Připustit, porodit, vychovat a předat trenérovi

UŽ VE DVOU LETECH NA ZÁVODNÍ DRÁZE

„Vize do budoucna není jiná. Odchováme koně, v jednom roce odchází do tréninku k trenérovi, ve dvou letech se poprvé představí na dostihových drahách," říká Martina Benková, která je pověřená řízením hřebčína.

Dříve tam odchovali zhruba i šedesátku vlastních hříbat, nyní kolem dvaceti. Navíc tam nechávají ustájit cizí koně, nabízejí i služby v podobě ustájení klisen na porod či připouštění koní to v době připouštěcí sezony od 15. února do poloviny července.

Nyní se také věnují vyřazování klisen do chovného nebo plemenného stáda. Jedná se o klisny, které ukončily dostihovou kariéru a věnují se tak teď roli matky.

PROSTĚ NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ

Hřebčín Napajedla byl dlouhá léta nejúspěšnějším chovatelem v Československu. Po rozdělení v roce 1993 je nepřetržitě každým rokem nejúspěšnějším chovatelem v České republice.

Produkty napajedelského chovu vyhrávají nejen v České republice či na Slovensku, ale koně narození a odchovaní v Napajedlích si připsali vítězství třeba v Anglii, Francii, Švýcarsku, Německu, Rakousku a řadě dalších zemí.

Například letos Charme Look, který zvítězil na Velké pardubické.

To se napajedelskému odchovanci naposledy podařilo v roce 1979, kdy ve městě perníku triumfovala klisna Legenda.

Hřebčín Napajedla letos oslavil 130. výročí založení. Oslavil jej v rámci chovatelského dne a dne otevřených dveří, které jsou tradičně součástí zářijových svatováclavských oslav ve městě.

„Koně pro mě hodně znamenají. Mám je ráda. Vyrůstala jsem mezi nimi přímo tady v Napajedlích," netají radost nad úspěšným hřebčínem jeho šéfka Martina Benková.

TELEVIZE POMÁHÁ K POPULARITĚ

Kromě úspěchů v celé řadě soutěží prestiž hřebčína pozvedlo také několik natáčení úspěšných filmů a seriálů, na nichž se podílela plejáda známých herců, jako například Jiří Mádl, Vladimír Dlouhý, Tereza Voříšková či třeba Zdena Hadrbolcová.

„Určitě to ještě více přispělo k tomu dostat náš hřebčín do povědomí lidí. Například díky natáčení seriálu Znamení koně se vryl do paměti mnoha diváků," říká Martina Benková, pověřená řízením Hřebčína Napajedla.

Do areálu se lidé mohou kromě zmíněných zářijových aktivit podívat také v rámci dubnového dne otevřených dveří.

Typy koní

Archaická plemena - Plemena koní, u kterých se vyskytuje mnoho „primitivních znaků". Například huculský kůň.

Teplokrevníci - Lehčí plemena s kohoutkovou výškou nad 130 (145) cm. Využití především v jezdectví a k lehčímu tahu. Například český teplokrevník.

Plnokrevníci - Stará ušlechtilá plemena, jež zůstala nezasažena příměsí jiné krve a dodnes si zachovala svůj původní ráz, nebo teplokrevné plemeno, které již nelze dalším křížením zkvalitnit. Například arabský či anglický plnokrevník.

Chladnokrevníci - Těžká plemena šlechtěná k práci v zemědělství, v lese a k těžkému tahu. Například českomoravský belgik či norický kůň.

Pony - Malá plemena, maximální výška v kohoutku 130 (145) cm.

Oblíbené místo filmařů

Hřebčín proslavil film Už zase skáču přes kaluže, točily se tam i seriály Znamení koně a Četnické humoresky.

Když potřebují filmaři záběry koní, zamíří často právě do na-pajedelského hřebčína. Už dlouhé roky je vyhledávaným místem pro nejrůznější filmy.

Vznikla tam velká část se-riálu Znamení koně, debutující roli si v hřebčíně střihl tehdy i dvanáctiletý Vladimír Dlouhý v působivém filmu Už zase skáču přes kaluže. Film z roku 1970 pod taktovkou režiséra Karla Kachyni pojednává o synovi zaměstnance hřebčína, který sní o tom, že i on bude umět krotit ušlechtilé jezdecké koně. Ani po onemocnění obrnou není ochoten se své touhy vzdát.

Hřebčín si nejen pro fotogeničnost jeho prostředí vybrali také tvůrci několika epizod druhé série seriálu Četnické humoresky. Říká se také, že na zdejších koních se ve filmech proháněli i Vinnetou a Old Shatterhand.

Do hřebčína se podíval v rámci natáčení seriálu Znamení koně například herec Jiří Mádl, který se objevil v jedné z epizodních rolí. „Štáb je perfektně sehraný. Líbí se mi i prostředí napajedelského hřebčína," řekl tehdy Deníku mladý herec. Také režisér seriálu Milan Cieslar si prostředí oblíbil.

„Myslím si, že idylická krajina Zlínského kraje seriálu prospívá. Je to podle mě jeden z důvodů, proč je seriál tak úspěšný," řekl v Napajedlích.

