zvyšují základní vstupné oproti loňsku o desetikorunu.

„Nemáme u hradu park, oproti jiným památkám tak kvůli tomu dostáváme nižší příspěvek na činnost. Navíc drobné opravy na hradě a v okolí si musíme financovat sami. Třeba loni nás několik set tisíc stála obnova propadlých hradeb,“ osvětluje důvody mírného navýšení ceny vstupenky kastelán Rostislav Jošek.

Letos poprvé se brána hradu založeného v první polovině 13. století slavnostně otevře v sobotu 31. března. „Chystáme vystoupení šermířů, uměleckých kovářů, k dispozici bude i polní kuchyně,“ nastiňuje alespoň část programu kastelán.

Chystají i hody

Novinku pro rok 2012 podle jeho slov tvoří speciální prohlídky pro školy, při nichž budou děti na základě výkladu průvodce vyplňovat pracovní listy. „V září potom vypukne hradní hodování, které bylo loni velmi úspěšné,“ připomíná Jošek.

Zámek ve Vizovicích čeká slavnostní otevření za účasti ministryně kultury Aleny Hanákové také v poslední březnový den.

„Na trase A přibyla prohlídka hudebního salonu, ve druhé polovině roku bychom se pak měli pustit do náročné opravy kaple,“ odhalila novinky pro letošní rok kastelánka Jana Pluhařová.

Ještě před plánovanou rekonstrukcí obsadí kapli po celý květen výstava liturgických textilií a předmětů. V polovině května odstartuje na vizovickém zámku také výstava historických hraček. Ta potrvá až do konce října.

Vystaví rekvizity ze seriálu Arabela

To nově zrekonstruovaný zámek v Lešné u Valašského Meziříčí láká v květnu a červnu na atraktivní výstavu Arabela, na níž zájemci uvidí kostýmy a rekvizity z populárního pohádkového seriálu Václava Vorlíčka.

„V létě se hosté mohou těšit na noční prohlídky nebo malé vojenské ležení,“ láká k návštěvě zámku, který získal svou dnešní podobu v 80. a 90. letech 19. století, kastelánka Alena Lysá.

Patrně jedinou z větších památek v kraji, na jejíž návštěvu budou muset zájemci ještě chvíli zapomenout, je tak pouze malenovický hrad. Řemeslníci totiž na místě aktuálně opravují střechu a hradní kapli.

„Veřejnosti by měl hrad být přístupný až od 6. května,“ konstatoval Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.