Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V online rozhovoru s vámi hovořil MUDr. Lubomír Nečas o změnách ve zdravotnické péči

Zlín - Zajímají vás nové poplatky spojejné se zdravotní péčí? Nerozumíte jim? Chcete se rychle zorientovat v tom, co vás ve zdravotnictví čeká? V úterý 18.12 vám odpovídal lékař Lubomír Nečas, předseda Okresního sdružení České lékařské komory Zlín.

15.12.2007 2
SDÍLEJ:

MUDr. Lubomír NečasFoto: DENÍK

Odpovězené otázky

Jméno:
Lenka (Otázka vložena: dnes 15:25)
Otázka:
Bude možné legálně zaplatit poplatek později? Třeba když si člověk cestou k lékaři zapomene peníze?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:49)
Ano, jistě, je to otázka rozumné domluvy mezi lékařem a pacientem. Zatím nebude moci být platba v ordinacích bankovním převodem, neboť terminály pro čtení bankovních karet jsou finančně nákladné a ekonomicky nevýhodné vzhledem k výši poplatku. Pouze v nemocnicích tato možnost plateb bude.
Jméno:
Petr Lípa (Otázka vložena: dnes 15:21)
Otázka:
Pane doktore, kdybyste měl dnes odhadnout, jestli půjdou zlínští lékaři v lednu do stávky, jak byste tipoval?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:46)
já předpokládám, že zlínští lékaři byť jsou nespokojeni se současnou situací, tak do ordinací v lednu nastoupí. Jen mám signály, že někteří lékaři na uherskohradišťsku snad 2 ledna ordinace uzavřou.
Jméno:
Pavel (Otázka vložena: dnes 15:12)
Otázka:
Myslíte, že s poplatky za hospitalizaci se zkrátí pobyt v nemocnici? Já jsem měl vždy spíš ten pocit, že doktoři si z nějakého důvodu nechávali rádi v nemocnici pacienty, kteří se již klidně mohou doléčit doma. Není tedy dlouhá hospitalizace způsobena i přístupem lékařů?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:44)
Doba hospitalizace se může zkrátit u starších nemocných pacientů, kteří žijí osamoceně a pobyt v nemocnici jim vytvářel lepší sociální zázemí, než měli doma. Lékaři posuzují délku pobytu pacienta v nemocnici především ve vztahu k danému onemocnění a nejsou nijak zainteresováni na délce pobytu pacienta na lůžku v nemocnici.
Jméno:
tina (Otázka vložena: dnes 15:10)
Otázka:
Řekla bych, že ministerstvo zdravotnictví příliš nezajímají názory ČLK. Je to jen můj pocit? a pokud ne, dá se s tím něco dělat?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:41)
Ano je to bohužel tak. Doposud vázla komunikace mezi ČLK (údajně je pod vlivem ČSSD) a ministerstvem zdravotnictví (ODS).
Jméno:
Martin (Otázka vložena: dnes 14:17)
Otázka:
Pane doktore, bude se doplácet 30Kč za recept i tehdy, pokud bude doplatek na předepsaný lék větší jak 30Kč?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:39)
Ano, bude se doplácet. Regulační poplatek nebude jen tehdy, pokud na daný lék zdravotní pojišťovna hradí méně než 30Kč.
Jméno:
čtenář (Otázka vložena: dnes 10:12)
Otázka:
Podle vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví mám pocit, že vás mají takzvaně v paži. Nezdá se vám, že jsou jim veškeré vaše připomínky ukradené?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:37)
Mé připomínky vychází z běžné praxe ordinace, nejen mé, ale mnoha dalších lékařů ve Zlínském kraji. Bohužel pohled z pražské kanceláře ministerstva na zdravotnictví je jiný. je pravda, že připomínky ze Zlínského kraje jsou pro ministerstvo okrajové, přesto jsou vnímány a doufám, že mohou být i nápomocny k dalším reformám.
Jméno:
Milča (Otázka vložena: dnes 9:45)
Otázka:
K lékaři chodím naštěstí málo, ale už tak mně dokáže vytočit několikahodinové čekání v čekárně u praktického lékaře. Jestliže sestra (nebo lékař) začne vybírat 30,- Kč a zajišťovat agendu s tím spojenou, tzn. rozměňovat peníze, vypisovat doklad o zaplacení, tak to v čekárně bude na vypadat na revoluci, protože ze zákona má člověk asi jen 2 hodiny na návštěvu lékaře a nejvíc nedočkaví jsou bohužel ti, co už nepracují - důchodci. Ze zákona můžeme mít hrazeno průměrnou mzdou asi 2 hodiny u lékaře. To při vybírání poplatků nebude stačit. Tato doba se zřejmě neprodlouží, lékař to lepší organizací taky nevyřeší, takže to odnesou pracující pacienti, kteří si budou muset brát náhradní a neplacené volno, takže ještě více prodělají na návštěvě lékaře. Jak se bude řešit tato situace?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:33)
