Rožnovem proletí broučci a berušky

Kdy: pátek 25. září od 18.30 hodin

Kde: hudební altán v parku v Rožnově pod Radhoštěm

Letos po dvacáté se děti sejdou před hudebním altánem v rožnovském parku a vydají se na symbolickou cestu Karafiátových Broučků z knihovny. Společně rozsvítí lucerničky a vydají se do Dřevěného městečka. Ve Valašském muzeu v přírodě čeká na všechny malé broučky a berušky večerní program. „Po příchodu do Dřevěného městečka půjdeme do Janíkovy stodoly, kde bude připravená loutková pohádka Pinocchio s krásným koncem v podání divadla Já to jsem Víti Marčíka mladšího," prozradila Ilona Kroupová z rožnovské knihovny. Na palouku Dřevěného městečka odehrají divadelníci další pohádku. „Tentokrát o tom, jak se brouček naučil plavat," poznamenala Ilona Kroupová. V Komorním amfiteátru bude připravená světelná show Tanec světel v podání skupin Histerky a Tortus De Ignis.

V Brusném si děti zasoutěží s modely letadýlek

Kdy: sobota 26. září od 14 hodin

Kde: letiště LMK v Brusném

V Brusném se mohou především děti těšit v sobotu na Dětský letecký den. Na druhém ročníku si tak zájemci zasoutěží s modelem letadla. „Každý účastník soutěže dostane soutěžní model darem, vítěz pak vyhraje věcnou cenu," lákají pořadatelé. Kromě soutěžení se ale mohou návštěvníci těšit také například na ukázku RC modelů.

Holešov bude hostit sportovní dopoledne

Kdy: sobota 26. září od 9 hodin

Kde: sokolovna Holešov

Na sportovní dopoledne v holešovské sokolovně, při kterém si můžete vyzkoušet nejrůznější cviky, tai-či, míčové hry a mnoho dalšího, zve tuto sobotu děti i dospělé Sokol Holešov a tamní radnice. „Pro děti bude připraven mimo jiné šplh nebo průprava sportovní gymnastiky, na dospělé pak čeká i slavnostní otevření venkovních posilovacích strojů," zvou organizátoři.

V Hradišti si zájemci vyzkoušejí střelbu ze samopalu a pistole

Kdy: sobota 26. září od 9 do 12 hodin

Kde: Mariánské náměstí v Uherském Hradišti

Na dopoledne s Armádou České republiky se mohou v sobotu těšit všichni příznivci vojenské techniky. Na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti bude k vidění lehké obrněné vozidlo Iveco, malí i velcí si budou moci potěžkat některé zbraně a součásti výstroje, které při své práci příslušníci Armády ČR používají.

Akci, která se koná u příležitosti Dne české státnosti a 70. výročí ukončení II. světové války, podpoří také Krajské vojenské velitelství ve Zlíně, které pro příchozí zajistí možnost střelby ze samopalu a pistole na laserovém trenažeru. Prezentovat se budou také aktivity Branné mládeže ČR, oddílu gen. V. B. Luži Uherský Brod.

Svou účast přislíbili příslušníci aktivních záloh armády a vojenští veteráni. Program potrvá od 9.00 do 12.00 hodin.

Výstava hub na Salaši nabídne ochutnávku i vzácné druhy

Kdy: sobota 26. až pondělí 28. září

Kde: hospoda Na Dolině na Salaši

Nejrůznější druhy jedlých i nejedlých druhů hub ukáže výstava Mykologického kroužku Salaš, která se uskuteční v hospodě Na Dolině na Salaši u Velehradu. První den výstavy připadne na sobotu od 14 do 18 hodin. Expozice bude pokračovat i v neděli a v pondělí vždy od 10 do 18 hodin. Návštěvníci se mohou těšit i na výborné houbové speciality k ochutnání i vzácné druhy hub. „Nedávno jsme našli například trsnateček kosťový, který je v Červeném seznamu hub zařazen do kategorie ohrožených," prozradila Alena Filípková z Mykologického klubu Salaš.

Na trhu v podhradí se bude soutěžit o nejlepší štrúdl

Kdy: sobota 26. září od 9 do 17 hodin

Kde: Buchlovice

Milovníci dobrého jídla, pití a zábavy by v sobotu neměli chybět v Buchlovicích, kde se uskuteční druhý ročník Trhu v podhradí. „Přijďte strávit příjemné chvilky při kulturním programu, dát si něco dobrého, něco koupit, podívat se na originální traktorky a jiné samohyby nebo se třeba zúčastnit soutěže o nejlepší štrúdl," zve na akci její strůjkyně Pavla Večeřová, vedoucí Československého kulturního centra Buchlovice. Podle jejích slov účastníci mohou přinést jednu až dvě „nohavice" domácího štrúdlu a budou ochutnávat a hlasovat pro ten nejlepší.

