Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Humor je pro Kňučíka denním chlebem

Zlín - Někdo na celý život zakotví v jediném zaměstnání, v případě Zdeňka Navrátila to však neplatí. Ač vyučený malíř pokojů osud jej provedl třeba povoláním řidiče, mazače strojů, hudebníka, varietního komika, topiče, barového muzikanta či hospodského. V žádné ze svých životních zastávek však neztratil humor, originální nadhled a bytostný svéráz. Potvrzuje to i dnes už legendární skladba Jožin z bažin, jíž je nepopíratelným otcem.

31.3.2008
SDÍLEJ:

Zdeněk NavrátilFoto: DENÍK

Přátelé jej důvěrně oslovují neobvyklou přezdívkou „Kňučík“. Původně toto pojmenování dal synovi, nakonec zůstalo jemu. „Jako mrně syn stále v postýlce pokňučoval, takže jsem mu na postel dal cedulku na postel Nerušit, Kňučík spí! Spoluhráčům z kapely Albatros se to tak zalíbilo, že mne po nejstarším potomkovi prostě pojmenovali,“ vysvětluje na začátek vznik svého úsměvného pojmenování.

Emil Zátopek: Dejte toho kluka na atletiku

Ač se mu hudba stala osudem i zaměstnáním, jeho životní příběh se mohl ubírat zcela jiným směrem. Asi málokdo totiž tuší, že kromě uměleckého talentu mu byl do vínku dán i sportovní duch.

„Dejte toho kluka na atletiku, Zdeničko! pravil Emil Zátopek mámě, která pracovala v Dukle Praha. Když totiž jednou Zátopek na stadionu trénoval na Rošického memoriál, rozběhl jsem se za ním a několik kol se ho držel. Jenže do toho přišli Beatles a já byl ztracen,“ přiznává i přesto, že nejraději má Bee Gees.
Hudba si jej pak podmanila na několik desetiletí. Do vojny si stihl v Praze zahrát třeba s bratrem Petra Jandy Slávkem, Jaromírem Helešicem, Standou Kubešem nebo Vladimírem Padruňkem. Kromě Beatles měl v repertoáru i další tehdy populární kapely.
„Kytaru mi naši koupili, když mi bylo čtrnáct a od té doby jsem atletiku zanedbával. Hrát mě naučil spolužák Petr Kalandra, který později vystupoval s Jaroslavem Hutkou. Společně jsme se hecovali, kdo hraním sbalí více děvčat a taky soutěžili, kdo z nás se objeví dříve v televizi,“ vzpomíná dnes už bývalý baskytarista.

Na obrazovce se pak objevil několikrát, dokonce si málem zahrál ve filmu Práče režiséra Karla Kachyni. „Jako dítě jsem byl první náhradník hlavní role. Měl jsem k tomu totiž ideální předpoklady. Byl jsem strašně hubený a jako syn důstojníka jsem znal různé povely. A byl jsem i dostatečně přidrzlý,“ vyjmenovává své předpoklady.

Jožin z bažin se zrodil ve svitovské válcovně

Přestože se mu tehdy v Praze nabízely možnosti na slibnou bigbeatovou kariéru, po vojně se usadil ve Zlíně, tehdy ještě Gottwaldově. Ze zdejšího kraje pocházejí jeho rodiče, takže sem jezdíval na prázdniny. Už tehdy se mu prý líbila představa, žít tu nastálo. Navíc zdejší amatérští a profesionální hudebníci spolu kamarádili.

„Nejprve jsem pracoval ve Svitu, kde se v roce 1975 ve válcovně zrodil i původní text Jožina z bažin. To jsem už hrál se skupinou Fontána, z níž jsem později přestoupil do tehdy špičkové amatérské skupiny Albatros a odtud vedla cesta do světa profesionálů,“ vypočítává hudební angažmá.

Poté jej ale zaujal svět va- rietního umění a s bratrancem Jardou Boučkem nastudoval koncem roku 1977 choreografický program. „Hrál jsem na pilu nebo různé trychtýře a rušil mistru Jardovi jeho vážné umělecké vystoupení. Přesto jsem se později na delší dobu vrátil zpět k hudebnímu životu, fascinovala mne práce v kolektivu,“ přibližuje.

Z tehdy špičkových gottwaldovských profi-kapel, mezi něž patřili třeba Ex Machine, Moravia Combet nebo Orpheus Band, se nakonec uchytil v roce 1982 v poslední jmenované.

„Byl jsem po těch letech hudebně nadržený a kluci zrovna hledali baskytaristu. I s nimi jsem ale dělal varietní show. Hrál jsem třeba kouzelníka Mr. Kixe, kterému se nedaří, anebo upíra, co terorizuje Karkulku,“ vyjmenovává bývalý showman s tím, že takto vyplňovali pauzy mezi tanečními sériemi. To trvalo do roku 1989, kdy hudební kariéru nahradila textařská a moderátorská anabáze. Teď už má, jak sám říká, hudbu jen jako kulisu a zajímají ho jen textařské perličky.

Má příběhy na celou abecedu, kromě P a I

Zájem o „Kňučíkovu“ tvorbu projevili i sportovci. Vznikly sportovní hymny, například pro zlínské ligové hokejisty a fotbalisty. Lásku k jazyku však dokládá i dvěma vydanými knížkami a proslulými písmenkovými příběhy.

„Příběhy se slovy na stejné písmeno jsem se zabýval asi dvacet let. Některé trvaly tři dny, jiné jen pár hodin a některé vytvořil na prosbu nadšených kamarádů až po několika letech. Vymyslel jsem celou abecedu, kromě písmen P a I. Písmeno P se mi zdálo velmi lehké, I mě nelákalo, protože na ně začíná mnoho cizích slov,“ vysvětluje a dodává, že nikdy kvůli obavám nakladatele nevyšlo písmeno K, přestože příběh na něj vymyslel. Obsahuje totiž slovo komunista.

Milovníci písmenkových textů však mohou jásat. Objeví se na novém chystaném CD. „Pracujeme na něm s Ivanem Mládkem. Mělo by se jmenovat Výtěr z abecedy a chtěli bychom ho vydat ještě letos. Bylo by s různými hosty. Jedním z nich by byl určitě Vlasta Redl s populárním písmenem H, ale ostatní jsou překvapením i pro mě,“ těší se textař.

Jak se uklízečka řekne indicky? Hadramašmátrá

Z dalších schopností Zdeňka Navrátila je třeba zmínit i umění kreslit. Ani zde jej neopustil humor. V devadesátých letech byl tehdy karikaturistou inzertních novin Infoservis.

„V pubertě jsem obdivoval Nepraktu, později Urbana. Miloval jsem i Josefa Ladu, od něj mám zafixované bambulaté nosy. Politické karikatuře se ale vyhýbám. Teď už bohužel kreslím jen výjimečně, protože se mi zhoršil zrak,“ posteskne si s tím, že častým pomocníkem se mu stala lupa.

Humor mu ale zůstal i přes narůstající zdravotní problémy. „Je pro mě denním chlebem, provází mě neustále a pomáhá mi přežít. Myšlenky mi naskakují samy, stačí opravdu maličkost. Třeba jdu po chodbě v nemocnici a vidím obraz, na kterém je něco nepěkného nebo visí křivě,“ přibližuje inspiraci.
Nejčastější podněty údajně přicházejí z hospody. Tam ho napadl i slovník s novými definicemi slov, na kterém teď pracuje. „Už jich mám zhruba dvě stě padesát. Třeba jak se řekne indicky uklízečka. To je hadramašmátrá. Nebo francouzskohanácky Boženko, nalej mi se řekne božolé, vycházka s televizí v baťohu pak stývývandr,“ sype z rukávu jedno heslo za druhým.

I tento originální slovník by měl vyjít po chystaném CD s abecedou. „Navíc mě oslovili z polské televize. V Polsku vzniká rádio Jožin z bažin, kde bych měl prostor pro moderování a různé rady. Jožin z bažin nám s Ivanem velice ovlivnil život. Poláci znají částečně naši hymnu, Vackovu Škodu lásky, Švejka a Jožina z bažin,“ uzavírá nezávislý umělec své vyprávění.

Autor: Martina Nováková

31.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

UEFA liga  FC Zlín tiskovka trénink
31

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení