VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ivan Fišar: Církev rozhodně není na vymření

Zlín - Na tuto schůzku jsem se obzvlášť těšil. Setkání s duchovním v dnešním téměř ateistickém světě je vždycky neobvyklým zážitkem. Nejsem výjimkou.Sraz jsme měli na faře. Otevřela mi mladá usměvavá řádová sestra - „Pojďte dál, pan otec už na vás čeká.“

6.10.2008
SDÍLEJ:

Zlínský kostel svatého Filipa a Jakuba nedávno dostal dva nové zvony.Foto: DENÍK/Šárka Šarmanová

Pevný stisk rukou a první pohled do očí. Vyběhli jsme do prvního patra a usadili se v pracovně. Jednoduše zařízenou místnost zdobil pouze velký kříž na stěně. Na druhé straně komůrky stála knihovna. Rychlý pohled nezachytil jinou než křesťanskou literaturu.

Lehce zadýchaný jsem se pokusil o první neformální navázání dialogu. „Připomínáte mi spíše atleta než kněze, ani do schodů jsem vám nestačil.“

Odpovídal pomalu a jakoby omluvně. „Celý život jsem se pokoušel sportovat, dlouho jsem hrál závodně volejbal a házenou, teď už ale na to nemám tolik času.“ Štíhlý kněz oblečený do sportovní mikiny si mě okamžitě získal.

Olomouc a fotbalové plácky

Život Ivana Fišara byl počat během květnových dnů roku 1945. Narodil se 2. února následujícího roku v Olomouci. V rodině státního úředníka. S láskou si vybavuje svou milující maminku a dvě sestry. Poválečná hanácká metropole v něm dodnes vyvolává vzpomínky především na prašné plácky, na kterých se svými kamarády proháněl fotbalový míč. Ve starobylé Olomouci absolvoval základní školu i gymnázium.

Krátce po maturitě mu zemřela maminka. Někdy tou dobou se scházel i se svou první a také poslední dívkou.

Většinu času se ale tenkrát věnoval svému milovanému sportu. Kromě házené a volejbalu hrál jednu dobu závodně dokonce i hokej.

Rád chodíval do kina na dobrodružné filmy. V roce 1964 začal studovat přírodovědeckou fakultu místní univerzity. Vydržel ale pouze do druhého ročníku.
„Už delší dobu jsem cítil, že to není ono. Nějaký vnitřní hlas mi říkal, že mám jít studovat teologii. A tak jsem ten hlas poslechl. Šokoval jsem tím všechny, rodinu i kamarády. Nikdy jsem toho ale nelitoval,“ komentuje Fišar své osudové životní rozhodnutí.

Teologie a rok 1968

V roce 1966 fungovala u nás jediná teologická fakulta - v Litoměřicích. Společně s Fišarem zde studovalo první ročník pouze dvacet pět lidí z celé republiky.

Komunisté ostatní teologické fakulty postupně zrušili, jejich ideologové totiž vypočítali, že v sedmdesátých letech u nás církev stejně vymře, a tak není nutno vychovávat příliš mnoho nových knězů. Navíc v černokabátnících viděli diverzanty a špiony Vatikánu, v padesátých letech mnoho z nich proto skončilo na popravišti nebo alespoň na dlouhé roky ve věznicích.

„Byli jsme tam skvělá parta, která držela neuvěřitelně pohromadě. Studoval tam se mnou například i současný kardinál Vlk, to byl velmi odvážný mladík,“ líčí Fišar.

Ledy ale postupně začaly praskat i na litoměřické fakultě. Dříve zde často vyučovali i ne příliš kvalitní kantoři, od roku 1967 sem ale začali mířit renomovaní profesoři. Výrazně tomu pomohla i skutečnost, že v Praze se tou dobou stal kardinálem Tomášek, pozdější legenda protikomunistického odboje.

„Rok 1968 jsme na fakultě vnímali velmi intenzivně, přísný státní dozor začal pomalu ustupovat a my studenti jsme i s profesory mohli beztrestně projevovat sympatie s reformním proudem. 21. srpen proto pro nás všechny byl naprostý šok. Byl jsem zrovna na prázdninách v Olomouci a příchod Rusů mi brzy ráno oznámil otec. Hned mě přejmenoval na Martina, jméno Ivan bylo na indexu,“ vzpomíná se smutným úsměvem Fišar.

