VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ivan Fišar: Církev rozhodně není na vymření

Zlín - Na tuto schůzku jsem se obzvlášť těšil. Setkání s duchovním v dnešním téměř ateistickém světě je vždycky neobvyklým zážitkem. Nejsem výjimkou.Sraz jsme měli na faře. Otevřela mi mladá usměvavá řádová sestra - „Pojďte dál, pan otec už na vás čeká.“

6.10.2008
SDÍLEJ:

Zlínský kostel svatého Filipa a Jakuba nedávno dostal dva nové zvony.Foto: DENÍK/Šárka Šarmanová

Pevný stisk rukou a první pohled do očí. Vyběhli jsme do prvního patra a usadili se v pracovně. Jednoduše zařízenou místnost zdobil pouze velký kříž na stěně. Na druhé straně komůrky stála knihovna. Rychlý pohled nezachytil jinou než křesťanskou literaturu.

Lehce zadýchaný jsem se pokusil o první neformální navázání dialogu. „Připomínáte mi spíše atleta než kněze, ani do schodů jsem vám nestačil.“

Odpovídal pomalu a jakoby omluvně. „Celý život jsem se pokoušel sportovat, dlouho jsem hrál závodně volejbal a házenou, teď už ale na to nemám tolik času.“ Štíhlý kněz oblečený do sportovní mikiny si mě okamžitě získal.

Olomouc a fotbalové plácky

Život Ivana Fišara byl počat během květnových dnů roku 1945. Narodil se 2. února následujícího roku v Olomouci. V rodině státního úředníka. S láskou si vybavuje svou milující maminku a dvě sestry. Poválečná hanácká metropole v něm dodnes vyvolává vzpomínky především na prašné plácky, na kterých se svými kamarády proháněl fotbalový míč. Ve starobylé Olomouci absolvoval základní školu i gymnázium.

Krátce po maturitě mu zemřela maminka. Někdy tou dobou se scházel i se svou první a také poslední dívkou.

Většinu času se ale tenkrát věnoval svému milovanému sportu. Kromě házené a volejbalu hrál jednu dobu závodně dokonce i hokej.

Rád chodíval do kina na dobrodružné filmy. V roce 1964 začal studovat přírodovědeckou fakultu místní univerzity. Vydržel ale pouze do druhého ročníku.
„Už delší dobu jsem cítil, že to není ono. Nějaký vnitřní hlas mi říkal, že mám jít studovat teologii. A tak jsem ten hlas poslechl. Šokoval jsem tím všechny, rodinu i kamarády. Nikdy jsem toho ale nelitoval,“ komentuje Fišar své osudové životní rozhodnutí.

Teologie a rok 1968

V roce 1966 fungovala u nás jediná teologická fakulta - v Litoměřicích. Společně s Fišarem zde studovalo první ročník pouze dvacet pět lidí z celé republiky.

Komunisté ostatní teologické fakulty postupně zrušili, jejich ideologové totiž vypočítali, že v sedmdesátých letech u nás církev stejně vymře, a tak není nutno vychovávat příliš mnoho nových knězů. Navíc v černokabátnících viděli diverzanty a špiony Vatikánu, v padesátých letech mnoho z nich proto skončilo na popravišti nebo alespoň na dlouhé roky ve věznicích.

„Byli jsme tam skvělá parta, která držela neuvěřitelně pohromadě. Studoval tam se mnou například i současný kardinál Vlk, to byl velmi odvážný mladík,“ líčí Fišar.

Ledy ale postupně začaly praskat i na litoměřické fakultě. Dříve zde často vyučovali i ne příliš kvalitní kantoři, od roku 1967 sem ale začali mířit renomovaní profesoři. Výrazně tomu pomohla i skutečnost, že v Praze se tou dobou stal kardinálem Tomášek, pozdější legenda protikomunistického odboje.

„Rok 1968 jsme na fakultě vnímali velmi intenzivně, přísný státní dozor začal pomalu ustupovat a my studenti jsme i s profesory mohli beztrestně projevovat sympatie s reformním proudem. 21. srpen proto pro nás všechny byl naprostý šok. Byl jsem zrovna na prázdninách v Olomouci a příchod Rusů mi brzy ráno oznámil otec. Hned mě přejmenoval na Martina, jméno Ivan bylo na indexu,“ vzpomíná se smutným úsměvem Fišar.

