Zlínsko

Naštěstí si ale nevyžádaly vážnější zranění. V krajském městě patřila mezi nejkritičtější situace v ulici Zelinova na sídlišti Jižní Svahy, zde se ráno po osmé hodině srazilo pět aut.

„Silnice byla jako sklo,“ sdělovali si lidé své poznatky přes sociální sítě.

"Hodně velký problém dostat se ráno z JS. Na zastávce Křiby jsem čekala hodinu a půl na mhd. Když už konečně dorazilo, tak cesta do města trvala skoro 35 minut. Ještě jsem musela přesednout. Do práce jsem dorazila o dvě hodiny později. Ještě že vedoucí je chápavý člověk", poslala Deníku čtenářka Tereza Urbánková

Největší problémy na silnicích nejen Zlínska, ale celého kraje působily uvázlé kamiony, do nesnází se například dostal řidič cisterny se sypkým materiálem v Tlumačově, další kamion v Otrokovicích, také v Tečovicích směrem na Sazovice, ve Všemině a dalších místech celého Zlínska.

V krajském městě byla padesátka lidí z Technických služeb Zlín po celý den v terénu, pracovníci spotřebovali okolo 100 tun soli. Podle zlínské radnice byla nasazena veškerá technika – čtyři velké sypače, sedm menších, dva traktory s radlicemi a čtyři speciální vozy pro údržbu chodníků.

„Prioritu mají hlavní tahy a trasy pro MHD, tedy například ulice K Jaroslavicím, Díly VI, Nerudova a Mostní, Středová či Slovenská. Desítky pracovníků pak ručně uklízejí zastávky,“ shrnul v pondělí dopoledne radní pro dopravu Michal Čížek.

Podle pracovníků magistrátu vyjde jen pondělní zásah TS Zlín městskou pokladnu odhadem okolo 300 tisíc korun.

„Jedeme nepřetržitě od dnešní noci. Hlavní komunikace ve městě jsou sjízdné, řešíme také chodníky v ulicích Zlína, máme venku po celém městě sedm posádek. Mezi prvními řešíme zastávky MHD, postupně řešíme i přechody. Počasí nás nezaskočilo, jsme zvyklí na tuto sněhovou nadílku. Jen žádáme občany, aby byli trpěliví, co jsme uklidili ráno, začínáme dělat znovu,“ doplnil v pondělí dopoledne Radoslav Říha z Technických služeb Zlín.

Dopravní situace ve Zlíně 28. 1. 2019 | Video: DENÍK/Rašková Zuzana
Dopravní situace ve Zlíně 28. 1. 2019 | Video: DENÍK/Jana Zavadilová

Kroměřížsko

Vydatné sněžení zasáhlo v pondělí ráno i Kroměřížsko. Sněhová nadílka způsobila potíže hlavně v dopravě.

Silničáři i technické služby se snažili situaci operativně řešit a neprodleně pracovat na odklízení bílé přikrývky z cest i chodníků.

„Pracujeme od šesti hodin. Máme venku veškerou techniku i lidi, odklízíme tak rychle jak to jde,“ potvrzuje František Obdržálek z Kroměřížských technických služeb.

Ale i přesto se mnoho lidí opozdilo s příchodem do práce i do škol.

„Řidiči měli problém některé úseky vůbec projet. S táním sněhu se situace stala katastrofální a některá místa jsou absolutně neprůjezdná,“ komentoval situaci Luděk Ferenc ze společnosti Krodos bus a. s. s tím, že kdo dnes nikam nemusí, ať raději zůstane doma.

Jako problematické úseky Ferenc označil Hostýn, kde doprava nejela už od rána, ale i například Mílovice, Zdounky nebo Tučapy.

Řidiči však zřejmě k situaci přistupují s respektem, díky čemuž nejsou hlášeny žádné větší nehody.

„Ráno jsme zaznamenali pouze tři nehody, kdy lidé dostali na zasněžené vozovce smyk. Všechny se naštěstí obešly bez zranění,“ prozrazuje policejní tisková mluvčí Simona Kyšnerová.

Valašsko 

Pondělní ranní husté sněžení zaměstnalo veškerou techniku a údržbáře na silnicích Valašska. Teplota kolem nuly a hustý ranní provoz komplikovaly situaci v dopravě. O půl desáté byla silnice z Liptálu do Jasenné neprůjezdná.

