Autorem vítězného návrhu na proměnu náměstí Míru je brněnský ateliér.

S přeměnou náměstí se má začít v závěru roku 2022 a má trvat rok. Podle primátora Zlína Jiřího Korce vyjde na stovky milionů korun. Rekonstrukce bude rozdělena na dvě etapy.

V té první má vzniknout pod téměř celou plochou náměstí podzemní parkoviště pro více než 300 aut. Na akci se mají finančně podílet i zlínští podnikatelé.

„Máme ambici projekt financovat jak z městských zdrojů, tak do toho zapojit i ty soukromé, zejména od místních podnikatelů, pro které by změna náměstí mohla znamenat i jejich prospěch,“ naznačil Korec.

Do parkoviště by se mělo vjíždět ze třídy T. Bati. Město plánuje současně i opravy přilehlých ulic Bartošova a Rašínova.

„Základní a viditelná bude změna povrchu, změna vybavení, nové osázení zeleně, nové lavičky a vodní prvky,“ vyjmenoval vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu a člen odborné poroty Ivo Tuček.

Podle něj se dočkají i ženy, protože obnova náměstí „srovná“ dlažbu tak, aby o ni nejen nikdo nezakopával a neničil si podpatky. Rekonstrukce prostoru také nabídne majitelům kaváren a obchůdků lepší plochu předzahrádek.

V plánu je také úprava prostoru před kostelem, kde místo stávajícího parkoviště vznikne klidová zóna.

Po dokončení parkoviště se upraví plochy náměstí a jeho vybavení. Zlínské náměstí Míru získá nový mobilář, vodní prvky a další osázení zelení. Město plánuje i kolonádu a místa pro venkovní expozice.

Druhá etapa má být hlavně o částečném zastavění prostoru. Podle vedení města by zde mohly vzniknout byty nebo třeba i nová budova zlínského magistrátu. „Nemáme úmysl opustit budovu radnice,“ zdůraznil Jiří Korec s tím, že by šlo o doplnění budov města.

„Druhá etapa je nyní pro nás spíš cílový stav, vize, nebudeme ji za každou cenu tlačit,“ upozornil zlínský primátor.

Kdy začnou práce na obnově náměstí, zatím není jasné. Plány totiž kříží oslavy 700. výročí vzniku Zlína.

„Nyní nás čeká zpřesnění soutěžních návrhů, musíme dopracovat nějaké studie a pak se bude zpracovávat projektová dokumentace a řešit správní řízení. Tohle může zabrat rok až dva. Jelikož nás čeká jubilejní rok 2022, během kterého se očekává mnoho kulturních akcí na náměstí, a jelikož nepředpokládáme, že do té doby by šlo vše zrealizovat, tak se zřejmě začne až po ukončení všech oslav v závěru roku,“ vysvětlil Ivo Tuček.

Všechny návrhy, které byly do veřejné soutěže zaslány, si lze prohlédnout v prostorách zlínského zámku od 11. března.