Dříve se zde sdružovali fanoušci světových popstar, nyní se scházejí milovníci folkloru, sportu, zahrádkaření či obdivovatelé MHD

Největší spolek fanoušků ještě donedávna fungoval ve Zlíně. FC Madonna. „Naše působnost dokonce přesáhla hranice Česka,“ svěřil se vedoucí stále aktivního, leč nečinného sdružení Karel Křípal. „V době, kdy byl internet ještě v plenkách, jsme měli až dva tisíce fanoušků,“ dodal. I jeho fanklubu však udělal čáru přes rozpočet internet. Nejrůznější sociální sítě umožnily fandům se kontaktovat snadněji a mnohem rychleji.

Konkurovat internetu je prakticky nemožné

„Fanklub se svým časopisem nemohl konkurovat, a tak zvolna upadal,“ posteskl si Křípal. „Naposledy, co jsme se sešli jako členové, bylo loni 13. srpna v Praze na koncertě Madonny,“ uzavřel Křípal. Dříve podle něj klub vydával časopis, členové platili padesátikorunové členské příspěvky, dostali klubovou kartu, mohli se slevami nakupovat sběratelské rarity a dozvídat se z bulletinu novinky o své star. Dnes to všechno nahradil internet. „Založit skupinu na internetu je otázkou pár vteřin a můžete ihned komunikovat se stovkami lidí,“ dodal. Fandové, především celebrit showbyznysu, proto už o fankluby nemají zájem.

Stejně hovoří i Petra Mihárová z Uherského Hradiště, která založila v devadesátých letech fanklub místní skupiny Viviant. „Už to nemá smysl. S Facebookem a jinými sítěmi je to nerovný boj,“ svěřila se. Její klub papírově funguje, ale členy už nemá žádné.

Vyhrajte lístky na festival Ludkovická plečka

Vyhrajte 4 x 2 vstupenky na vyhlášený festival Ludkovická Plečka v Ludkovicích na Luhačovicku, který se koná 24. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Přibližně pětadvacet nadšenců se spojilo ve spolku přátel trolejbusové dopravy ve Zlíně. „Pravidelně se podílíme na dni otevřených dveří v Dopravní společnosti Zlín– Otrokovice a pro své členy pořádáme také zájezdy do jiných dopravních podniků,“ řekl jeden ze spoluzakladatelů spolku Pavel Trávníček. Podle něj členové platí symbolický poplatek, který jde více méně na chod sdružení a částečnou úhradu nákladů spojených s výlety.

Činných fanklubů a občanských sdružení ve Zlínském kraji přitom registrovaných na ministerstvu vnitra není málo. „V současné době registrujeme 3086 občanských sdružení v regionu,“ řekl Ondřej Říha z Českého statistického úřadu. Podle něj ubývá registrací hudebních zájmových sdružení a lidé se spíše spolčují kvůli sportovním aktivitám nebo nejrůznějším hobby.

Mezi takové patří například občanské sdružení Jasénka ze Vsetína. Jeho přibližně sto třicet členů miluje tradiční lidový folklor. „Naše sdružení čítá hned několik zájmových skupin, jako jsou taneční, cimbálové, pěvecké a další,“ řekla jeho prezidentka Helena Galetková. Spolek pro ně pořádá nejrůznější výlety, účastní se zábavných programů na Valašsku a také světových klání. „Naposledy jsme s naším sborem dokonce vyjeli na mezinárodní světový festival do Pekingu,“ pochlubila se Galetková. Členství ve sdružení je dobrovolné, ale zájemci o něj musejí mít alespoň některé předpoklady pro přijetí – například vztah k folkloru, zpěv a tanec.

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

I hasiči mají kluby

Exhibice pro veřejnost a ukázky své práce pak prezentuje například Okresní sdružení hasičů Kroměříž. „Při různých akcích naši členové, což jsou i profesionální hasiči, předvádějí ukázky práce záchranářů a dále se podílíme na asistenčních službách,“ řekla náměstkyně starosty Okresního sdružení hasičů Kroměříž Jitka Krylová. Podle ní se sociální sítě na internetu činnosti sdružení nikterak nedotkly. Jejich činnost prý spíše probíhá v terénu a fyzicky, nikoli jen výměnou informací a fotografií na internetu.

Facebookem nedotčená skupina

Mezi fankluby je ale jedna kategorie, která je kapitolou samou pro sebe – sportovní fanoušci. Kolem nich Facebook a jiné sociální sítě na internetu prošly zcela bez povšimnutí, ba naopak. „Facebook nechceme! Jsme zastánci buď oficiálních stránek klubu, nebo osobního setkávání při jednotlivých zápasech našich hokejistů,“ řekl striktně člen rady HFC Zlín Radek Pobuda.

Podle něj, na rozdíl od virtuálních sdružení, jejich členové pravidelně jezdí na nejrůznější setkání, popíjení pivka, táboráky a podobně. „Každý náš fanoušek zaplatí členský příspěvek 200 korun na rok, za nějž má slevy na výjezdy, na zápasy našeho týmu mimo Zlín,“ dodal Pobuda. Členem se podle něj může stát každý, ale nesmí být současně členem jiného hokejového fanklubu.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.