„Museli jsme například udělat novou izolaci a pochůzný strop, zespodu jsme pak nainstalovali podhledový sádrokarton,“ nastínil starosta Hřivínova Újezda Josef Pospíšil.Vysvětlil, že stavební práce se protáhly do začátku školního roku kvůli pozdnímu sdělení o udělení dotací. Ty se podařilo získat od Zlínského kraje ve výši dvě sta třiceti šesti tisíc korun na opravu stropů a ministerstvo pro místní rozvoj přispělo částkou dvě sta čtyřiceti pěti tisíc korun na rekonstrukci podlah. Stavební práce začaly až 18.srpna. V nově opravené škole se letos bude učit celkem dvacet osm dětí od prvního do čtvrtého ročníku ve dvou třídách. Ty do školy docházejí nejen ze Hřivínova Újezda, ale i ze sousedních vesnic.

Zdejší škola je malotřídní, což znamená, že vždy dva ročníky jsou spojeny v jednu třídu. Klasická výuka ve třídě tedy vypadá tak, že jeden ročník pracuje s učitelem a druhý se věnuje zadaným úkolům. Často však pracují také společně.

„Díky malotřídkám jsou děti více zvyklé na samostatnou práci. Na tu je kladen velký důraz. Pro učitele to však znamená pečlivou přípravu, musí si vždy výuku dobře promýšlet a plánovat. Vědomostně jsou na tom děti úplně stejně, jako ty v klasických školách,“ přiblížil ředitel základní školy v Hřivínově Újezdě Vladimír Zásměta.

Tento zkušený pedagog pracuje ve školství již dvaatřicet let, z toho dvaadvacet let na místní škole. Kromě něj se zde výuce žáků věnují dvě učitelky, které samy na tuto školu dříve docházely jako žákyně. Škola je spojená se školkou mateřskou. Také to je pro budoucí školáky výhoda. Znají školní prostředí, učitele i budoucí spolužáky a odpadají tak obavy z neznámého. V Hřivínově Újezdě se snaží o to, aby škola měla rodinnou atmosféru, což se daří. Díky malému počtu žáků je možné věnovat se jim individuálně, pedagogové rovněž dobře znají rodiče i rodinnou situaci svých žáků.

V celé škole panuje příjemná atmosféra a školáci tak nemusejí čelit stresu. V první školní den po prodloužených prázdninách tak děti přišly odpočaté a v dobré náladě. Většina z nich se do školy těšila. Z předmětů se mezi nimi největší oblibě prý těší tělocvik, plány do budoucna jsou různé. Chlapci vyjádřili přání stát se v budoucnu hasičem či obchodníkem, děvčátka mají vysněná povolání jiná. Například být jednou zvěrolékařkou a léčit především kočičky a pejsky.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.