Za sebou tenkrát nechali Tataři 22 mrtvých a újezdské ženy, děti a dobytek hnali před sebou do otroctví.

Mnohokrát byla středověká osada vypálena a zničena, přesto tu lidé život vždy obnovili. Letos oslavila obec 640 let od první zmínky. Samotné kořeny osídlení jsou však patrně mnohem starší.

Dnes se může vesnice pochlubit tím, čemu se říká strategická poloha 15 minut jízdy do Zlína, Uherského Brodu i Luhačovic. Není se tedy čemu divit, že se v obci usídlili i podnikatelé. Vždyť řada lidí zná Hřivínův Újezd i za hranicí okresu právě podle toho, že jsou tam dva autobazary. Na vesnici o pěti stech obyvatelích rarita.

Ani Slovácko, ani Valašsko

Sídlí tu i opravárenská společnost Pento, ve firmě Grace se zase čistí, balí a expedují zemědělské plodiny. V obci se šijí rukavice a šály, najdete tu i odborníka na povrchovou úpravu kovů. Odhadem starosty Josefa Pospíšila může být v obci kolem padesáti pracovních míst.

„Zbytek lidí dojíždí za prací většinou do Zlína, což je dáno historicky," poznamenal starosta.

Staré úsloví říká: Po práci legraci. O tu v Újezdu nouze není. Vždyť v které tak malé obci si můžete zahrát bowling. Největší akcí je Den obce. Program cílí především na děti, užijí si jej však i rodiče. Pro ty je připravena řada soutěží. Například přetahování lanem, pití piva na čas a další.

O aktivní obec se starají i místní spolky. Nejaktivnější jsou místní hasiči. Těch je více než padesát a věnují se dokonce i mládeži. Malým hasičem je možné být už od tří let. V obci bývají velké hasičské akce, kde se sejdou stovky příznivců. Místní dobrovolníci se tak můžou díky přízni obce pochlubit špičkovou technikou a zázemím.

„Když vidíme, jak se snaží, rádi pomůžeme," říká starosta. Ze spolků jsou aktivní také myslivci, včelaři, zahrádkáři a zapomenout se nesmí na místní sportovce.

Etnograficky patří Hřivínův Újezd do svérázné oblasti Luhačovického Zálesí. Tedy ani Slovácko, ani Valašsko, ale od každého trochu. Kroj je tu tedy chudobný. „Ale jen na obrázku," usmívá se starosta.

Skutečný tu zatím nemají, ale chtějí si jej nechat vyrobit a alespoň vystavit. K tradicím se tu však postavili po chlapsku. Díky hasičům a sportovcům se drží fašank. Chlapci pořád před Velikonocemi dodržují klepání a letos založila ve škole paní učitelka Miroslava Štěpaníková Folklorní kroužek Skřivánek.

„Začali v září a už mají za sebou první vystoupení na veřejnosti. Děti jsou šikovné a do kroužku se jich přihlásilo zatím 11," pochválil své svěřence ředitel místní školy a školky Vladimír Zásměta. Děti ze souboru budou také možná první, kdo na sobě vyzkouší obnovený újezdský kroj. Místní základka taky splňuje význam slovního spojení rodinná škola.

„Škola a školka jsou v jedné budově, takže pro nové prvnáčky není přechod žádný šok. Pana ředitele i ostatní děti už znají," pověděl starosta. V jedné třídě je také například 14 dětí a ve druhé 8. Individuální přístup učitelek je tak zaručený.

Obec obehnaná hlubokými lesy je předurčena také k toulkám po okolí. Kdo není příznivec bezcílnéhou bloumání, může se jít projít k jezírku a studánce v lokalitě Rašovy. Studánku zastřešuje zmenšenina Cheopsovy pyramidy.

