„Dříve za injekce alergik neplatil, maximálně doplácel jen za vakcíny. Od minulého týdne ale platí nové nařízení, které poplatky přiznává. Kolem injekcí totiž panovaly zmatky, takže se ministerstvo zdravotnictví domluvilo salergologickou společností,“ reagoval zlínský alergolog Albert Drštička. Podle něj je to dáno tím, že péče lékaře byla uinjekce nutná idříve. „Po každé injekci totiž pacient musí třicet minut vyčkat, jakou vyvolá reakci. Já jej pak jen zkontroluji,“ vysvětlil.

Stím se shoduje ijeho zlínský kolega Antonín Neumann. „Injekce aplikujeme měsíčně či čtvrtletně. Pokud je však nemocný bez potíží, tak se píchala pouze injekce,“ uvedl stím, že nyní Sdružení alergologů a klinických imunologů požaduje ukaždé injekce klinické vyšetření a tedy ivýběr poplatku. „Zatím se tedy řídím tímto nařízením, ale řeším to upacientů individuálně podle jejich zdravotního stavu. Při množství nemocných je totiž nemožné od každého poplatek vybírat,“ upozornil alergolog.

Například ualergika, který sinjekcemi začíná třicet korun účtuje. „Pokud se mu jen podívám na ruku, není to klinické vyšetření, ale jakmile ho poslechnu a změřím, tak musí zaplatit,“ popsal Neumann.

Nové nařízení snad odstraní nejasnosti imezi pacienty. „Když jsem ordinaci navštívil vlednu, byl jsem upozorněný, že příště už bude píchnutí injekce spojené svyšetřením lékaře a tudíž placené. Atento proces mě pak čeká každou druhou návštěvu,“ stěžoval si ještě před vydáním nového nařízení pacient Antonína Neumanna trpící alergiemi a astmatem, který nemůže být jmenován. Již několik let mu ji přitom vždy čtyřikrát ročně píchala pouze sestra bez nutnosti vyšetření lékaře.

Naopak nemocný při návštěvě jiného alergologa zatím poplatek neplatil. „Zrovna jsem dostal injekci. Vše se uskutečnilo jako vždycky, píchla mi ji jako obvykle sestra. Nic jsme neplatil a ani jsem oplatbách vbudoucnu nebyl informovaný,“ sdělil.

Nejasnosti spoplatky utěchto specialistů potvrdilo iministerstvo zdravotnictví. „Vpřípadě alergologů se vyskytly drobné nejasnosti a časté dotazy pacientů. Takže jsme je řešili,“ sdělil mluvčí ministerstva TomášCikrt.