Pila Rajnochovice tak skončila v roce 2003 v konkurzu a její správkyně Marie Marková dala celou věc k soudu. Město spor prohrálo a dosud na dluhu vůči společnosti a souvisejících úrocích zaplatilo přes čtyřicet dva milionů korun.

„Prodej jsme nejprve prodiskutovali v radě. Ve čtvrtek pak ostatní zastupitelé přítomní na jednání jednoznačně záměr potvrdili,“ sdělil starosta Hulína Roman Hoza. Tím, že město zaplatilo všechny peněžní závazky vůči pile i exekutorovi, může konečně volně zacházet se svým majetkem. Prodejem společnosti navíc získá nějaké finance zpět.

„Těch necelých čtyřicet milionů nám to nevrátí, ale i tak výnos pomůže městskému rozpočtu. Pila nám de facto k ničemu není. Sami bychom ji provozovat ani nechtěli. Takže co s majetkem, který chátrá a je městu k ničemu,“ řekl starosta. Radním se dokonce už ozvali první zájemci o koupi. „Čekáme, až nám zašlou své nabídky, abychom se prodejem mohli konkrétněji zabývat,“ dodal Hoza, kupce však více nechtěl přiblížit.

Hulínské zastupitelstvo už částečně projednalo i podmínky prodeje Pily. „Schválili jsme, že ji vydáme nejvyšší nabídce. Naši úředníci by nyní měli připravit podklady, abychom mohli prodej oznámit a oficiálně oslovit případné kupce,“ podotkl Hoza. Dodal, že radní na prodej nijak nespěchají. „Když to bude brzy, bude to lepší. Máme představu, kolik bychom za pilu chtěli získat financí, ale ta z taktického hlediska neprozradím. Účetní hodnota objektu je přes dvacet milionů, ale ta tržní se pohybuje na maximálně dvaceti procentech této částky,“ vysvětlil starosta.

Město, které je kvůli sporu na patnáct let zadluženo, dostane ze zaplaceného dluhu vůči pile část peněz zpět. Správkyně konkurzní podstaty Marie Marková z vyplacených peněz odečte náklady na konkurz a svoji odměnu. „Peníze dám na termínovaný vklad, pak teprve vyplatím věřitele,“ uvedla Marková.

Největším věřitelem je právě Hulín. Z vyplacené částky může očekávat plnění ve výši kolem osmdesáti procent, tedy kolem sedmnácti milionů. Město nyní ve svém rozpočtu počítá s příjmy ve výši téměř 92,7 a výdaji 90,8 milionu korun.