Odchod na faru a listopad 1989

V červenci 1971 byl Ivan Fišar kardinálem Trochtou vysvěcen na kněze. Týden nato odsloužil první mši svatou, takzvanou primici.
Do olomouckého kostela U svatého Mořice dorazila velká část rodiny a spousta kamarádů. „Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek,“ vzpomíná s dojetím.

Jeho první štací byl severomoravský Bílovec. Stal se tam kaplanem. „Kaplan - to je kněz bez farnosti, až když po čase dostane kněz na starost konkrétní farnost, stane se z něj farář,“ vysvětluje mi trpělivě Fišar.

V Bílovci vydržel až do roku 1981, pak se přesunul do Vrbna pod Pradědem, kde konečně začal dělat faráře. „Byl to krásný kraj. K nám na faru jezdila často mládež, pomáhali nám opravovat církevní objekty, chodili jsme na túry po Jeseníkách. Často to ale nebylo vůbec jednoduché. Děti mě raději oslovovaly strejdo, výraz pane faráři byl nebezpečný. Ona odvaha byla i to, když ke mně chodily děti na náboženství, ředitel školy často přesvědčoval rodiče, ať tam děti neposílají, že se pak nedostanou na žádné školy…“

Rok 1989 a pád komunistického režimu proto přivítal oblíbený kněz s velkou úlevou - „Očekával jsem, že konečně budu moci svobodně vykonávat své poslání,“ nadšeně vzpomíná Fišar.

Z kostela ke konzumu

Rok po revoluci odchází Ivan Fišar na farnost do Ostravy.

„To byla velká změna. V tom městě je na tak velký počet obyvatel opravdu málo opravdových křesťanů. Ale překvapili mě tam Romové. Vzpomínám si, že jednou mi vykradli auto. Věděl jsem, že to udělala partička romských dětí, obrátil jsem se proto na jejich místního kápa a do večera jsem měl všechno i s omluvou zpátky.“

Po šesti letech odchází na další štaci - Rajnochovice na Zlínsku. A konečně v roce 2006 se ocitá přímo v Baťově městě.

„Stejně jako v Ostravě je to tu poměrně hodně anonymní, lidé se narozdíl od vesnice navzájem příliš neznají, ale na návštěvy v kostele si rozhodně nemohu stěžovat, v neděli chodí na mši svatou okolo dvou a půl tisíce lidí,“ spokojeně konstatuje Fišar.

Přesto uznává, že porevoluční návaly zbožnosti už dávno pominuly. „Církev měla tenkrát velkou autoritu, postupně však v lidech začala vítězit lákadla nového konzumního způsobu života a na duchovno jakoby se opět zapomínalo. Mnozí lidé se k sobě začali chovat jako psi. To je mé největší porevoluční zklamání. Změnil se sice režim, myšlení ale ne. Ne být, ale mít, to je vítězící heslo dneška,“ smutně pokyvuje hlavou Fišar.

Optimista bez televize

Ivan Fišar přesto rozhodně nepůsobí dojmem morouse či pesimisty. Denně čte noviny a živě se zajímá o veškeré dění.

S nebývalou energií organizuje právě probíhající rekonstrukční práce ve zlínském kostele svatého Filipa a Jakuba.

„Naději mi dává spousta nadšenců, kteří k nám na faru či do kostela chodí bezelstně pomáhat a organizovat nejrůznější akce pro mládež či staré lidi. Vidím v nich naději do budoucna. Rozhodně si nemyslím, tak jako kdysi komunisti, že církev je na vymření. Každý den se na mě obracejí lidé s nejrůznějšími problémy, ať už ve zpovědnici nebo později na faře. Snažím se jim pomáhat nebo alespoň poradit. Mám z toho dobrý pocit. Víte, pak nemáte čas na televizi či jiné marnosti dnešního moderního života, tedy pokud zrovna nedávají mistrovství světa ve fotbale,“ mrkne na mě s úsměvem Fišar.

Už nějakou chvíli ale na něm pozoruju známky netrpělivosti. Vím, že dnes večer bude na zlínské faře velká sláva. Na počest zahájení akademického školního roku dorazí spousta studentů a hostů, mimo jiné i olomoucký arcibiskup Graubner. Rychle se vytrácím.

Robert Heč

Autor: Redakce

6.10.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 400 Kč

Sanitáři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14400 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: hotel Morava****, Lázeňská poliklinika, Náplň práce: obslužné práce při poskytování léčebné péče v balneo provozu, aplikace jednoduchých procedur., , Požadavky: , - akreditovaný kvalifikační kurz v oboru sanitář od Ministerstva zdravotnictví ČR, popř. SZŠ v oboru zdravotnický asistent, Výhody: 25 dnů ŘD, příplatky dle Zákoníku práce, závodní stravování, výměnné rekreace, příspěvek na PP, levný tarif u T-mobile. Pracoviště: Lázně luhačovice, a. s., Lázeňské náměstí, č.p. 436, 763 26 Luhačovice. Informace: Magdalena Kratochvílová, +420 577 682 213.

Výroba - Výroba Ruční balič 13 500 Kč

Ruční baliči Baliči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: jedná se o kompletování a baleni drobných cyklodílů do sáčků a blistrů., Vyžadujeme pečlivost, spolehlivost a zodpovědnost, dobrý fyzický stav, bez zdravotních omezení., Práce v nových prostorech v nekuřáckém prostředí., Výhody: práce v čistém prostředí, příspěvky na stravné, nákup našich produktů za zvýhodněné ceny.. Pracoviště: Kck cyklosport-mode, s. r. o. - kvítkovice, Bartošova, č.p. 348, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Laura Kmentová, .

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 25 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní manager/ka pro zahraniční obchod. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Machová, - Pracovní náplň: komunikace se stávajícími zákazníky, technické poradenství, vypracování nabídek, zajišťování dopravy, vyhledávání nových zákazníků, účast na mezinárodních veletrzích a výstavách, návštěvy a obchodní jednání v zahraničí, - Požadavky: USO, znalost práce na PC, ŘP skupiny B – aktivní řidič, znalost AJ slovem i písmem, znalost NJ výhodou, komunikativní a samostatná osobnost, - Nabízíme: pro zájemce, který pracoval na obchodní pozici v jinem oboru, zajistíme zaškolení, seznámení s provozem, mentora který předá zkušenosti, dále práci v rychle rozvíjejícím se oboru, po zaučení variabilní mzdu v závislosti na obchodních výsledcích ,osobní automobil k výkonu práce a další firemní benefity, - Přihláška formou zaslaného životopisu na adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel. +420 777 776 355 p.Večerka, - Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o - pobočka machová - agentura práce, 763 01 Mysločovice. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocný dělník ve výrobě, lepení desek, pomocné práce, Výhody: stravenky, 25 dní dovolené. Pracoviště: Lumír ilík - tlumačov, Družstevní, č.p. 901, 763 62 Tlumačov. Informace: Miroslav Haluza, +420 775 358 229.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslava Matochová . Majitelka Danečka, kterého zakousl loveský pes ve Zlíně na přechodu pro chodce.
5

Seniorka, jejíhož mazlíčka zakousl jiný pes, chce náhradu za citovou újmu

Chcete být na titulní straně? Navštivte fotokoutek Deníku

Kdo by netoužil po tom, objevit se na titulce? Během 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně může mít díky Deníku foto na obálce novin kdokoliv. Zdaleka nebude výsadou pouze filmových hvězd nebo VIP hostů, ale všech, kteří zavítají do našeho fotokoutku.

Grygera: Trenéra Petrželu budeme řešit až po zápase s Libercem

Nemusejí se ohlížet na soupeře ani se strachovat o sestup. Fotbalisté Zlína si poslední duel historické sezony, ve které si zahráli základní skupinu Evropské ligy, půjdou užít.

Chtěl provozovatel lyžařského svahu ve Zlíně připravit stát o miliony?

Fiktivní faktury založené v účetnictví. Tak chtěl bývalý provozovatel lyžařského svahu ve Zlíně Michal Cepek dle obžaloby připravit stát o více než 6,5 milionu korun. Za pokus zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby tak nyní hrozí devětatřicetiletému podnikateli v případě prokázání viny až deset let ve vězení. Obžaloba Cepka viní ve dvou bodech.

Zlínské reprezentantky Miss OK 2018 předvedou talent na závěrečném finále

Na velkém finále soutěže Miss OK 2018 v zámeckém areálu Mikulov se představí celkem devět finalistek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT