Miloš Zeman doporučil obcím a městům, které uzavřely nevýhodné smlouvy s vodárenskými společnostmi, aby podaly trestní oznámení

Debata se týkala především loňských výbuchů muničních skladů ve Vrběticích,

„Nejcitlivější škody jsou především pro občany dotčených obcí. Ještě rok od způsobené škody se nedočkali žádné náhrady," komentoval situaci hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Zlínský kraj v souvislosti s odškodněním schválil ze 138 žádostí 38 v objemu 1,15 milionu korun.

Prezident přislíbil, že se bude zajímat o to, proč odškodnění zatím nebylo vyplaceno. Plánuje iniciovat schůzku ministrů vnitra a financí. Zároveň se ale divil, jak je možné, že ani po roce není jasný viník.

„Podle mne šlo o úmyslný trestný čin, vždyť dva výbuchy nejsou podle mého laického názoru náhoda," reagoval prezident.

Návštěvu Vrbětic má ostatně Miloš Zeman v plánu právě dnes. Setká se s představiteli Integrovaného záchranného systému i s vojáky a prohlédne si areál muničních skladů.

close Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlínském kraji. Krajský úřad ve Zlíně. zoom_in

Dárky Prezident dostal na kraji knihy o spolupracovnících Bati, vázu, kterou vyrobili studenti ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí, a také slivovici. Hejtman dostal od hlavy státu peněženku, opasek i aktovku.

Dalšími tématy při setkání hlavy státu s představiteli kraje byly například armáda nebo nevýhodně uzavřené smlouvy s vodárenskými společnostmi.

Miloš Zeman doporučil obcím a městům které tyto nevýhodné smlouvy uzavřely, aby podaly trestní oznámení a hnaly k právní zodpovědnosti ty, kteří za těmito smlouvami stojí.

„I červené trenýrky na Hradě mají tři oběti. Byl s nimi rozvázán služební poměr," zmínil.

Miloš Zeman si dovolil při svém proslovu i připomenout, že Zlínský kraj, ač bohatý svým potenciálem a duchem Bati, má přesto nízkou životní úroveň.

„Zlínský kraj má pod celostátním průměrem růst průměrných mezd, je druhý nejnižší z hlediska životní úrovně. Měli bychom se společně zamyslet nad tím, jak to změnit," vyzval prezident.