Poděkování za mimořádné činy, kterými zachránili lidský život, zdraví či majetek, se jim dostalo v podobě Ceny Salvator. Vyznamenání obdrželi na čtvrtečním slavnostním večeru v Divadle Malá scéna ve Zlíně. Organizátorem soutěže jsou studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Z nominací na vítěze vybírají pedagogové i studenti školy. Příběhy oceněných hrdinů vyvolávají v lidech obdiv. Jak vnímají oni sami to, že někomu zachránili život nebo pomohli v nouzi? Změnilo to i je samotné? Na to se ptal Deník vítězů šesti kategorií.

Kategorie Hasič a Cena občanů: Josef Šerý, Štítná n. V.
Byl to opravdu těžký zásah, zplodin neustále přibývalo, rozhodli jsme se proto jít pro ty lidi a dostat je ven, kde už čekali zdravotníci. To, co se stalo, byla velká zkušenost, posunulo mě to i v profesionalitě. A určitě nejenom mě, ale také všechny v mém družstvu, chtěl bych jim moc poděkovat. Josef

Šerý velel zásahu při požáru kulturního domu v Brumově- Bylnici. Pomohl zachránit několik lidí, kteří se nemohli dostat ven a zabránit rozšíření požáru.

Kategorie Policista: Dalibor Hykel, Zlín
Z mé strany to chtělo velkou dávku odvahy. Tu sice vyžaduje i naše práce, ale ta je přece jenom o tom, pomáhat lidem v jiné nouzi. Snažím se pořád chovat pokud možno tak, jak to je správné. Ocenění je určitě motivace, věřím, že u mě povede k ještě lepším výsledkům.

Dalibor Hykel loni v prosinci zachránil život muži v bezvědomí, který trpěl dýchacími problémy a během oživování několikrát zkolaboval.

Kategorie Občan: Veronika Garguláková, Zlín
Jeho stav vyžadoval okamžitou reakci, sama sebe jsem překvapila tím, že jsem pomoci vůbec byla schopna. Vždycky jsem si o sobě myslela, že jsem natolik zbrklá, že bych v takových situacích neuměla správně zareagovat. Myslím si, že mě samotnou to nezměnilo, jen snad v tom, že si daleko víc vážím zdraví.

Díky Veronice Gargulákové dnes žije osmdesátiletý muž, pomohla mu, když ho postihl náhlý srdeční infarkt s klinickou smrtí.

Kategorie Zdravotník: Oldřich Vychytil, Zlín
Tu operaci jsme provedli speciálním miniinvazivním způsobem. Jsem přesvědčen o tom, že v žádné jiné nemocnici by takto nepostupovali. Jsem rád, že se podařilo zákrok provést zdárně. Díky své práci jsem možná vnímavnější, pokornější. Člověk má v práci hotovo, ale to, co dělal, si přemítá znovu a znovu.

Cenu získal společně s kolegy Ludmilou Šulcovou a Rudolfem Dostálkem za to, že zachránili život mladé dívce, které prasklo slepé střevo. Byla ve velmi vážném stavu.

Kategorie Dlouhodobá činnost: Martin Baláž, Zlín
Za cenu určitě děkuji, patří vlastně i všem kolegům, kteří jsou v mojí skupině. Vyšetřují ty nejzávažnější trestné činy v okrese Zlín. Patří tedy nám všem, jen ten díl, který je za vyjednávání, si ponechám pro sebe. Všechny nás svým způsobem práce ovlivňuje, mě tedy určitě i v soukromém životě, proto jsem rád za podporu, které se mi dostává.

Ocenění získal za úspěšnou práci v řešení obtížných případů a také za své mimořádné vyjednávačské schopnosti.