Program na pódiu buchlovického rynku umocní vystoupení Buchlovjánku, Děcek z Buchlovic, Folklorního studia Buchlovice, folklorního souboru Šumava z Klatov a dětského folklorního souboru Kyjovjánek z Kyjova. Mužský sbor buchlovického folklorního studia předvede, jak se presují hrozny, kněz Rudolf Chmelař posvětí víno a vinaři i nevinaři si mohou zasoutěžit v tahání vína nebo vody koštýřem a válet sudy. Tahákem trhu bude traktoriáda. Obhájí loňské prvenství v jízdě vpřed Robert Rebroš a v jízdě vzad Ondřej Šmukař, oba z Osvětiman?

Městysem projde v závěru trhu dožínkový průvod. Akce začne v devět hodin a skončí úderem 17. hodiny.

Den hradu Lukova

Kdy: sobota 26. září od 10 hodin

Kde: hrad Lukov

Oblíbená hradní zřícenina v Lukově nedaleko Zlína láká na největší kulturní akci, kterou každoročně pořádá. Den hradu Lukova se uskuteční v sobotu 26. září od 10 do 17 hodin.

Program zahájí v 10 hodin slavnostní žehnání kaple sv. Jana Křtitele. Návštěvníci se mohou těšit také na výstavu s názvem „Dvacet pět let boje o hrad," která mapuje snahu dobrovolníků o oživení tohoto bývalého významného sídla.

„Budeme také prezentovat stavebně záchranné práce, které jsme provedli v letošním roce," doplnil Jiří Holík ze spolupořádajícího Spolku přátel hradu Lukova.

Zoo Zlín i letos láká na večerní prohlídky ve světlech lampionů

Zlín - Zlínská zoo i v letošním roce připravuje oblíbené večerní prohlídky zoo a zámku Lešná. Proběhnou po čtyři páteční večery 25. září, 2., 9. a 16. října 2015.

Všichni příznivci zvířat a romantických procházek tak mají jedinečnou šanci zavítat do zoo ve zcela netradiční dobu a zažít její večerní atmosféru. „Hlavní vstup bude otevřen nepřetržitě po celý den, sezonní vstup bude při první prohlídce 25. září otevřen nepřetržitě, od října pak vždy od 17.00 hod. Poblíž obou vstupů si návštěvníci budou moci zakoupit celou lampionovou soupravu (tzn. lampion, svíčku a dřevěné držátko). Vstupné na večerní prohlídky se nemění, zůstává stejné jako při běžné návštěvě zoo," uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Večerní návštěvu zoo zpestří i nabídka prohlídky s průvodcem. Za doprovodu odborných pracovníků zoo se návštěvníci blíže seznámí s chovanými zvířaty a připravovanými novinkami. „Jedinou podmínkou je dostavit se včas na nádvoří zámku Lešná, odkud budou zmiňované prohlídky začínat," sdělila.

První prohlídka s průvodcem odstartuje v 18.30 hod, další pak v 18.40 hod., v 18.50 hod., v 19.00 hod., v 19.10 hod., v 19.20 hod. a poslední v 19.30 hod.

K návštěvě bude lákat i zámek Lešná. Zámecké pokoje budou pro tuto příležitost speciálně vyzdobeny podzimním květinovým aranžmá. Průvodci v dobových kostýmech přiblíží život původních obyvatel zámku hrabat rodu Seilernů. První zámecká prohlídka odstartuje v 18.30 hod., další budou následovat ve dvacetiminutových intervalech. Vstupné do zámku bude sjednoceno pro všechny kategorie návštěvníků, a to na 30 Kč za osobu.

Zpestřením především pro dětské návštěvníky bude i letos dlabání dýní, a to při všech večerních prohlídkách od 16.30 hodin na nádvoří zámku Lešná.

„Nezapomněli jsme ani na občerstvení. Horký čaj a něco k zakousnutí nabídnou restaurace Tyrol, Neapolitáno a Limpopo. Otevřeny budou také prodejny suvenýrů. Na závěr ještě jedna malá rada. I když budou cesty a chodníky osvětleny, doporučujeme vzít s sebou kapesní svítilnu," dodala mluvčí zahrady.

Pokladny zoo se uzavřou ve 20.00 hodin, samotná noční zoo Zlín pak ve 21.30. (poh)