Voda na Pahrbku neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů zde hygienici nedoporučují hlavně dětem, těhotným ženám, alergikům a lidem s oslabeným imunitním systémem.

„Měli by pečlivě zvážit, zda se zde budou koupat. I ostatní by se ale měli po koupání osprchovat," uvedla Javoříková.

Zvýšený obsah sinic a chlorofylu je i v přehradě v Luhačovicích na Zlínsku. Kvalita vody je zde ale lepší než na Pahrbku, je stále ke koupání vhodná. Zejména citlivějším lidem ale hygienici také zde doporučují po koupání sprchu. Řasy se objevují na hladině přehrady Bystřička na Vsetínsku, voda je zde ale ke koupání vhodná, aniž by hrozilo riziko vzniku zdravotních problémů.

Další přírodní koupací plochy ve Zlínském kraji jsou bez jakýchkoli problémů. Platí to pro Štěrkáč v Otrokovicích a vodní nádrž Všemina na Zlínsku, přehradu Horní Bečva a štěrkoviště v Novém Hrozenkově na Vsetínsku i pro přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.

Voda je v pořádku i v přírodních koupacích biotopech – ve Dvoře Honětice na Kroměřížsku, Živé vodě v Modré na Slovácku a Prostřední Bečvě na Vsetínsku.

Hygienici letos poslední vzorky odeberou na konci srpna.