„Schválená opatření vychází ze tří základních předpokladů. Těmi jsou udržení zaměstnanosti, zvyšování kvalifikace zaměstnanců a zvýšení veřejných investic,“ uvedl člen komise a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Zároveň však doplnil, že si kraj nemůže dělat ambice na to, že problém krize jako celek vyřešil, na to nemá dostatek nástrojů ani kompetencí.
Pracovní komisí odsouhlasená opatření se týkají hlavně změn priorit investiční politiky kraje. „Jsou to konkrétní kroky, které uskuteční přímo Zlínský kraj nebo jím řízené či zřízené organizace. Opatření proti krizi se pak stanou pro jejich vedení strategickým úkolem,“ řekl předseda komise a náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. Zmínil, že jednotlivá opatření budou na základě dohody komise ještě dále rozpracována.
Základní opatření Zlínského kraje pro zmírnění dopadu ekonomické krize - V současné době by měly být preferovány a co nejvíce urychleny veškeré investiční akce s cílem podpory zaměstnanosti ve stavebnictví a navazujících odvětvích.
Rozšíření podpory učňovských oborů a řemesel s cílem zachování a zajištění rozšíření nabídky kvalifikované pracovní síly v regionu, která bude dostupná v následujícím období růstu.
Ve strategické průmyslové zóně Holešov nabízet plochy „na míru“ potenciálním investorům, bez ohledu na současné rozparcelování prostoru. Preferovat investory nabízející pracovní místa v perspektivních oborech
V rámci energetické agentury Zlínského kraje aktivovat činnost tak, aby se navýšily finanční prostředky, které jsou dostupné z EU a státního rozpočtu pro podporu snižování energetické náročnosti budov. To vše s cílem snížení provozních nákladů a tvorby pracovních míst ve stavebnictví a navazujících odvětvích.
Do roku 2015 zpracovat analýzu specifických nástrojů podpory malého a středního podnikání v období současné hospodářské krize.
Zjednodušení administrativních postupů při získávání dotací z EU pro samosprávy i podnikatele.
Vytvořit plán konkrétní pomoci firmám při nalézání odbytišť svých výrobků na východních trzích.
Posílit kampaň k přilákání návštěvníků do Zlínského kraje, v dnešní době by mohli turisté totiž preferovat levnější domácí dovolenou před dražší zahraniční.
V rámci odboru strategického rozvoje kraje vyčlenit pracovníka pro posílení absorpční kapacity kraje. Ten by například pomáhal při vyhledávání vhodných programů podpory pro podnikatele.