Deník napsal mail do třinácti takových středisek různých měst kraje ve středu odpoledne. V něm stálo, že čtyřčlenná rodina z opačné strany České republiky chce doporučení, kde se ubytovat a co v daném místě a jeho okolí mohou za víkend navštívit a vidět. Prosí o brzkou reakci, nejlépe do čtvrtečního poledne.

Ještě týž den, co byl email rozeslán, přišla odpověď ze šesti měst. Ze Slavičína byla strohost úměrná rychlosti. Zájemce o informace byl odkázán na internetové stránky města, kde v oddělení Informace pro turisty najde tipy na ubytování a zajímavosti v okolí. O den později přišla stručná odezva s odkazem na vypsané internetové stránky i z Napajedel.

Sdílnější byli pracovníci informačních center v Kroměříži a Uherském Hradišti. „V příloze Vám zasílám seznam ubytování v Uherském Hradišti, Kunovicích a Starém Městě. Přehled o tom, které je volné bohužel nemáme,“ zněla odpověď z Hradiště.

Obdobná zpráva s přílohou o ubytování přišla i z Kroměříže s dodatkem, že tipy na výlet v okolí města zájemce najde na internetových stránkách, jejichž adresy připsali. Centrum Luhainfo z lázeňského města Luhačovice zareagovalo na druhý den dopoledne od odeslání žádosti. Delší čas na zpracování se však větším rozsahem informací neprojevil. Stejně jako u předchozích dvou případů však přiložili nabídku ubytování.

Pokud by turista volil destinaci podle přístupu a odpovědí informačních center, zamířil by na Valašsko. Brzké odpovědi přišly z Brumova-Bylnice i Valašských Klobouk. „Přeji hezký den z infocentra v Brumově-Bylnici a moc Vás zvu k nám do města i krásného okolí,“ zapůsobil mile hned úvod elektronického dopisu.

Následovaly tipy na ubytování i s telefonními čísly. V mailu by se také turista dozvěděl, jaké akce se v Brumově-Bylnici o víkendu konají. V jednom případě i programem na letáku. Nechybělo pozvání do infocentra, kde prý zájemce obdrží mapky a průvodce.

Jaké máte zkušenosti s přístupem infocenter vy? Sdělte nám své poznatky, vaše názory nás zajímají.

Valašské Klobouky zpracovaly odpověď v tentýž den, co prosbu obdrželi. Neváhali ji poslat ani v deset hodin večer. „Těší nás, že navštívíte náš krásný region. Všechny informace ohledně ubytování a tipů na výlet jsme zpracovaly a vložily na webové stránky,“ napsali z Klobouk. Vedle odkazu na stránky a přílohy o ubytování nechybělo ani osobní doporučení na ubytování v centru města či v penzionu nedaleko města.

Letáčky s ubytováním, památkami a kulturními akcemi poskytlo valašskomeziříčské informační centrum. Nechyběly tipy na cenově dostupné ubytování ve městě. „Ve Valašském Meziříčí je určitě nejzajímavější Moravská gobelínová manufaktura, která je ovšem přístupná pouze v pracovní dny. O víkendu mají otevřenou Schlattauerovu kavárnu, ve které se můžete podívat na muzeum gobelínů. Pěkný je také o víkendu zámek Kinských,“ rozepsala informace paní z centra.

Četné tipy na výlet vyjmenovali zaměstnanci z Informačního centra Vsetín. Turistům by doporučili například prohlídku tamního zámku a jeho zahrady, v okolí by zájemce nasměrovali na Čertovy skály nebo do oblasti Velkých Karlovic s četnými turistickými i cyklotrasami či na vrchol Soláň. Přehled o ubytování ze Vsetína nezaslali. Pozvali zájemce přímo do infocentra, kde by obdržel mapky i tištěné materiály k výletům.

Odpověď z hanáckého Holešova by turistu také nalákala. Tři tipy na tamní penziony včetně čísel doplnily tipy na výlet. „V Holešově můžete navštívit Černou kapli, židovskou synagogu, židovský hřbitov, zámeckou galerii, městskou galerii,“ napsali do e-mailu. Dodali také kontakt na zámeckého průvodce. Nechyběla doporučení, co navštívit v okolí města.

Z Městského informačního centra a turistického střediska ve Zlíně přišla odpověď ve čtvrtek dopoledne, která odkazovala na stránky města a konkrétní sekci určenou turistům. Nechyběl dodatek, že se zájemce může kvůli dalším informacím obrátit na mail či přiložené číslo. Po opětovné žádosti o konkrétní tipy na výlet poslali z centra výčet tipů na výlety do okolí.

Asi hodinu po stanovené době, tedy čtvrtečním poledni, se ozvala také dvě zbylá střediska. Opožděnou reakci z Tlumačova na Otrokovicku vykompenzovalo množství informací. Sdělili, že v jejich obci ubytování není.

Poskytli však číslo na možnost přenocování v sousedních Kvasicích. Kromě odkazů na internetové stránky podrobně vypsali kulturní akce v blízkém okolí. Nezapomněli doporučit ani nedalekou Kroměříž. S omluvou za pozdní odezvu přišel e-mail z turistického centra v Rožnově pod Radhoštěm. Odkaz na stránky města doplnily osobní tipy na penziony včetně telefonních čísel či pozvání do rožnovského centra.

Radka Šimková