Za peníze utržené za sběr hliníku pořídí Charita v Otrokovicích polohovací lůžka

To vše může pomoci, jsou to totiž hliníkové obaly a předměty, které mohou v těchto dnech lidé odevzdávat na několika sběrných místech v Otrokovicích. Sběr hliníku organizuje tamní Charita sv. Anežky a výtěžek poputuje na pořízení speciálních polohovacích lůžek pro jejich klienty.

„Třetí ročník akce odstartoval s příchodem nového školního roku. Do třídění jsou zapojeny děti ze základních i mateřských škol, zájmová sdružení, ale i široká veřejnost, kluby a firmy," informovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

Například v Základní škole Trávníky už děti, ale také dospělí přinesli nemalé množství převážně plechovek od nápojů a sprejů.

„Máme tu popelnice na hliník, kde mohou materiál házet. Náš pan školník je pak domluvený s Charitou na jejich odvezení v případě naplnění a pak můžeme pokračovat dále," řekla Deníku ředitelka školy Jana Večeřová.

Právě otrokovické školy a ty v nejbližším okolí představují sběrná místa, hliník je také možné nosit do bývalé výměníkové stanice v ulici Svobodova v Otrokovicích za hotelem Atrium. Akce potrvá do konce školního roku.

„Výsledky soutěže a množství sesbíraného hliníku s výší výtěžku budou vyhlášeny při Otrokovických letních slavnostech v příštím roce," přiblížil zástupce ředitele Charity sv. Anežky Otrokovice Jiří Vlček.

V roce 2013 lidé nasbírali zhruba 200 kilo, od počátku letošního roku do dubna pak 870 kilo.

„Normálně bychom za poslední sesbírané množství dostali pět tisíc korun. V rámci dohody s jednou tlumačovskou firmou jsme však dostali jednou tolik peněz, tedy deset tisíc, na čemž jsme domluveni i nadále. Pořízení jednoho polohovacího lůžka ale vyjde na asi 26 tisíc, takže se musíme hodně snažit," pousmála se za otrokovickou Charitu Jana Sedláčková.

Lůžka poslouží přímo Charitě, která provozuje charitní domov, na druhou stranu ale také zapůjčuje polohovací lůžka domácnostem.

Hliníkové obaly lze poznat podle značky na výrobku nebo podle toho, že hliník není magnetický a při ohybu si zachovává tvar.