„Všechno, co jsme měli k dispozici, šlo ven. Teď už sněžení trochu povolilo, posíláme do terénu auta k doklízení a řádnému nasolení. Tak velký spad už nepředpokládáme,“ komentoval situaci v devět hodin ráno Miroslav Zapletal ze společnosti AVE CZ, která uklízí silnice I. třídy.

Podle něj byl problém na některých kopcovitých místech Valašska, kde husté sněžení na pár minut i zastavovalo dopravu. Kamiony vázly na Syrákově i v části Hulince u Valašského Meziříčí. „Na těch místech se provoz na deset, patnáct minut zastavil, než projel sypač a dopravu zase rozhýbal. Spad byl vysoký, než naše technika sjela dolů a otočila se na další prohrnutí, cesta byla zase pod sněhem,“ popsal Zapletal.

Situaci také komplikovala nepříznivá teplota. „To je nejhorší kombinace - teplota těsně kolem nuly, hustý mokrý sníh a ranní provoz. Cesty se vyhlazují a ledují,“ upozornil Jaromír Kořístka ze Správy a údržby silnic Valašska.

Technika jezdí bez přestávky.

„Máme venku třináct sypačů, na silnice vyjely i traktory s pluhy. I když pořád pluhujeme a sypeme, na silnicích zůstává zaježděná sněhová vrstva nebo kaše. Pokud sněžení nezvolní, nezlepší se to,“ popsal dopolední situaci.

Před desátou hodinou šla teplota na některých místech mírně nahoru. Začala účinkovat sůl a doprava se stala plynulejší. „Auta jezdí pomalu v kolonách. Doufejme, že řidiči zváží své chování na cestách a nepřinese to žádné problémy a karamboly,“ uzavřel Jaromír Kořístka.

Fotogalerie: Zasněžené Valašsko 28. ledna 2019

Slovácko

Dopravní kalamita. I tak lze označit situaci na silnicích Slovácka, která nastala v důsledku nečekaně silného pondělního sněžení, které od časných ranních hodin zasypalo východní Moravu až pětadvaceticentimetrovou sněhovou peřinou.

„Cesta ze Salaše do Uherského Hradiště (13 kilometrů pozn. red), která jindy trvá něco málo přes čtvrt hodiny mi dnes po sedmé ráno zabrala 55 minut. Byl to děs. Na silnicích byla sice uježděná vrstva sněhu a člověk musel hodně zlehka šlapat na plyn, ale po Staré Město šlo o relativně sjízdný úsek. U hlavní staroměstské křižovatky se však provoz zahltil a dál jsem musel jet krokem,“ poznamenal Salašan Miroslav Slavík.

Sníh se podle informací z dispečinku Správy a údržby silnic Slovácka (SÚS), začal sypat z oblohy o půl páté ráno.

„Do Chřibů jsme na I/50 poslali pro jistotu sypač už ve čtyři ráno, aby silnici předsolil, to ale nestačilo, protože spad byl velmi hustý. Jakmile tam sypače dorazily znovu, už se nedostaly do kopců, protože jim cestu blokovaly štosy stojících kamionů,“ informoval za SUS náměstek ředitele Břetislav Zapletal. Jeho slova potvrdili také mluvčí hradišťských policistů Milena Šabatová a krajských hasičů Roman Žemlička.

„Špatnou sjízdnost vozovek v regionu registrujeme od čtvrté hodiny ráno, a to v celém úseku silnice I/50, od Chřibů, přes Bánov, až po Starý Hrozenkov, kde vzápětí zastavily provoz vzpříčené kamiony,“ sdělila Deníku Milena Šabatová.

V souvislosti se špatným počasím šetřili podle jejích slov policisté 11 hlášených dopravních nehod.

„Všechny, kromě jedné, kdy musel být ošetřen spolujezdec, skončily naštěstí bez zranění,“ dodala Milena Šabatová.

Hasiči pomáhali kromě karambolů také kamionům v potížích.

„Půl hodiny před polednem byl nahlášen kamion v příkopu ve Starém Městě. Profesionální hasiči kamion vyprostili a při návratu na stanici pomohli vyprostit další kamion,“ poznamenal Roman Žemlička.

Výhled počasí počítá v úterý převážně s velkou oblačností, místy sněhovými přeháňkami. Večer postupně ubývání srážek a oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty -1 až +2 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr bude během úterka slábnout,“ informovala Tereza Uhlíková z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V pondělí odpoledne se na většině míst začala dopravní situace v regionu vracet do normálu.

Fotogalerie: Zasněžené Slovácko 28. ledna 2019

Situaci sledujeme, další informace přineseme.