Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hromosvod raději nepodceňujte, radí odborníci

Kroměřížsko – Vyhoření elektrických rozvodů, v krajním případě ohněm poničený celý dům včetně obytných místností. Takovou zkázu po sobě může zanechat úder blesku

11.8.2011 2
SDÍLEJ:

Bouřka - ilustrační fotoFoto: Pavel Ligr

A ačkoli se může zdát, že jde o záležitost naprosto ojedinělou, statistiky v posledních letech hovoří trochu jinak. Případů přibývá a odborníci proto apelují, aby lidé instalaci bleskosvodů na nemovitosti nepodceňovali.

„Neznamená sice stoprocentní ochranu, ale výrazně ji zvyšuje při úderu blesku. Na domech by proto bleskosvod měl být,“ potvrzuje například mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. O instalaci zařízení na rodinných domech si přitom zčásti rozhodují jejich majitelé.

„V devadesáti procentech případů je hromosvod zahrnut v projektech na stavbu domů. Pokud je už v technické zprávě a na stavbě nakonec není, stavební úřad nesmí nemovitost zkolaudovat,“ upozorňuje Vlastimil Hamrla, technik kroměřížské společnosti Helm.

Firma se zabývá právě mimo jiné i montáží hromosvodů. Definitivní riziko ohrožení stanovuje projektant. „Kupříkladu na samotě by měl být bleskosvod na devadesát devět procent. V případě, že však bude v ochranném úhlu vyšší budovy, riziko tam nehrozí,“ poznamenává Hamrla.

Podotýká, že přítomnost bleskosvodu by však měla být na všech panelácích, domech v rodinných zástavbách a veřejných objektech.

A právě tuto podmínku musejí dodržovat například radnice měst a obcí. Však také potvrzují, že zařízení se nachází na všech nemovitostech. „Jsem plně přesvědčen, že tomu tak v našem případě je. Jsou i na našich obytných domech,“ dušoval se ve středu za kroměřížskou Správu majetku města Petr Dvořáček.

Stejný postoj má také vedení chropyňské radnice.

„Na městském úřadě hromosvod máme. Podléhá i pravidelným revizím,“ hlásí za tamní městský úřad Naděžda Šoborová.

To, že úder blesku do domu či řádění kulového blesku opravdu nejsou až tak ojedinělé události, potvrzuje i mluvčí krajských hasičů.

„Už za letošek evidujeme nejméně dva či tři případy. Instalaci bleskosvodů proto doporučujeme. V praxi ale je to někdy složité. Vyjížděli jsme totiž i k událostem, kdy byl dům osazen bleskosvodem, ale blesk se mu nevyhnul,“ říká Mitáček.

Autor: Jarmila Kuncová

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení