Souboj mladých vědeckých nadějí hostila zlínská Baťova vila a podle rozesmátých tváří soutěžících, porotců i diváků nepřicházela nuda vůbec v úvahu.

Zábavného klání se mohli zúčastnit studenti, pedagogové a vědečtí pracovníci starší 21 let, kteří pracují v oblasti matematiky, medicíny, technických oborů a přírodních věd.

Každý z nich měl na podiu tři minuty na to, aby publiku a odborné porotě, v jejímž čele zasedl bývalý předseda Akademie věd České republiky Václav Pačes, vysvětlil, nad čím bádá, a přesvědčil je o významu své vědecké práce. To vše pokud možno odlehčenou formou a pouze s jednoduchými rekvizitami, které sám unese.

Nejvíce pozornosti budilo trio studentů oboru uhlíkaté aerogely z Ostravské univerzity v Ostravě. Jak Petra Veselá s Janou Štefelovou, tak i jejich kolega ze stejného ročníku Tomáš Zelenka, dokázali publikum pobavit ze všech soutěžících asi nejvíce.

„Vzájemně jsme se radili, ale nakonec si každý své vystoupení včetně rekvizit připravoval z větší části sám,“ přiblížila Štefelová.

O tom, že všichni tři do soutěže půjdou, se prý rozhodlo začátkem roku.

„Intenzivní přípravy pak probíhaly poslední tři týdny,“ nastínil Tomáš Zelenka, který byl nakonec jedním ze tří účastníků soutěže, který nepostoupil do celostátního finále. To je na programu v květnu v Praze. Těžkou hlavu si z toho však dlouhovlasý mladík, který se na podiu vyřádil ve scénce s fénem a mikrovlnou troubou, nedělal.

„Alespoň bude víc času na učení ke státnicím,“ poznamenal pragmaticky.

To jeho spolužačka, čtyřiadvacetiletá Petra Veselá z Mostů u Jablunkova, mohla rozdávat úsměvy na všechny strany. Nejenže uspěla u poroty, ale díky hlasům publika dokázala získat i cenu diváků. Ti ocenili její originální výstup, při kterém v extravagantním černém oblečení a s umouněnou tváří představovala krocení škodlivého olova.

„Jsem ráda a strašně to ze mě spadlo,“ hlásila tmavovlasá studentka několik minut po vyhlášení výsledků.

Tu překvapilo zejména množství dotazů, kterými ji porota zahltila.

„Ale nebyl to jen můj případ, týkalo se to i ostatních. Myslím, že je to dobře, svědčí to o tom, že vystoupení porotce zaujala,“ myslí si Petra Veselá, která se prý na pražské finále už moc těší. „Budu tam i s kolegyní, o to to bude lepší,“ uzavřela mladá naděje české chemie.

Pokud by se jí podařilo blížící se národní kolo dokonce vyhrát, bude pozvána do Anglie, aby reprezentovala Českou republiku v mezinárodním finále v Cheltenhamu. Toho se zúčastní soutěžící z dvaceti zemí. Loni mezi nimi dokázal výrazně zabodovat Čech Michal Babič, když vybojoval cenu publika.

Podle Václava Pačesa je jedním ze stěžejních bodů celé soutěže komunikace.

„Komunikovat vědecké výsledky je obtížné a přitom je to povinnost nás vědců. Jsme z velké části placeni z veřejných prostředků, proto musíme veřejnosti vysvětlit, zdali peníze smysluplně využíváme,“ je přesvědčen uznávaný profesor.

Také proto neskrýval zklamání z poměrně nízkého počtu soutěžících.

„Rozhodně by jich mělo být více. Trošku mladým vědcům chybí kuráž, byť vím, že příprava na vystoupení zabere dost času. Naši vědci na tom přitom ve srovnání se zahraničím nejsou vůbec špatně,“ podotýká Pačes.

Soutěž má podle ředitele Nadace Tomáše Bati Pavla Veleva hlavně vědeckou práci více popularizovat.

„Musí se o ní dozvědět více obyčejní lidé, i podnikatelé, kteří by ji mohli začít více podporovat. Mám pocit, že věda u nás každého zajímá, ale všeobecně se o ní moc neví. Tato soutěž to může změnit,“ míní Velev.

Bohužel, mezi soutěžícími letos nebyl ani jeden z domácí Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„Je to škoda a trochu mě to znervózňuje. Univerzita přitom dobře věděla, že se soutěž ve Zlíně koná,“ podivil se Pavel Velev.