Výzva čtenářům: zasílejte nám svoje fotografie ze sněhové nadílky, která zasypala celý Zlínský kraj. Nezapomeňte uvést svoje jméno a místo (region VS, KM, ZL, UH), kde jste fotili. Svoje snímky můžete zasílat již nyní na milena.maresova@denik.cz
Vsetínsko

Silničáři vyrážejí opět do terénu

Na Valašsku hustě sněží. Zimní počasí ve středu 1. prosince znovu vyhnalo do terénu pracovníky Správy a údržby silnic Valašska. „Jezdili jsme ráno. Nyní vyrážíme znovu s veškerou technikou. Sněží hustě a sníh bude zřejmě padat delší dobu,“ zhodnotil krátce situaci po půl jedné odpoledne ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Cestu z práce komplikuje Valachům sníh

Celé Valašsko zasáhlo ve středu husté sněžení. Silničáři nasadili do terénu veškerou dostupnou techniku, přesto se na silnicích začaly tvořit kolony. Zdlouhavé bylo po patnácté hodině cestování například ze Vsetína do Valašského Meziříčí. U Podlesí uvízl kolem šestnácté hodiny kamion a doprava se prakticky zastavila. Podobné problémy jsou také na Sirákově.

Husté sněžení vyhnalo silničáře do terénu po poledni. „Jezdili jsme ráno. Nyní vyrážíme znovu s veškerou technikou. Sněží hustě a sníh bude zřejmě padat delší dobu,“ hodnotil situaci po půl jedné odpoledne ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Vytrvalé intenzivní sněžení si postupem času začalo vybírat svou daň. „Na silnicích máme patnáct sypačů a sedmnáct traktorů s radlicemi. Silnice jsou ale stále bílé i přes neustálé pluhování,“ hlásil před šestnáctou hodinou Kořistka.

Ve vzniklých kolonách, které se jen velmi pomalu posunovaly, často uvízla také auta silničářů. „Je dopravní špička,“ krčil rameny Kořistka. „Doufáme, že provoz poleví a budeme moci dělat údržbu silnic s menšími obtížemi,“ dodal.

I přes problémy ze sjízdností silnic policisté kupodivu nezaznamenali žádné vážné dopravní nehody. „Musím řidiče pochválit, že byli ukáznění,“ řekla před šestnáctou hodinou vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Komplikace se ale objevily tradičně na Sirákově, kde na zasněžené silnici uvízly hned dva kamiony.

Fotogalerie ze Vsetínska klikni ZDE

Zlínsko

Silničáři se jen tak nezastaví

Od poledne sněží na celém Zlínsku. Silničáři tak musejí na nastalou situaci pružně reagovat. „Veškerou techniku máme venku a rozhodně se jen tak nezastavíme. Vývoj počasí je navíc zatím špatný, protože sněžit podle předpovědi jen tak nepřestane a navečer navíc může na řadě cest vznikat ledovka. Řidiči by tak měli být opatrní,“ uvedl krátce před jednou Jaroslav Marek ze Správy a údržby silnic.

Kvůli sněhu omezena jedna linka MHD

V souvislosti se středečním odpoledním sněžením se sjízdnost komunikací zhoršila, provoz na silnicích se zpomalil. „Vozidla MHD nabírají na některých linkách zpoždění, ale daří se zajišťovat MHD v plném rozsahu téměř v celé síti,“ informoval mluvčí Dopravní solečnosti Zlín-Otrokovice Vojtěch Cekota. Z důvodu neprohrnuté příkré místní komunikace byl přerušen provoz v okrajovém úseku linky 11 z Příluků na zastávku Za Kapličkou (staré Příluky). Dopravní nehody s účastí vozidel MHD natím nebyly hlášeny.

Na Syrákově uvázly kamiony

V celém Zlínském kraji se stala již řada nehod. „Prozatím se všechny obešly bez vážnějších zranění,“ konstatovala mluvčí krajské policie Jana Bartíková. Kvůli nehodám se však na cestách tvoří kolony. Zcela zablokovaný je i průjezd Syrákovem. V kopci totiž uvázlo několik kamionů, kteří blokují dopravu.

ČSAD má ve sněhu problémy

Řidiči autobusů ČSAD Vsetín se musejí doslova prodírat silnicemi. „Stojíme mezi Provodovem a Želechovicemi v takzvaném Zeleném údolí. Autobusy na Provodov musejí jet na okolo přes Zlín. Syrákov zatím projíždíme. Problém byl na Vizovické v Lhotsku. Měli jsme nehodu mezi Hošťálkovou a Držkovou, došlo k střetu s jiným vozidlem, při němž byly našemu autobusu vytlučeny čtyři okna a museli jsme tak zajistit náhradní spoj. Slavičínsko i Luhačovicko jsou zatím na tu hrůzu venku relativně bez větších potíží. Ale říkám, opravdu relativně, protože počasí venku, popsal situaci ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

Vzpříčený kamion blokuje dopravu

Policie upozorňuje případné řididič, že silnice do Dolní Lhoty na Zlínsku zcela blokuje vzpříčený kamion a je v tuto chvíli neprůjezdná.