Odchod na faru a listopad 1989

V červenci 1971 byl Ivan Fišar kardinálem Trochtou vysvěcen na kněze. Týden nato odsloužil první mši svatou, takzvanou primici.
Do olomouckého kostela U svatého Mořice dorazila velká část rodiny a spousta kamarádů. „Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek,“ vzpomíná s dojetím.

Jeho první štací byl severomoravský Bílovec. Stal se tam kaplanem. „Kaplan - to je kněz bez farnosti, až když po čase dostane kněz na starost konkrétní farnost, stane se z něj farář,“ vysvětluje mi trpělivě Fišar.

V Bílovci vydržel až do roku 1981, pak se přesunul do Vrbna pod Pradědem, kde konečně začal dělat faráře. „Byl to krásný kraj. K nám na faru jezdila často mládež, pomáhali nám opravovat církevní objekty, chodili jsme na túry po Jeseníkách. Často to ale nebylo vůbec jednoduché. Děti mě raději oslovovaly strejdo, výraz pane faráři byl nebezpečný. Ona odvaha byla i to, když ke mně chodily děti na náboženství, ředitel školy často přesvědčoval rodiče, ať tam děti neposílají, že se pak nedostanou na žádné školy…“

Rok 1989 a pád komunistického režimu proto přivítal oblíbený kněz s velkou úlevou - „Očekával jsem, že konečně budu moci svobodně vykonávat své poslání,“ nadšeně vzpomíná Fišar.

Z kostela ke konzumu

Rok po revoluci odchází Ivan Fišar na farnost do Ostravy.

„To byla velká změna. V tom městě je na tak velký počet obyvatel opravdu málo opravdových křesťanů. Ale překvapili mě tam Romové. Vzpomínám si, že jednou mi vykradli auto. Věděl jsem, že to udělala partička romských dětí, obrátil jsem se proto na jejich místního kápa a do večera jsem měl všechno i s omluvou zpátky.“

Po šesti letech odchází na další štaci - Rajnochovice na Zlínsku. A konečně v roce 2006 se ocitá přímo v Baťově městě.

„Stejně jako v Ostravě je to tu poměrně hodně anonymní, lidé se narozdíl od vesnice navzájem příliš neznají, ale na návštěvy v kostele si rozhodně nemohu stěžovat, v neděli chodí na mši svatou okolo dvou a půl tisíce lidí,“ spokojeně konstatuje Fišar.

Přesto uznává, že porevoluční návaly zbožnosti už dávno pominuly. „Církev měla tenkrát velkou autoritu, postupně však v lidech začala vítězit lákadla nového konzumního způsobu života a na duchovno jakoby se opět zapomínalo. Mnozí lidé se k sobě začali chovat jako psi. To je mé největší porevoluční zklamání. Změnil se sice režim, myšlení ale ne. Ne být, ale mít, to je vítězící heslo dneška,“ smutně pokyvuje hlavou Fišar.

Optimista bez televize

Ivan Fišar přesto rozhodně nepůsobí dojmem morouse či pesimisty. Denně čte noviny a živě se zajímá o veškeré dění.

S nebývalou energií organizuje právě probíhající rekonstrukční práce ve zlínském kostele svatého Filipa a Jakuba.

„Naději mi dává spousta nadšenců, kteří k nám na faru či do kostela chodí bezelstně pomáhat a organizovat nejrůznější akce pro mládež či staré lidi. Vidím v nich naději do budoucna. Rozhodně si nemyslím, tak jako kdysi komunisti, že církev je na vymření. Každý den se na mě obracejí lidé s nejrůznějšími problémy, ať už ve zpovědnici nebo později na faře. Snažím se jim pomáhat nebo alespoň poradit. Mám z toho dobrý pocit. Víte, pak nemáte čas na televizi či jiné marnosti dnešního moderního života, tedy pokud zrovna nedávají mistrovství světa ve fotbale,“ mrkne na mě s úsměvem Fišar.

