Hlavní program odstartoval od jedné hodiny odpoledne na pódiu u zdejšího fotbalového hřiště. Během pár hodin se na něm vystřídaly vystoupení mateřské školky, folklorního souboru Ovčák Hovězí. Nenechali se zahanbit, vždyť valná většina účinkujících pochází z Huslenek, a tak se na ně přišli podívat celé rodiny. Pozadu nezůstala ani jazzová skupina Poškoláci z Karolinky. Podívat na oslavy se přijeli i návštěvníci daleko za hranicemi Vsetínska. „Přijela jsem na rockový Valašský Čagan, který byl v pátek a zůstala i na slavnosti. Valašské holky nejsou žádné křehulky,“ poznamenala na adresu vystupujících šestadvacetiletá Veronika Kredbová z Prahy. Páteční rockový festival neohrozil podle jejích slov ani déš't a nakonec bylo o zábavu postaráno až do ranních hodin.

Své představení měly na hřišti jednotky Integrovaného záchranného systému. Ukázaly obecenstvu součinnost záchranářů, policistů a hasičů. Kroužek mladých hasičů, složený ze samých děvčat, reprezentovali dobrovolníci z Huslenek. „Tým už máme třináct let. Letos to jsou samé holky. Zrovna jsem přijeli z okresní soutěže, kde jsme vybojovali druhé místo,“ pochlubil se velitel hasičů Jindřich Černovský.

V souboji generací předváděla děvčata do patnácti let a dorostenky do osmnácti let královskou disciplínu, požární útok. Starším se to podařilo zvládnout v úctihodném čase 15 vteřin a 58 setin. Ukázka se neobešla ani bez menších, ale za to legračních problémů. Nejprve čerpadlo vyhodilo pojistky a pak se rozpojily hadice.

Voda se tak rozstříkla po pažitu trochu jinak, než bylo zamýšleno a pokropila kolemstojící. „Rozpojilo se béčko, ale bylo to pro diváky,“ řvala smíchem třiadvacetiletá hasička Radka Kneblová, která spršku vody schytala nejvíce. Zároveň tak uvedla v činnost záchrannou službu. Její simulované zranění levého lýtka ošetřili za udiveného přihlížení diváků záchranáři přímo na místě. Zranění zafixovali a pacientku odvezli neznámo kam. Policisté se zas předvedli se psem. Na figurantovi předvedli zneškodnění střelce.

Po cvičení přišel na řadu mistr úniku Miroslav Svoboda. Stovky malých dětí i dospělých přesvědčil, že z řetězů i svěrací kazajky se dostane opravdu hravě.

Střelbu jak z děla předvedli Portáši. Valašští ochránci byli návštěvníkům po celou dobu oslav k dispozici. Řešit museli i zneškodnění vetřelce a to, když se v kopci nad areálem plížil chlap s kontrabandem tabáku. „Určitě to byl nějaký Hovězan, který narušil hranice Huslenek, výstražnou střelbou jej nakonec dopadli,“ prozradila organizátorka Denisa Halašová.

Součástí letošních oslav byl rovněž fotbalový turnaj a klání ve střelbě O pohár starosty. Oba dva vyhráli s přehledem místní družstva. „Ve fotbale se mezi sebou utkaly Huslenky, Hovězí, Zděchov i slovenská družební obce Jasenica,“ přiblížila pořadatelka. S oslavami je prý nadprůměrně spokojená. Ozývaly se i hlasy, že by tu podobné veselí mělo být častěji než jednou za deset let, či za pět, kdy jsou oslavy menšího rázu. „Chybí tu totiž římskokatolický kostel a tím pádem i pouť. Uvidíme,“ zatím nechtěla Halašová prozradit nic bližšího.