Kvůli natáčení tehdy nemuseli nic měnit, chod hřebčína to nikterak výrazně neomezilo. Kvůli nutnému klidu pro štáb muselo jen skládání příchozích koní probíhat na jiných místech.

Napajedla si filmaři vybrali kvůli velkým prostorům hlavního hřebčína a odchovny, nadchly je také rozsáhlé pastviny. Několik dní dokonce čekali na plánovaný porod klisny, aby ho měli v přímém přenosu. Natočena byla mimo jiné i dražba koní, připouštění nebo nakládání do přepravního vozíku jejich nejlepšího plemenného hřebce.

Na hřbitov i do porodnice

Proslulý areál je pro návštěvníky ve skupinkách nad patnáct lidí otevřený po celý rok. Pokud je jich na prohlídku málo, přiřadí je k některé jiné skupině.

„Exkurze je komentovaná s průvodcem. Během ní se seznámí s historií, uvidí plemenné hřebce, chovné klisny, ročky nebo třeba od jara nově narozená hříbata," láká Martina Benková, která je pověřena řízením napajedelského hřebčína.

Návštěvníci se tak mohou podívat do výběhů, na pastviny či do boxů. Za zhlédnutí jistě stojí i hřbitov plemeníků či porodnice, kam je rovněž zavedou, ale také rotunda, kde provádějí připouštění koní.

„Na hřbitově, který je tu v podstatě po celou dobu, je odhadem sedm hrobů. Opravdu pohřbeni v nich jsou pouze nejvýznamnější plemeníci jako například kůň Behistoun či Masis. Všichni tam být pohřbeni nemohou, to by se nevlezli. V dnešní době se tam ovšem už nepohřbívá," podotýká Martina Benková.

Exkurze je možné objednat osobně v kanceláři hřebčína, po telefonu nebo přes internetové stránky.

KONTAKT: Hřebčín Napajedla, Moravní 1636, 765 02 Otrokovice, tel.: 577 941 009, mobil: 606 696 666, e-mail: info@napajedlastud.cz

V majetku Bati i chlouba ČSSR

1886 - v tomto roce byl Hřebčín Napajedla založený. Jeho dějiny se však ale začaly psát už o dva roky dříve, kdy se do rodiny majitele napajedelského panství Friedricha Stockaua přiženil Aristide Baltazzi, příslušník vlivné vídeňské rodiny a velký dostihový nadšenec. Po Stockauově smrti převzal rodinné panství a po velkorysých přestavbách zdejších stájí skotu na moderní boxové stáje založil plnokrevný hřebčín.

1930 - československý stát koupil chovné koně do svého vlastnictví a pozemky, budovy a zámek ve veřejné dražbě získal J. A. Baťa. Pozemky a stáje hřebčín získal zpět až v roce 1937 směnou svých pozemků v Otrokovicích a Tlumačově s firmou Baťa.

1948 - 1989 - v tomto období měla Napajedla v tuzemském plnokrevném chovu výsadní postavení. Ne náhodou byly napajedelské barvy (modrý dres, modro-bílo-červená šerpa) začátkem 60. let zvoleny za barvy reprezentace Československa na tehdejších mezinárodních mítincích socialistických států. Napajedla si pak musela zvolit nové dresy červenobílé pruhované s červenou čapkou a později i modrobílé pruhy s modrou čapkou.

1992 - od prvního května tohoto roku se začala psát nová kapitola dějin hřebčína. Změny spojené s privatizací ukončily období státního hřebčína a hřeb-čín byl privatizován do akciové společnosti s názvem Hřebčín Napajedla, a. s., a následně vstoupil do kuponové privatizace.

1993 - po rozdělení v tomto roce je Hřebčín Napajedla každým rokem nejúspěšnějším chovatelem v České republice. Produkty chovu vyhrávají nejen u nás.

2005 - poprvé od éry Marie Baltazziové se Hřebčín Napajedla stal v tomto roce opět soukromým zařízením v pravém smyslu slova, kdy vlastník reálně rozhoduje o chodu a strategii podniku.

2014 - došlo k převodu společnosti na firmu Sygnum, jejíž jednatel Antonín Sieklík byl dlouholetým majoritním akcionářem Hřebčína Napajedla.

HŘEBČÍN V ČÍSLECH:

1 počet po jednom vítězi v Magyar Derby, Deutsches Derby, Österreichisches St. Leger a Österreichischer Stutenpreis

11 počet vítězů Österreichisches Derby

15 počet zaměstnanců napajedelského hřebčína

15 od patnácti tisíc do třiceti tisíc korun stojí připouštění koní

26 tolik let má nejstarší klisna, která si v hřebčíně užívá důchodu. Jmenuje se Charming Heights. Porodila šestnáct hříbat.

28 počet vítězek Jarní ceny klisen

35 počet vítězů Saint Leger

40 počet vítězů derby

47 počet vítězů Velké jarní ceny

95 tolik je nyní koní v areálu hřebčína

580 na dráze vydělal 580 tisíc eur plemenný hřebec Egerton. Je to otec dvou klasických vítězů.

2014 v tomto roce zvítězil napajedelský odchovanec Love Me v klasickém dostihu slovenské derby

2016 letošním vítězem Velké pardubické se stal odchovanec hřebčína Charme Look