O obnovu studánky se postarali žáci ze školy ve Velkém Ořechově a občané Újezdu a Kaňovic. Pravidelnou údržbu si pak vzal na starost Vojtěch Bernátek. Při toulkách mísními hvozdy můžete občas narazit na křížek či svatý obrázek. Většinou jsou tato místa spojená s tragédií. Tak jako například křížek na kopci Kamenec.

Válečná tragédie

„Za druhé světové války tudy letěly bombardéry na Zlín. Musely však odhodit nálože už dříve a jedna z pum zabila místní občanku, která tam pracovala na poli. Tragédie byla o to větší, že byla těhotná," vzpomněl Josef Pospíšil pohnutý příběh.

Mezi největší starosti obce patří hluk z průtahu na Zlín. Především lidé u cesty vědí své. Ale starosta má i důvod k radosti.

„Těší nás, že se vesnice nevylidňuje, ale pomalu začíná lidí přibývat," říká. Pro občany je důležitá především vybavenost obce. Obchod, restaurace s bowlingem, sběrný dvůr, kaple, plyn, vodovod… To vše tam mají. V zimě místní provozují kluziště a plánují i kurty a cvičák pro psy.

„Jsem z Trenčína, ale už bych odtud nešla. Tady se dobře žije. Všechno blízko a autobusy jezdí pořád," potvrdila i starší žena na procházce.

Hřivínův Újezd v číslech

30 spojů jezdí ve všední dny ze Zlína přes Hřivínův Újezd.

41 je průměrný věk obyvatel obce.

50 dětí navštěvuje místní školu a školku.

100 tolik korun stojí kubík dřeva při takzvané samovýrobě přímo v obecním lese.

272 metrů nad mořem je výška středu obce. Okolní kopečky mají kolem 400 500 m n. m.

545 je aktuální počet obyvatel Hřivínova Újezdu. Letos se narodilo hned 5 dětí, průměr jsou 23.

Možná jste nevěděli, že…

- Mezi významné rodáky patří akademický malíř a grafik František Peňáz.

- Obec byla dříve spojená s Kaňovicemi. Z té doby se udržel hezký zvyk. Řadu spolků mají obě vesnice společnou a i akce plánují tak, aby si nekonkurovaly, ale mohli je navštěvovat v obou obcích.

- Fotbalisté tu hrávali i krajskou 1. B třídu, nyní však brázdí okresní IV. třídu. Mají tu však i fotbalovou přípravku.

- V obci nemají zemědělskou výrobu. Okolní louky se nehnojí, a tak jsou tu čisté podzemní zdroje vody.

- Název je odvozen od starobylého rodu Hřivínů. Újezd však nesl i název Blatný.

- Nejčastější příjmení v obci je Mikel a Jurák. Nejstarší dohledaný rod jsou Lekešové.

- Za napoleonských válek se v obci usadil i francouzský voják Latour, nářečně Latůr.

POZNÁMKA LUKÁŠE FABIÁNA

Klesá, klesá, klesá… Kde se to zastaví?

Šedesát tisíc, osmnáct tisíc, tři tisíce, pět set… Co že značí tato sestupná tendence? Jsou to počty obyvatel měst a obcí, kde jsem bydlel či právě bydlím. Opava, Uherský Brod, Nivnice a nyní Hřivínův Újezd. Přemýšlím, zda to něco znamená a slovy klasika „kde se to zastaví?". Je to jen náhoda, nebo mi skutečně k životu vyhovují spíše menší a klidnější místa? Od každého trochu, ale jedno vím jistě. Zpátky do města se mi moc nechce. Podobně smýšlí řada lidí. Ještě jsem nenarazil na vesnici, které by v posledních letech počet obyvatel klesal. Zato z měst lidé prchají po stovkách. Ani z Brodu ani z Nivnice jsem úprk neplánoval, ale člověk míní a život mění. Doufám, že už se konečně na chvíli usadím. Snad už nebudu v počtu obyvatel dál klesat. Jinak bych musel vzkázat do nejmenší vesnice kraje Hostějova: „Držte mi tam fleka."