„Měli jsme tady tři děti, které pocházejí ze zahraničí a teď tu bydlí, nebo dokonce jednoho táborníka, který k nám přiletěl na prázdniny z USA," pousmál se nad netradičním zájmem o astronomický tábor jeho hlavní vedoucí Tomáš Brázdil ze zlínské hvězdárny.

Tábor byl svým zaměřením skutečně netradiční. Vždyť který z táborníků se může pochlubit, že na táboře vyspává do devíti hodin. Jenže nic není takové, jak se zdá. Má to svá úskalí.

„Hlavní program nám totiž začíná, až se setmí. Pozorujeme pak hodně přes půlnoc, někdy i do tří nebo čtyř hodin do rána," přiznává jedna ze starších tábornic Renáta Pivodová.

Sluneční skvrny, galaxie, mlhoviny či hvězdokupy. To všechno pozorují mladí hvězdáři pomocí dalekohledu. Letos se však mohli těšit i na novinku. Díky speciální anténě se mohli ponořit do tajemna radiostronomie. Ne všechno se dá pozorovat zrakem, některé jevy jsou však ve vesmíru i krásně slyšet.

„Můžeme například poslouchat bouře na Jupiteru. Některé bouře ve vesmínu zní třeba jako praskání popcornu nebo mořský příboj," doplnil táborník Jakub Čaloud. Právě díky starším táborníkům Aničce Juráňové, Renátě Pivodové, Zuzaně Malotové, Jakubu Čaloudovi, Adamu Grešovi a Jiřímu Zmeškalovi mohou mladí astronomičtí nadšenci poslouchat zvuky vesmíru.

„Zapojili se totiž do projektu Think Big Nadace O2, který má mezi dětmi popularizovat vědu. Tento tým komisi velmi zaujal, protože jako jediní přišli se skutečně vědeckým projektem," vysvětlil Tomáš Brázdil postup, jak se podařilo získat na poslech zvuků z vesmíru potřebné finance.

Nejen zvuky vesmíru však mohou slyšet mladí táborníci. Občas se jim podaří vyslechnout rozhovor v Morseově abecedě nebo vysílání arabských nebo japonských rádií.