„Do stávky se zapojilo 110 škol, což je zhruba třetina z celého regionu. Proti změnám protestovalo takřka 2100 pedagogů a pracovníků škol,“ sdělil předseda krajské rady odborového svazu školství Pavel Štěpán.

Vyučování v řadě škol tak začalo až po 9. hodině. Například v Základní škole Zlín Slovenská.

„Byla zavřena jak škola, tak družina. Otevřeli jsme až o tři čtvrtě na devět. Samozřejmě pokud někdo přišel dříve, tak jsme nechtěli, aby mrzl venku, takže byl vpuštěn,“ popsal ředitel školy Otto Procházka. Aby předešli komplikacím, své žáky i jejich rodiče řádně informovali.

„Rodiče dostali vědět prostřednictvím oznámení v žákovské knížce. Kromě toho jsme všechny informovali také prostřednictvím webu školy,“ přiblížil ředitel.

Mnohé rodiny se tak na nastalou situaci připravily.

„Počítali jsme s tím. Tak jsme se podle toho zařídili. Uznávám ale, že někteří rodičové s tím mohli mít problém,“ prozradila například paní Jana Š., která vedla svého syna do školy. Kromě posunutého začátku vyučování se však nic nestandardního neudálo.

„Někteří kolegové si pozdější začátek výuky i pochvalovali, protože měli den předtím školení,“ pousmál se Procházka.

Ačkoli by podle něj pro mnohé žáky bylo pozdější vstávání příjemné, jednoznačně je pro zachování zažitého modelu. Jiné školy se však k protestu postavily přece jen chladněji.

„Stávky jsme se nakonec nezúčastnili vůbec. I když máme vlastní odbory, k žádné, byť třeba symbolické, aktivitě nedošlo,“ konstatoval například Jan Chudárek, ředitel Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť.

Jedním z rozhodujících faktorů podle něj bylo, že školy gymnaziálního typu jsou většinou v odlišné situaci.

„Problémy jsou spíše tam, kde se stírá rozdíl mezi kvalifikovanými a nekvalifikovanými pedagogickými pracovníky,“ dodal. Zároveň považoval akci za poněkud předčasnou.

„Vždyť o těch možných změnách teprve jednají. Ukáže až to, jak rozhodnou,“ podotkl.

V České republice zůstalo ráno na hodinu zavřeno na 1620 z celkem 10 tisíc škol.