„Ano, chlapec ráno svým zraněním podlehl,“ potvrdila informaci Deníku mluvčí dětské Anesteziologicko-resuscitační kliniky v Brně Anna Nesvadbová.

Již dříve záchranáři sdělili, že hoch utrpěl vážná poranění hlavy a páteře. Podle dostupných informací by měl mít pohřeb v pondělí.

Smutná zpráva zasáhla řadu lidí. Mezi nimi je i starosta obce, ze které Honza pocházel. „Všichni jsme věřili, že to zvládne. Je to hrozné, když tragicky zemře tak mladý člověk. Určitě to postihne celou obec,“ konstatoval zarmouceně starosta Antonín Galla.

Doplnil, že nechal chlapci z místního kostela zazvonit umíráček. Zároveň bude v obci opět vlát černý prapor.

„Vyvěsili jsme ho již na památku Dana. Obě rodiny jsou si hodně blízké. My se jim snažíme a budeme se i snažit nadále pomoci, pokud projeví zájem,“ sdělil starosta.

Informací byli zdrceni i na zlínském magistrátu. „ Je to hrozné neštěstí. S oběma rodinami jsme v kontaktu. Budeme se jim snažit maximálně pomoci,“ konstatoval náměstek zlínské primátorky Hynek Steska.

Jak Dan, tak i Honza byli žáky páté třídy zlínské Základní škola Emila Zátopka. „Vnímáme to všichni jako obrovskou tragédii, která snad nemá ani obdoby,“ uvedl ředitel Lubomír Vývoda. Podle mluvčí magistrátu Marie Masaříkové do školy opět přijde psycholog, aby uklidnil spolužáky chlapců.

Na místo neštěstí včera opět ve větší míře přicházeli lidé, aby zapálením svíčky či přinesením květin uctili památku obou chlapců. „Je to velká tragédie a obrovská rána pro rodinu. Mám šestiletého vnuka a nedovedu si představit, že by se jemu něco takového stalo. Ty pocity se nedají ani vyjádřit,“ sdělila Marie Dudová ze Zlína, která přinesla Honzovi kytičku.

Vladimír Pekárek spolu se svou družkou přijeli až z Mikulova na Hodonínsku. „Byli jsme v okolí Uherského Hradiště a o smrti druhého chlapce jsme se dozvěděli z rádia. Hned potom jsme se otočili a jeli sem do Zlína. Byli jsme tu i předtím. Je to prostě strašně smutné,“ sdělili oba partneři.

O případ se intenzivně zajímá zlínská policie, která ho prověřuje jako podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

„Stále nemáme k dispozici výsledky jediného směrodatného znaleckého posudku, který jsme si nechali zpracovat nezávislým znalcem a týmem jeho specialistů. Položili jsme jim dvanáct otázek, na které teď experti hledají odpovědi, což může trvat až několik týdnů nebo měsíců,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Za celé okresní ředitelství však vyjádřila obrovskou lítost nad tím, že ani druhý chlapec svůj boj o život nevyhrál.

Podle městem povolaného znalce Pavla Šimka, který zkoumal, proč strom spadl, město Zlín nic nezanedbalo. „Příčinou pádu byl vadný kořenový bal. Tuto závadu není možné bez provedení odkopu u kořenů stromu vůbec zjistit.

Odkopávání hlíny u kořenů by však zdravý strom zničilo. Je to sice víceméně jediná možnost, jak poškození zjistit, ale pokud se závada nenajde, bude dřevina stejně nenávratně poškozená,“ vysvětlil Šimek.

Magistrát se navíc po tragické události rozhodlo, že preventivně nechá odborníky zkontrolovat rizikové stromy ve městě. Podrobným průzkumem nyní prochází dřeviny v parku u zámku, kde se tragédie stala. Pak přijde na řadu prověření dalších osmatřiceti vytipovaných lokalit.

„Celkem se jedná asi o tři tisíce stromů, ale počet nemusí být konečný, protože ještě pořád jednáme. Kompletní průzkum zlínské zeleně bychom měli dokončit koncem května,“ upřesnil ředitel společnosti Bezpečné stromy Jaroslav Kolařík.

Několik desítek let starý pajasan žláznatý se zřítil ve čtvrtek 22. ledna nedaleko zlínské tržnice Pod Kaštany. Zranil sedm osob. Nejhůře na tom byl právě jedenáctiletý Dan z Luhačovic a jeho spolužák Honza z Provodova. Dan měl pohřeb minulou sobotu, rozloučit se s ním přišly dvě stovky lidí.