V roce 1982 utrpěla nájezdem vandalů. O rok později bagrista Technických služeb města Gottwaldova těžce poškodil zdivo kaple. Neví se, zda náhodou, či úmyslně. Rok nato zazněl jasný pokyn z KSČ: Kapli zbourat. Je přece symbolem církve a Šternberkové byli feudálové. Pět let bojovali památkáři s politickým vedením, ale nakonec prohráli. V roce 1987 byla rodinná hrobka zbourána.

Zajímavost, o které jste nevěděli? Určitě je jich mnohem více, říká zlínský historik Zdeněk Pokluda, autor nově vydané knihy Moravští Šternberkové. Na pultech je teprve čtrnáct dní.

Zdeněk Pokluda

„Kniha je určena pro zájemce o historii či o dějiny umění i pro specialisty, jako jsou archeologové. A samozřejmě pro obyvatele regionu, které láká historie a záhady," naznačil Pokluda.

Moravští Šternberkové jsou desátou historickou knihou v šlechtické řadě pražského Nakladatelství Lidové noviny. Na východní Moravě vládl rod od roku 1320 do roku 1950, kdy byla paní Šternberková vyhnána ze zámku v Pohořelicích.

Členové rodu Šternberků drželi tvrze v Kurovicích, Veletinách, Hluku, Tlumačově, Litenčicích a na řadě dalších míst v regionu. Obývali také hrady v Uherském Ostrohu, Lukově, zámek ve Zlíně, v Holešově nebo třeba v Kvasicích.

„Po Šternbercích zůstala řada stavitelských památek, ale i menších, které jsou poměrně nenápadné, a je možné se na ně v knize podívat," poukázal.

Abychom nalákali čtenáře, pojďme však zmínit ještě jeden příběh, o němž se v nové knize dočtou. „Možná nevíte, že kvůli úletu třináctileté slečny přišli Šternberkové o panství i hrad v Lukově. Příběh se datuje do 16. století, kdy matka lásce přála, ale poručník ne. Dcera se zasnoubila, poté zásnuby zrušila, ale majetek už byl snoubencův," prozradil Pokluda událost, která zdaleka není v knize jedinou.

Zdeňka Pokludu oslovilo s žádostí o napsání knihy samotné nakladatelství. Pracoval na ní několik let. Sám navštěvoval archivy, ale nechával si také posílat dokumenty například z Národního archivu v Praze. Zejména ty, které se týkaly manželských sporů. A rešeršoval hledal informace v knihách a článcích jiných autorů. „Tohle všechno jsem musel přečíst," ukazuje na seznam použité literatury v knize. „Dá se říct, že slovo od slova. Něco i několikrát," přiznává.

Nová kniha obsahuje kromě historických faktů a příběhů také řadu ilustrací. Pro rychlejší vyhledávání i rejstřík a „rodinné stromy".

Nakonec dobrá zpráva pro milovníky historie: Moravští Šternberkové nejsou jedinou knihou Zdeňka Pokludy v letošním roce. Jeho nové dílo bude na téma Baťa.

Zdeněk Pokluda

MARIE ŠIDLOVÁ