Například Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně nabízí celkem 22 počítačů připojených k internetu. Nejvíce je jich v ústřední budově, počítačem jsou vybaveny i všechny obvodní knihovny a pobočky.

„Lidé internetu zdarma pořád hojně využívají, za rok evidujeme přes osmnáct tisíc uživatelů, v našich obvodních částech přijde na internet přes tisíc lidí ročně,“ sdělila vedoucí Útvaru služeb Helena Šimová. Zlínská knihovna pořádá také pravidelně internetové kurzy pro začátečníky. „Ty bývají zamluvené i měsíc dopředu, navštěvují je zejména starší lidé a senioři,“ dodala Šimová.

Na nedostatek návštěvníků si prozatím nemohou stěžovat ani v knihovně ve Slušovicích, v jejichž prostorách jsou k dispozici dva počítače s připojením. „Oba jsou využívané, denně přijde na internet i čtyřicet lidí. Za rok evidujeme v průměru asi pětistovku uživatelů a tento počet roste. Sice ne nějak závratně, je to asi o dvacet až třicet lidí za rok,“ řekla knihovnice Jana Kapustová.

Zcela jinou zkušenost ale mají v menších obcích na Zlínsku, ve kterých místa s veřejným internetem zůstávají po většinu otevírací doby prázdná. Své o tom ví například obec Slopné s necelými šesti sty obyvateli.

„Internet máme na obecním úřadě, ale využívá ho pouze minimum lidí. Funguje tady zdarma rok a půl, ale chodí sem jenom děti a ty většinou hrají hry,“ přiznal starosta Karel Mozgva. Dodal, že důvodem je bezdrátová síť v obci, takže většina domácností je k internetu již připojena.

S malým zájmem o veřejný internet bojují i v Trnavě. „V knihovně jsme měli internet dříve zpoplatněný, od února jsme se však rozhodli poskytovat ho zdarma. Také jsme knihovnu přestěhovali do školy, tak doufáme, že to přiláká alespoň více dětí,“ řekla starostka Marie Bořutová.

Ještě nedávno do knihovny pouze kvůli internetu chodila i Zuzana Manišová. „Zašla jsem tam, když jsem si potřebovala stáhnout věci do školy, ale už rok máme připojení doma, takže tam naštěstí už docházet nemusím,“ řekla s úlevou jednadvacetiletá studentka ze Zlína.