Obnově hřbitovů je v kraji věnována náležitá pozornost, opravuje se i nově staví

Proto také většina měst a obcí vynakládá nemalé prostředky na jejich údržbu a rekonstrukci.

Důkladnou revitalizaci přichystali například v Březnici na Zlínsku. Vloni na podzim dali možnost podílet se na studii také svým občanům, kteří se na dvou veřejných setkáních vyjadřovali k návrhu úprav místního hřbitova. Jeho konečná podoba posloužila jako podklad k projektové dokumentaci.

„Z té jsme vyjmuli revitalizaci zeleně, na kterou jsme požádali o dotaci,“ sdělil starosta Březnice Josef Hutěčka s tím, že pokud budou úspěšní, začne obnova zeleně na hřbitově již v příštím roce. Samotné rozsáhlé úpravy hřbitova se budou uskutečňovat v příštích letech dle financí. V plánu je stavba kolumbária, přivedení vodovodního řadu, kompletní obnova veřejného osvětlení, rozšíření hřbitova včetně nové obvodové zdi a vchodu, úpravy místa na kontejnery na hřbitovní odpad, nové cesty v areálu, odpočinková plocha i rozšíření urnového háje a vybudování rozptylové loučky.

Také hřbitovy v krajském městě a okolí nezůstávají stranou zájmu. „Máme ve správě sedm hřbitovů. Například v Loukách letos budeme opravovat plot z čelní části. Na Lesním hřbitově jsme pracovali na nátěru čelního plotu, část jsme zvládli již vloni, část je na pořadu letos. Opravili jsme také provozní budovy na hřbitovech. V Malenovicích plánujeme přistoupit k jiné formě ukládání hřbitovního odpadu,“ vyjmenoval namátkou jednatel společnosti Pohřebnictví Zlín Milan Macura.

Poslední fáze oprav čeká také hřbitov ve Vrbce na Kroměřížsku. „Udělali jsme nové podbití obřadní síně, bylo už skutečně nutné. Hotové jsou také natěračské práce na hřbitově, nyní čekáme na dodávku drti na chodníčky. Pokud to umožní počasí, do konce prázdnin bychom chtěli mít vše hotovo,“ nastínila starostka Vrbky Bronislava Ševčíková. Správcem hřbitova je Vrbka, na financování oprav se však podílí také obce Sulimov a Karolín, které jej rovněž využívají.

Rozsáhlé opravy a úpravy mají za sebou i před sebou hřbitovy v Uherském Brodě. „Dokončili jsme celkovou rekonstrukci kaple z 19. století na starém hřbitově. Je to památkově chráněný objekt, otevřeme ho na Den památek, kdy bude i vysvěcen. Je možné, že bude dále používán k rozloučení a pietním aktům. Na novém hřbitově uskutečňujeme revitalizaci zeleně,“ sdělil místostarosta Uherského Brodu Pavel Josefík. Konstatoval, že ve špatném stavu je rovněž budova obřadní síně, proto je letos naplánována oprava jejího střešního pláště. Rekonstrukce síně bude dokončena v příštím roce. „Budova získá zvenku vlídnější podobu, vybavíme ji i novou technikou,“ přiblížil místostarosta. Na hřbitov v městské části Újezdec je zpracována projektová dokumentace. Na jejím základě už byla zhruba před čtyřmi lety provedena oprava příjezdové komunikace pokládkou zámkové dlažby, nyní se řeší úprava osvětlení.
Také hřbitov v Pržně na Vsetínsku čekají změny a opravy.

„Převzali jsme do správy hřbitov v Pržně, který byl v zanedbaném stavu. Rádi bychom mu dali důstojnou podobu, proto chceme opravit vstupní bránu a vjezd, chodník k márnici, a pokud vyjdou finance, tak i hlavní chodník. V příštím roce bychom rádi v opravách pokračovali. Plánujeme začít v polovině září, nyní čekáme na opravu techniky,“ uvedl místostarosta Jablůnky Petr Kochwasser.

Obec dostala dotaci od Zlínského kraje padesát tisíc korun, ostatní bude financovat ze svého rozpočtu.

Lidé tuto péči o místa posledního odpočinku vítají. „Je dobře, pokud obce a města investují do oprav. Vždyť co vypadá smutněji než hřbitov, kde se třeba hroutí obvodové zdi a ke hrobům se brodíte blátem nebo vysokou trávou,“ řekla například Marie Dokoupilová ze Vsetínska. I další návštěvníci hřbitovů s ní souhlasí. „To se může rodina starat o hrob předků jak chce, když je okolí neudržované. Pokud se obec nestará o hřbitov, je to neúcta k zesnulým,“ míní Josef Hanák ze Zlína.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.