Ano, souhlasím. Vybírání poplatků bude především práce zdravotních sester, které budou mít podstatně méně času se věnovat pacientům. Čekání v ordinacích se skutečně prodlouží, protože již dnes informuje VZP své pacienty, aby vždy vyžadovali stvrzenku o zaplacení poplatku. Delší uvolnění ze zaměstnání my jako lékaři bohužel nevyřešíme.
Jméno:
bvn (Otázka vložena: dnes 9:34)
Otázka:
jak byste ohodnotil prospěšnost "reformy" pro pacienty, pro lékaře a pro pojišťovny?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:30)
Tyto "regulace" ušetří především pojišťovnám prostředky, lékařům a dalším zdravotníkům zkomplikují práci a pacienty donutí více přemýšlet o svém zdraví a léčení a snad donutí pacienty šetřit léky.
Jméno:
drak (Otázka vložena: dnes 9:11)
Otázka:
Co říkáte na to že lékárníci budou moct dát pacientovi jiný lék, než mu předepíše lékař?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:27)
S tím většina lékařů nesouhlasí, protože každý lék může mít jiné vlastnosti a vedlejší účinky a lékař se ani nedozví, jaký lék vlastně pacient užívá. To se může projevit negativně při léčení pacienta. Kdyby lékárník vyměnil lék za jiný a ten u pacienta vyvolal alergickou reakci, tak my lékaři dnes nevíme, na koho by padla právní zodpovědnost za eventuální poškození pacienta - jestli na lékaře, nebo na lékárníka.
Jméno:
dela23 (Otázka vložena: včera 17:35)
Otázka:
Pane doktore, co budete dělat, když k vám přijde pacient, který odmítne zaplatit poplatek? Ošetříte jej? Nebo jej můžete odmítnout?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:23)
Každý pacient v ordinaci bude ošetřen, pokud odmítne zaplatit poplatek, my to budeme evidovat v jeho zdravotní dokumentaci, nahlásíme to zdravotní pojišťovně a pokud bude těchto neplatičů více, předáme to profesionální firmě, která se zabývá vymáháním dluhů.
Jméno:
Jindra (Otázka vložena: včera 16:18)
Otázka:
Jak k tomu přijdou například často nemocné děti? A jak budou vysoké poplatky za ozdravné pobyty těchto dětí?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:21)
Za často nemocné děti se bude platit stejně jako za dospělé. Za ozdravné pobyty budou poplatky stejné jako doposud.
Jméno:
Jaroslav Juráň (Otázka vložena: včera 14:55)
Otázka:
Jak se budou vybírat poplatky u lidí, kteří půjdou do nemocnice, nějakou dobu se tam budou léčit a zemřou tam? Přejde dlužná částka na rodinu? Má nějaké možnosti odmítnout zaplatit? A pokud jde o člověka, který už nikoho nemá? jak se bude situace řešit? děkuji
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:19)
ak se budou vybírat poplatky u lidí, kteří půjdou do nemocnice, nějakou dobu se tam budou léčit a zemřou tam? Přejde dlužná částka na rodinu? RE: Za zemřelého budou muset uhradit poplatky jeho dědicové ze zákona. Má nějaké možnosti odmítnout zaplatit? A pokud jde o člověka, který už nikoho nemá? jak se bude situace řešit? RE: Pokud rodina nebude chtít uhradit, má možnost se zříct dědictví a pokud jde o člověka, který už nikoho nemá, poplatky se uhradí z jeho pozůstalosti, nebo nebudou uhrazeny. Počítáme, že až 25% poplatků za pobyt v nemocnici nebude včas uhrazeno.
Jméno:
zlíňák (Otázka vložena: včera 14:49)
Otázka:
pane doktore, jak vy sám hodnotíte dosavadní kroky ministra Julínka? A nemáte někdy pocit, že ministerstvo v praxi řídí spíše pan Cikrt?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:16)
Pan Cikrt je jistě na své pozici profesionál, nicméně já si myslím, že ministerstvo v současné době řídí jeho náměstci.
Jméno:
Veronika (Otázka vložena: včera 13:17)
Otázka:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to bude s recepty na antikoncepci. Budu si pro ně stále chodit ke svému lékaři, nebo bude k dostání na čestné prohlášení, jak se někde zmiňovalo?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:13)
Dotaz již byl prakticky zodpovězen výše. Dosud však vyhláška, která by to upřesnila nevyšla, i my lékaři na ni čekáme.
Jméno:
fantomxx (Otázka vložena: včera 12:02)
Otázka:
Soukromá Horská nemocnice ve Vrchlabí se rozhodla,že nebude vybírat poplatky za novorozence a děti do 18 let,jelikož je to nemravné,neetické a odporuje to západní kultuře. Co si o tom myslíte?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:12)
Toto rozhodnutí ředitele této nemocnice je ovlivněno politickou ambicí toho ředitele, který na bývalém ministerstvu zdravotnictví působil jako náměstek. Jinak já osobně si myslím, že není správné u malých dětí tyto regulační poplatky vybírat.
Jméno:
Tinka (Otázka vložena: včera 11:15)
Otázka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je nějak omezen počet balení léků na jeden recept. Pokud bych chtěla například předepsat antikoncepci na půlroku dopředu, musí být toto rozepsáno na více receptů, nebo stačí jen jeden? Děkuji za odpověď. Tina Z. Zlín
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:09)
Na běžný recept je možno napsat dva druhy léků v počtu, který bude stačit na 3 měsíce. U antikoncepce se předpokládá, že na receptu bude napsáno opakování a bude to platit až půl roku (ale tato vyhláška dosud také nevyšla).
Jméno:
Petra Langová (Otázka vložena: včera 11:13)
Otázka:
Dobrý den, finanční sazba 5000 Kč/rok má údajně pomoct lidem, kteří utratí za léky či jiné zdravotní pomůcky mnohdy mnohem větší částku. Jak k tomu ale přijdou na druhou stranu lidé, kteří nejsou nemocní takzvaně co je rok dlouhý?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:07)
Finanční limit má pomoct těm, co jsou hodně nemocní, ti zdraví se na tom podílí svou solidaritou. Ale v budoucnu by měli být ti zdraví nějakým způsobem odměněni svou zdravotní pojišťovnou za to, že jsou zdraví (např.: nižší platba zdravotního pojištění, nebo příspěvek na sportování).
Jméno:
curfew (Otázka vložena: včera 11:09)
Otázka:
Zajímalo by mě, jak je to s platbami u chronicky nemocných pacientů? Ti budou muset taky doplácet? Díky…
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:05)
Všichni dospělí pacienti, i ti chronicky nemocní budou muset v ordinaci zaplatit. U dětských pacientů ti chroničtí platit nebudou , ale dosud nevyšla vyhláška, která by nám řekla, kteří to jsou.
Jméno:
Prony (Otázka vložena: předevčírem 10:06)
Otázka:
Třicetikorunový poplatek není velká suma, pokud se skutečně bude platit či vybírat. Nehrozí to, že pacient se bude domnívat, že tato částka je ohodnocením práce jeho lékaře?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:03)
S tím já souhlasím. Bylo by správné, kdyby pacient uhradil v ambulanci celé ošetření (300 - 500Kč) a nechal si to následně proplatit u zdravotní pojišťovny. Snad to tak v budoucnu i bude.
Jméno:
Jan Vítek (Otázka vložena: 15.12.2007 21:46)
Otázka:
Jak se vy osobně stavíte k novým poplatkům? Pomůžou něčemu?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 15:01)
Souhlasím s poplatky za pohotovost a za hospitalizaci. Tam to pomůže a bude regulovat jak počet nemocných na pohotovosti, tak to sníží počet dní trávených v nemocnici. Poplatky v ordinaci by měly být různé u specialistů a u praktiků a způsob výběru by si měla řešit zdravotní pojišťovna svým smluvním vztahem s pacientem.
Jméno:
tina (Otázka vložena: 15.12.2007 16:36)
Otázka:
Pane doktore, čím to je, že jsou zlínští lékaři vždy na prvním místě, když jde o různé stávky a protesty?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 14:58)
Zlínští lékaři se nebojí ozvat i když je to názor proti ministerstvu, protože tito lékaři nemají co ztratit.
15.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Aukro Berani Zlín. Ilustrační foto

Další obrat nestačil. Zlín má z Pardubic bod

hokej Aukro Berani Zlín - HC LitvínovŠtěpán Fryšara

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani. A jako jediného přímého aktéra utkání jej nepřekvapila ani hustá mlha, kvůli které se zápas málem nedohrál.

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli konflikt fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení