Důvodem je zvýšené množství sinic a chlorofylu ve vodě, řekla dnes ČTK Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. V ostatních sledovaných přírodních koupalištích hygienici při měření v tomto týdnu žádné problémy nezjistili.

Ve slepém rameni Moravy Pahrbek, kde je výskyt sinic obvyklý, hygienici nedoporučují koupání již od poloviny července. Podle Javoříkové momentálně zdejší voda představuje zdravotní riziko zejména pro citlivější jedince, jako jsou děti, těhotné ženy, alergici a lidé s oslabeným imunitním systémem.

Naproti tomu bez obav se mohou lidé ponořit do vody v přehradách Horní Bečva a Bystřička i ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, v nádrži Všemina a Štěrkáči v Otrokovicích na Zlínsku a také v přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.

Hygienici v kraji kontrolují kvalitu vody v přírodních koupalištích ve dvoutýdenních cyklech, na některých místech s kvalitnější vodou méně častěji. Letos se ještě nehodnotí kvalita vody v luhačovické přehradě, která se po těžbě sedimentů teprve napouští.