Majitel bytového domu v Otrokovicích ještě neví, komu upravené prostory pronajme

„Přikláním se k názoru, že romskou menšinu bych v Otrokovicích nechtěl. Jsem rád, že tato situace kolem nich je ukončena. Daleko více bych se bál, pokud by to dopadlo opačně. Kdyby je tam vlastník navzdory městu nastěhoval a pak si „mazal" kapsu na dotacích a jiných výhodách," zhodnotil vývoj událostí obyvatel Otrokovic Radek Polášek.

Proti samotným lidem romského etnika prý nic nemá, ale pokud by se jejich skupina vyskytla v jedné lokalitě, necítil by se bezpečně. „Ani jako kolemjdoucí, ani coby člověk žijící v jejich blízkosti," doplnil Radek Polášek.

Bytový dům v ulici J. Jabůrkové však ještě není se vším všudy upravený. Hotový bude do konce roku. Na žádosti zájemců o byty je podle majitele domu a investora Zdeňka Daňka ze společnosti Stoneron ještě brzy. Zatím totiž ani nemá promyšlené, jaké cílové skupině bude objekt konkrétně sloužit.

V domě se však podle jeho slov má nacházet padesát čtyři bytových jednotek, venku je pak počítáno s řadou parkovacích míst.

Velikostí se byty pohybují od garsonky, přes dvoupokojové byty až po ty třípokojové. „Takže rozměr je tak od 30 do 70 metrů čtverečních," připomněl Zdeněk Daněk.

Také starosta města Jaroslav Budek, který byl před sklonkem roku kvůli kauze bombardován e-maily, je rád za zklidnění situace. Dlouhodobě už neví o žádných reakcích obyvatel. Diskuze koncem loňského listopadu byla podle něj dramatická, ale hodně pomohla.

„Není potřeba nic aktuálně řešit. Spoléhám na dohodu, ve které jasně deklarujeme, že tam majitel objektu nehodlá provozovat ubytovnu. Přesto jsme ale ostražití," podotkl starosta Otrokovic.

Vyšší koncentrace nepřizpůsobivých obyvatel na malé ploše je ale podle něj špatnou cestou. Byť celá záležitost zatím utichla, město situaci nadále monitoruje.

Na sociální sítí Facebook to pár měsíců před koncem loňského roku vřelo. Někdo totiž vypustil fámu, že do objektu hodlá jeho majitel nastěhovat nepřizpůsobivé obyvatele a lidé začali mít strach. Napětí se uvolnilo až po schůzce zúčastněných stran s obyvateli.