Trávit tímto způsobem pracovní dobu, nebo byť jen její nepatrnou část , se leckdy nemusí vyplatit.

Podle zákoníku práce jsou totiž zaměstnanci povinni využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřené práce a plnit kvalitně a včas pracovní úkoly.

Zákoník také stanovuje fakt, že zaměstnanci nesmějí bez souhlasu svého šéfa využívat pro svou potřebu pracovní a výrobní prostředky včetně počítačů a telefonů.

Mnohdy je však opak pravdou. Za nedodržení těchto pravidel si pak mohou vysloužit od svého nadřízeného i vyhazov.

Mnohé firmy se proto brání a svým zaměstnancům některé internetové stránky blokují: nebo dokonce využívají software, který monitoruje práci na internetu.

Třeba pobočka Komerční banky v Kroměříži bojuje proti rozptylování v práci svých zaměstnanců blokováním některých stránek.

„Používají internet v souladu s pracovní náplní, samozřejmě s omezenými přístupy. Například sociální sítě jsou na počítačích blokovány," potvrdila Deníku ředitelka kroměřížské pobočky Dagmar Vlková.

Komerční banka působí jako republikový celek a všichni její zaměstnanci při vstupu do pracovního poměru podepisují příslib, že čas v práci budou trávit plněním úkolů. Podle ředitelky na surfování po internetu ani nemají čas.

„Během své kariéry jsem se s takovým případem ještě nesetkala. Zaměstnanci pracují pilně a jsou natolik vytížení, že nemají na nic jiného čas. Takže ani nevím, jak bychom člověka za takové jednání případně postihovali," přiznala Vlková.

Pokud ale některý ze zaměstnanců jede například na školení a zjistí si na internetu autobusový spoj, není to podle Vlkové žádný problém.

Podle ředitele hulínské firmy Pilana Romana Zmeškala tamní zaměstnanci vědí, co na internetu smí a co ne.

„Mají některé přístupy na internetu odepřeny, například sociální sítě. A pokud hledají a dělají na internetu něco jiného než práci, co si budeme povídat, stopy za sebou nechávají," podotkl Zmeškal.

Pošta zaměstnanců je ale pro vedení firmy tabu. „Kontroly neděláme a pokud by na to došlo, pošta je samozřejmě soukromá věc. Setkal jsem se s případem, kdy jeden muž stahoval v práci filmy a tím zablokoval počítač, takže se na to přišlo, ale musím zase říci, že svou práci plnil dobře a na jeho výkon to nemělo vliv," poznamenal Zmeškal.

Ani úředníci a pracovníci kroměřížské radnice si na Facebooku pracovní dobu zkracovat nemohou.

„Internet potřebují ke své práci, je to nepostradatelná součást jejich pracovní činnosti. Některé stránky, například právě Facebook, jsou ale nepřístupné," objasnil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Dohled nad výkonem pracovníků mají jednotliví vedoucí odborů. Ti jsou také zodpovědní za práci a plnění úkolu svých podřízených.

„Vedoucí pracovníci musí mít přehled nad výkonem podřízených, je na nich, aby dohlédli na jejich práci. Ta je však časově náročná, takže se domnívám, že ani nemají čas na brouzdání po internetu," dodal Zrna. S případem porušování zákoníku práce se prý vedení kroměřížské radnice zatím nesetkalo.

Podobně je tomu i na kroměřížském úřadu práce. „Všichni naši zaměstnanci internet používat musejí, naše programy fungují přes internet. Samozřejmě ale máme blokace některých stránek," upozornil ředitel Karel Smíšek.

Zda zaměstnancům monitoruje někdo práci a kontroluje jejich činnost na internetu, to je prý otázkou i pro samotného ředitele.

„Přiznám se, že nevím, zda něco takového funguje. Je ale možné, že z centrály někdo na kázeň zaměstnanců dohlíží," připustil Smíšek.

Dodal také, že pokud by někdo ze zaměstnanců surfoval v pracovní době na internetu, postih by byl přísný.

„Práce mají zaměstnanci hodně a opravdu není čas na to, aby si něco hledali na internetu. Měl by problém nejen u vedení, ale také u svých kolegů, kteří by tak měli víc práce," míní Smíšek.

Oproti tomu strážníci Městské policie Kroměříž k internetu nemají přístup vůbec. Na počítačích, které jsou jim dostupné, web většinou nemají. Ti, kteří se k němu dostanou, jsou ale také pod dohledem.

„Strážníci jej k výkonu své práce mít nemusí. Zaměstnanci, kteří ho k práci potřebují, jej k dispozici mají, jsou ale pod dohledem a v práci ho využívají jen v rámci plnění úkolů," uzavřel ředitel kroměřížských strážníků Miloslav Skřebský.