Kroměřížsko

Dvě silnice jsou kvůli sněhu zavřené, chystá se třetí

Husté sněžení, špatná viditelnost a nesjízdné silnice. To vše s sebou přineslo středeční sněžení na Kroměřížsku.

„Všechna vozidla jsou v akci. Je to náročné, protože se ke sněhu přidal i silný vítr,“ upřesnila kolem půl druhé odpoledne za Správu a údržbu silnic Kroměřížska Lenka Horáková a dodala, že pracovníci dělají, co můžou.

„Dopoledne jsme měli nahlášený havarovaný kamion mezi Roštěním a Kostelcem u Holešova, ale už se pracuje na jeho odstraňování,“ řekla Horáková.

Celé odpoledne sněžilo a kolem půl páté se situace na silnicích značně zhoršila.

„Už mám dvě uzavřené silnice. Jedna vede z Holešova do Bořenovic, další z Prusinovic do Dřevohostic,“ vysvětlil za Správu a údržbu silnic Kroměřížska Roman Dočkal, který měl dispečerskou službu. Dodal, že uzavřena asi bude i trasa ze Zborovic do Srnova.

Podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové dochází k drobným nehodám, ale řidiči se většinou na vyrovnání dohodnou sami. „Naštěstí nevznikají velké škody ani zranění, protože řidiče nutí špatná viditelnost a stav vozovky jet pomalu,“ vysvětlila Kyšnerová.

Uzavřena byla ve středu i Podzámecká zahrada v Kroměříži. „Omezení potrvá do odvolání,“ sdělila mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Zledovatělá vozovka v Kroměříži byla příčinou dopravní nehody, která se stala v poledne.

„Dvacetiletý řidič Felicie dostal při průjezdu esovitou zatáčkou smyk a narazil do Fiatu Punto, na kterém vznikla škoda třicet tisíc,“ popsala policejní mluvčí.

Punto se podle ní posunulo na Škodu Favorit, která stála před ním, na něm však žádná škoda nevznikla.

„Na Felicii řidiče, který dostal smyk, policisté odhladli škodu na pět tisíc,“ uzavřela policejní mluvčí.

Fotogalerie z Kroměříže klikni ZDE

Slovácko

Sněhová kalamita místy zastavovala dopravu

Kalamita. Celý okres první prosincový den zasypaly tuny sněhu, který silničáři kvůli husté dopravě i přes veškeré úsilí nestačili odstraňovat. Situace se částečně uklidnila až ve večerních hodinách. Dobrou zprávou ovšem je, že se nepřihodila žádná vážná dopravní nehoda.

„Drobných ťukanců sice bylo nepočítaně, nic vážného se ale naštěstí nestalo. Snad to vydrží i přes noc,“ vyslovil ve středu kolem půl osmé večer přání mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Podle něj byla situace tradičně nejhorší v Buchlovských horách. „Ty byly střídavě průjezdné a neprůjezdné. Osobní auta sice projela bez větších potíží, problémy ale měly kamiony, několik z nich uvízlo. A nejhorší to bylo, když se jeden rozhodl předjíždět druhý. To pak stála celá doprava,“ uvedl Mergental.

Komplikace vznikly i na druhém exponovaném místě okresu mezi Starým Hrozenkovem a Bojkovicemi. „Průjezdnost zde také byla problematická,“ doplnil policejní mluvčí.

Silničáři si „užili“ pořádně divoké odpoledne a večer. „Spad sněhu byl tak rychlý, že doprava v Uherském Hradišti a na všech cestách obecně se výrazně zpomalila,“ nechal se slyšet Rostislav Buchtík ze Správy a údržby silnic Slovácka.

Do akce vyrazilo na Hradišťsku devět sypačů a dvanáct traktorů s radlicemi. Na Brodsku měli silničáři k dipozici o jeden sypač méně. „Jeden se navíc pokazil u Starého Hrozenkova, nemělo to ale velký vliv, traktory to za něj zvládly,“ poznamenal Buchtík.

Silničářům se situaci v Uherském Hradišti podařilo dostat pod kontrolu až ve večerních hodinách. „Když trochu ustal provoz, mohli jsme do akce nasadit zdvojené a ztrojené radlice. Komletně jsme tak vyčistili třídu Malinovského a také obchvat,“ uvedl kolem půl osmé večer Buchtík, podle kterého ve vyšších polohách napadlo během odpoledne až patnáct centimetrů sněhu.

zpravodajové Deníku