Mezi ta střediska, kde už se lyžovat začalo, patří například svah v obci Jasenná na Vizovicku. „Sezonu jsme odstartovali 3. ledna. Díky nízkým teplotám neustále uměle zasněžujeme, k tomu ještě padá i přírodní sníh. Svah máme upravený rolbou a podmínky jsou velmi dobré,“ uvedl předseda Tělovýchovné jednoty Sokol Jasenná František Maliňák.

V provozu je už i lyžařský areál v Trnavě na Zlínsku. „U nás se lyžuje od pondělka 4. ledna jak na svahu pro dospělé tak na tom dětském. Sněžná děla jedou naplno a stav na svahu je ideální,“ pochválil si provozovatel areálu Rudolf Tomšů.

Zkušební provoz už zahájili i na svahu v Luhačovicích. „Podmínky zatím nejsou úplně ideální. Sněhu je málo a je hodně mokrý. Snad se to do víkendu spraví,“ řekl předseda lyžařského oddílu Luhačovice Miloslav Dynka.

V ostatních střediscích nyní vrcholí poslední přípravy před spuštěním vleků. Většina z nich se rozjede zkušebně už v pátek 8. ledna, oficiálně pak o nadcházejícím víkendu.

„V sobotu 9. ledna ráno chceme začít sezonu, záleží však na tom, jestli se nezhorší počasí. Potřebujeme, aby ještě trošku nasněžilo,“ zmínil předseda Tělovýchovné jednoty Sokol Slopné Antonín Váňa. Doplnil, že svah prošel v roce 2007 rozsáhlou rekonstrukcí, takže se mají lyžaři opravdu na co těšit.

Na to, až napadne ještě více sněhu, čekají i v Újezdě u Valašských Klobouk. „Sice už jsme dneska instalovali veškeré zařízení vleku, ještě ale potřebujeme, aby připadlo tak dvacet centimetrů, aby byly podmínky na svahu dobré,“ sdělil starosta obce, která má vlek ve své správě, Vladimír Kráčalík. Doplnil, že do budoucna by chtěli pořídit sněhové dělo, aby bylo možné lyžovat, i když nebude dost přírodního sněhu.

V sobotu 9. ledna by se mělo začít lyžovat i ve Štítné nad Vláří na Valašskokloboucku či v Šanově na Slavičínsku.

Od 25. ledna se pak rozjede vlek i na Jelenovské. „Očekáváme, že do té doby stihne napadnout dost sněhu na to, aby byly ideální podmínky,“ poznamenal provozovatel svahu Miloslav Pokorný.

Už několikátou sezónu se ale nerozjedou lyžařské vleky v obcích Držková a Kašava. Oba byly ve velmi špatném technickém stavu a na jejich opravu nebyly peníze. Zatímco osud kašavského svahu je nejistý, ten držkovský by se podle tamního starosty mohl v příštích letech dočkat obnovy.

„Vlastník pozemku, na kterém vlek stojí, jej totiž nabídl obci ke koupi. Teď to sice v plánu nemáme, ale do budoucna nad tím budeme uvažovat,“ přiblížil starosta Držkové Jaroslav Šarman.