„S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, a těch je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela u sebe doma v New Yorku,“ napsal Trump na síti Truth Social.

„Byla to báječná, krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život. Její pýchou a radostí byly její tři děti, Donald junior, Ivanka a Eric. Byla na ně tak pyšná, stejně jako jsme my všichni byli pyšní na ni. Odpočívej v pokoji, Ivano!“ doplnil.

Připomeňťe si: zlínský rozhovor s matkou Ivany Trumpové o životním příběhu její dcery

Ivana Trump se svou maminkou Marií Zelníčkovou.
Maminka Ivany Trumpové: Vařím jim hrnce kyselice a chovám se jako Zlíňačka

Prohlášení vydala také rodina Trumpových. „S hlubokým zármutkem oznamujeme, že zemřela naše milovaná matka Ivana Trumpová. Naše matka byla neuvěřitelná žena - síla v podnikání, sportovkyně světové úrovně, zářivá kráska a starostlivá matka a přítelkyně,“ uvedla.

V prohlášení také napsala, že Trumpová utekla před komunismem, přijala USA a učila své děti „odvaze a houževnatosti, soucitu a odhodlání“.

Talentovaná lyžařka, úspěšná podnikatelka

Ivana Trumpová, za svobodna Zelníčková, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně v rodině architekta. Když u ní rodiče zaznamenali pohybové vlohy, podporovali ji ve sportovní kariéře. Ve třech letech už stála na lyžích, ve dvanácti byla v reprezentaci. Studovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově.

Tehdejší Československo jí ale brzy připadalo malé, aby mohla z komunistické země odejít na Západ, vdala se za rakouského lyžaře Alfreda Winkelmayera. Podle její matky se jednalo jen o "obchodní záležitost" pro získání rakouského pasu, pár spolu nežil. Rozvedli se po dvou letech.

V Kanadě pak Ivana Trumpová pracovala jako modelka. Po příchodu do New Yorku v roce 1976 se seznámila s byznysmenem Donaldem Trumpem, kterého si v roce 1977 vzala. Měla s ním tři děti: Donalda mladšího, Ivanku a Erika. Manželství ukončil rozvod v roce 1992 po Trumpově románku s bývalou miss státu Georgia Marlou Maplesovou.

V osmdesátých letech pracovala jako manažerka v impériu svého tehdejšího manžela, v roce roce 1987 byla americkou hotelovou asociací zvolena hoteliérkou roku. Jako první žena na světě šéfovala také casinu. 

Po rozvodu s Trumpem a bohatém finančním vyrovnání se Ivana Trumpová pustila do vlastního byznysu. Úspěšně podnikala na poli kosmetiky, oděvů či šperků, věnovala se developerství. Její majetek se rozrostl do řádů miliard.

V posledních letech měla Trumpová s bývalým manželem (a prezidentem) dobré vztahy, píše agentura AP. V knize z roku 2017 napsala, že spolu hovořili zhruba jednou týdně.

Ivana Trumpová se po rozvodu s Trumpem ještě dvakrát provdala. S posledním manželem, o 24 let mladším italským zpěvákem a modelem Rossanem Rubicondim se rozvedla v roce 2009 po necelém roce manželství.