Už nějakou chvíli ale na něm pozoruju známky netrpělivosti. Vím, že dnes večer bude na zlínské faře velká sláva. Na počest zahájení akademického školního roku dorazí spousta studentů a hostů, mimo jiné i olomoucký arcibiskup Graubner. Rychle se vytrácím.

Robert Heč

Autor: Redakce

6.10.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 35 000 Kč Finanční poradci specialisté Hypoteční a uvěrový specialista. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme do svého týmu člověka, který bude aktivně servisovat a vyřizovat požadavky našich klientů, kteří si přes náš internetový srovnávač požádají o hypoteční úvěr. Zaměstnanec bude mít na starosti komunikaci s bankou, aby klientům byla nabídnuta ta nejlepší nabídka financování bydlení., Výhody: notebook, telefon, zvýhodněný tarif, možnost operativního leasingu za výhodné ceny, programová podpora, kvalitní vzdělávací centrum.. Pracoviště: Chytré hypo, s.r.o. - malenovice, Masarykova, č.p. 1013, 763 02 Zlín 4. Informace: Ondřej Gahura, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 800 Kč Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Pracovník/pracovnicev sociálních službách - v azylovém domě pro rodiče s dětmi a ženy. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17800 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na zaměstnance: vzdělání dle zákona 108/2006 Sb., bezúhonnost, znalost práce na PC (Word, Excel), schopnost empatie, týmové spolupráce, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, zájem o práci s cílovou skupinou rodiny s dětmi a lidmi bez domova. , Náplň práce: individuální plánování s klienty, pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí, zajišťování chodu zařízení, programová činnost s klienty, asistence na pokojích klientů., Životopisy a motivační dopisy zasílat do 25.11.2018 na uvedený e-mailový kontakt. , Výhody: stravenky, zaměstnanecké benefity, možnost seberealizace a dalšího vzdělávání, půlroční odměny. Pracoviště: Charita sv. anežky otrokovice - nový domov otrokovice, Hlavní, č.p. 1229, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Mgr. Veronika Halasová, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 21 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidiči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: rozvoz zboží po zlínském a olomouckém kraji, , Požadavky: ŘP sk.B, spolehlivost, pracovitost. Pracoviště: Rosana, spol. s r.o. - malenovice, třída 3. května, č.p. 910, 763 02 Zlín 4. Informace: Carmen SOVIČKOVÁ, +420 739 642 328. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč Řezači plamenem Palič - dělení kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště Malenovice, - Náplň práce: Palič provádí pálení (dělení) polotovarů. Komunikuje s jeřábníkem, který mu naváží a odváží materiál dle jeho potřeb., - Požadujeme: vyuční list, praxi na této pozici, základní paličský kurz, zodpovědný a spolehlivý přístup, zdravotní stav k výkonu práce, - Nabízíme: nástup možný ihned, dotované stravování v areálu společnosti, výkonové bonusy, další benefity, Pracovní doba 6:00 - 14:00 hod., - Přihláška formou zaslaného životopisu na adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel.777776355 p.Večerka, , Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a po dobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět. Pracoviště: Km konsult s.r.o. - areál zps - agentura práce, třída 3. května, č.p. 1172, 763 02 Zlín 4. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Chytil

VIDEO: Chytil v NHL září. Skóroval třetí zápas za sebou

Ilustrační foto

O 2000 Kč vyšší výplata? Každý čtvrtý zaměstnanec by zvážil změnu zaměstnání

Postup házenkářek Zlína kazí vážné zranění střelkyně Ševčíkové

Postup do čtvrtfinále Českého poháru žen mají házenkářky Zlína v kapse, ale těsnou výhru 24:23 nad Hodonínem vůbec neslavily. Důvodem je vážné zranění nejlepší týmové střelkyně Karolíny Ševčíkové.

Česká devatenáctka zdolala Makedonií a má jistý postup do elitní fáze

Čeští fotbaloví reprezentanti do devatenácti let na stadionu třetiligové Kroměříže v kvalifikaci na mistrovství Evropy porazili Makedonii 2:1 a s předstihem si zajistili postup z úvodní do elitní fáze, která se hraje příští rok v březnu. Šampionát se pak v červenci uskuteční v Arménii.

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT