Jak to tehdy bylo, vysvětloval devětapadesátiletý kontrolor minulý týden před kroměřížským soudem.
K žádosti o úplatek ve výši deset tisíc korun mělo dojít loni 10. dubna, kdy se inspektor Štěpán Skácel vydal na žádost ministerstva životního prostředí na kontrolu do bezměrovské firmy Marcely Žeravíkové.

Okolnosti kontroly v bezměrovské firmě má objasnit kroměřížský soud

„Společnost jsem předtím neznal, pouze jsem si faxem nechal poslat doklady potřebné ke kontrole,“ přiblížil Skácel.
Jistá pochybení při následné revizi zjistil, snažil se však údajně o to, aby manželé Žeravíkovi nemuseli platit pokutu. „Nadřízený orgán mi ale nařídil, abych zahájil správní řízení. Uložil jsem tedy pokutu deset tisíc korun, což bylo pak i potvrzeno. V žádném případě jsem ale úplatek nežádal,“ ohradil se Skácel. „Nebyl k tomu důvod, ani prostor,“ upozornil.

Poškozený Antonín Žeravík se však brání tím, že obžalovaný Skácel dorazil o hodinu dříve než jeho kolegyně z inspektorátu. „Volal, že nám hrozí vysoká pokuta padesát tisíc, ale že se můžeme nějak domluvit,“ nastínil Žeravík.
Při sepisování protokolu pak údajně Skácel prohodil, že pokud mu dají manželé deset tisíc, nezaplatí padesát. „Několikrát to zopakoval, byli jsme z toho se ženou zaskočeni,“ netajil se Žeravík.

Majitelka firmy Marcela Žeravíková návrh údajně slyšela dvakrát. „Poprvé jsme vůbec nereagovali, podruhé jsme to samozřejmě odmítli,“ uvedla Žeravíková.

Výsledná desetitisícová pokuta jim však přišla i tak vysoká. Podle dalších pracovnic inspektorátu však mohli manželé dostat i pětadvacetitisícovou sankci.

V neprospěch inspektora Skácela svědčil také rodinný přítel Žeravíkových Pavel Straka, který žádost o úplatek údajně postřehl, když byl ve vedlejší místnosti.

„Slyšel jsem tři mužské hlasy. Jeden z nich řekl: když dáte deset, nebude vás to stát padesát. Zda to byl ale právě Skácel říct nemůžu, viděl jsem jen jeho rameno,“ řekl Straka.

Zda k trestnému činu přijímání úplatku skutečně došlo, rozhodne soudce Petr Marák možná už při příštím, říjnovém líčení. Pokud se vina Štěpána Skácela prokáže, hrozí mu šest měsíců až tři roky odnětí svobody.