Listinná podoba petice získala jen podle Martínkova odhadu zatím přes 2000 podpisů, internetová verze téměř 1800 podpisů.

„Petice putuje po republice na mnoha místech, takže mohu odpovědně říct tohle číslo. Myslím si, že podpisů je daleko více,“ říká Aleš Martínek.

Petici podepsal například legendární Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické, František Vítek, dvojnásobný vítěz Velké pardubické a dostihový trenér, Pavel Liebich, trojnásobný vítěz Velké pardubické nebo současný jezdec a trojnásobný vítěz slavného závodu Josef Bartoš.

Hřebčín v  Napajedlech v dobách své slávy.
Mezi koňáky se o konci hřebčína v Napajedlech spekulovalo už rok

Že se Ministerstvo kultury podnětem zabývá Deníku potvrdila jeho mluvčí.

„Na základě podnětu na prohlášení hřebčína v Napajedlech za kulturní památku jsme zaslali účastníkům řízení vyrozumění o zahájení správního řízení v dané záležitosti. Ve správním řízení musí být nejdříve posouzeny a doloženy památkové hodnoty areálu dle zákona o památkové péči. Důležitá budou i stanoviska a vyjádření Napajedel, Zlínského kraje i Národního památkového ústavu. Proto nelze v tuto chvíli předjímat, zda hřebčín bude či nebude prohlášen za kulturní památku,“ informovala Ivana Awwadová z tiskového oddělení ministerstva Kultury.

Majitelé hřebčína stále chtějí stavit

Po měsících ticha, kdy se majitelé hřebčína, společnost Sygnum, k situaci nevyjadřovali ani s nikým nekomunikovali, se v minulých dnech sešli se starostou Napajedel Robertem Podlasem.

„Jednalo se o zdvořilostní schůzku, na které jsem se dozvěděl spoustu nových informací o historii a současnosti chovu anglického plnokrevníka v Napajedlích. Probírali jsme úskalí ekonomických aspektů chovu a ustajování koní,“ řekl ke schůzce starosta.

Diskuze se podle něj dotkla i investičního záměru výstavby bytových domů na pastvinách hřebčína.

„Ocenil jsem i nabídku paní Kotačkové a pana Sieklíka odprezentovat záměr výstavby novému zastupitelstvu města. Zřejmě toho využijeme,“ doplnil Robert Podlas.

Podle starosty zájem společnosti stavět v lokalitě Výběhy přetrvává. Ke stavbě je ale potřeba změna územního plánu. V minulosti starosta Podlas Deníku řekl, že nepředpokládá, že by se tak mělo v blízké budoucnosti stát.

Hřebčín v Napajedlech. Ilustrační foto
Slavný hřebčín je v ohrožení. Místo pastvin mají stát domy

„V této chvíli ctíme předchozí stanovisko zastupitelů a nehodláme jej měnit. Pokud bychom se měli vrátit k jednaní o změně územního plánu, potřebovali bychom partnera na druhé straně stolu. A ten chybí, protože majitelé hřebčína s námi nekomunikují,“ prohlásil v únoru Podlas.

Zdá se, že partner, společnost Sygnum, za společný stůl už zasedl. Uvidíme, jak bude město na jeho plány reagovat.

Společnost Sygnum s veřejností ani médii dlouhodobě nekomunikuje, ani teď se s jejími představiteli nepodařilo Deníku spojit a získat jejich vyjádření.

Příští týden by se starosta Robert Podlas měl sejít s autorem petice Alešem Martínkem.

„Chceme jednat o tom, co se dá všechno udělat pro záchranu hřebčína a jeho další pokračování,“ věří Aleš Martínek.

Podle něj se neměl nikdy zprivatizovat.

„Hřebčín v Napajedlech měl historicky výsadní postavení v chovu anglického plnokrevníka na našem území, což měl stát pohlídat, a měl podle mého názoru hřebčín držet ve vlastních rukou.“ Podle Martínka má hřebčín všechny parametry historické i kulturní, aby mohl být prohlášen za kulturní památku.

První zlínský skill park pro cyklisty bude od 13. května v provozu u cyklostezky z Vršavy do Kostelce.
Na zlínské Vršavě se otevírá první skill park pro cyklisty

„Jedná se skutečně o unikátní a neopakovatelné místo, jaké v republice jinde nenajdeme. O jeho významu pro chov samotný ani nemluvě, protože hřebčín má jedinečné podmínky pro chov anglického plnokrevníka, které v takové podobě a rozsahu prakticky nikde jinde u nás nejsou,“ je přesvědčen Martínek, který dodává: „Nikdo nemůže majitele nutit nadále chovat koně a je třeba uznat, že v chovu anglického plnokrevníka odvedli skutečně kus práce, to nelze popřít. Ale veřejný zájem je, aby měl hřebčín památkovou ochranu.“

Deník bude celý vývoj kolem Hřebčína v Napajedlech sledovat.