Těžce zraněné osoby a pacienty převážejí do nemocnic většinou sanitky

„Musíme teď lety výrazně omezovat. Počasí je nestabilní a už skoro dva měsíce je inverze. Nad zemí se tvoří mlha, takže se nikam nedostaneme,“ uvedl šéfpilot brněnské firmy Alfa Helicopter Stanislav Tarasovič, která přepravuje i pacienty ze Zlínského kraje.

„Za svoji kariéru pamatuji něco podobného jen dvakrát třikrát. A to už létám pětadvacet let,“ dodal Tarasovič. Záchrannou službu v regionu zajišťují také brněnské policejní vrtulníky. „Ano, bylo to špatné, hlavně kolem Vánoc. Inverze nás trápí,“ potvrdil policejní pilot Vladimír Puk.

Podle meteorologů má zejména Zlín nevýhodu kvůli své poloze. Krajské město totiž leží v údolí. „Tam je předpoklad pro setrvání inverze delší dobu,“ vysvětlil holešovský meteorolog Jiří Švec. Letci využívají ve Zlíně heliport u krajské Baťovy nemocnice. Často se k němu dostávají značně komplikovaným způsobem.

„Výjimečně létáme i při dohlednosti osm set metrů, což je prakticky mlha. Na prvním místě je ale vždy bezpečnost,“ uvedl šéfpilot Tarasovič. Fungování letecké záchranky na Zlínsku komplikuje i to, že krajské město nemá profesionální meteorologickou stanici. „Bohužel Zlín nehlásí aktuální počasí. Přijímáme každou hodinu meteorologické informace až z Holešova nebo Kunovic,“ konstatoval pilot Vladimír Puk.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje žádá o letecký převoz pacienta přibližně patnáctkrát měsíčně. Při dlouhotrvajícím špatném počasí ale dispečeři piloty ani nekontaktují a zajišťují převozy zraněných osob a pacientů rovnou sanitkami.

(Martin Lavay)