Autorem vítězného návrhu na proměnu náměstí Míru je brněnský ateliér.

S přeměnou náměstí se má začít v závěru roku 2022 a má trvat rok. Podle primátora Zlína Jiřího Korce vyjde na stovky milionů korun. Rekonstrukce bude rozdělena na dvě etapy.

V té první má vzniknout pod téměř celou plochou náměstí podzemní parkoviště pro více než 300 aut. Na akci se mají finančně podílet i zlínští podnikatelé.

„Máme ambici projekt financovat jak z městských zdrojů, tak do toho zapojit i ty soukromé, zejména od místních podnikatelů, pro které by změna náměstí mohla znamenat i jejich prospěch,“ naznačil Korec.

Nakažené hovězí maso z Polska se dostalo i na Kroměřížsko. V nemocnici z něj uvařili 170 porcí obědu, v jídelně na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži dokonce 1200.
Závadné maso: „Ještě že si nedali tatarák“

Do parkoviště by se mělo vjíždět ze třídy T. Bati. Město plánuje současně i opravy přilehlých ulic Bartošova a Rašínova.

„Základní a viditelná bude změna povrchu, změna vybavení, nové osázení zeleně, nové lavičky a vodní prvky,“ vyjmenoval vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu a člen odborné poroty Ivo Tuček.

Podle něj se dočkají i ženy, protože obnova náměstí „srovná“ dlažbu tak, aby o ni nejen nikdo nezakopával a neničil si podpatky. Rekonstrukce prostoru také nabídne majitelům kaváren a obchůdků lepší plochu předzahrádek.

V plánu je také úprava prostoru před kostelem, kde místo stávajícího parkoviště vznikne klidová zóna.

Po dokončení parkoviště se upraví plochy náměstí a jeho vybavení. Zlínské náměstí Míru získá nový mobilář, vodní prvky a další osázení zelení. Město plánuje i kolonádu a místa pro venkovní expozice.

Slavnostní inaugurace rektora Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimíra Sedlaříka. Vladimír Sedlařík převzal rektorský řetěz od svého předchůdce Petra Sáhy, který byl dlouholetým rektorem zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Univerzita Tomáše Bati vítá nového rektora

Druhá etapa má být hlavně o částečném zastavění prostoru. Podle vedení města by zde mohly vzniknout byty nebo třeba i nová budova zlínského magistrátu. „Nemáme úmysl opustit budovu radnice,“ zdůraznil Jiří Korec s tím, že by šlo o doplnění budov města.

„Druhá etapa je nyní pro nás spíš cílový stav, vize, nebudeme ji za každou cenu tlačit,“ upozornil zlínský primátor.

Kdy začnou práce na obnově náměstí, zatím není jasné. Plány totiž kříží oslavy 700. výročí vzniku Zlína.

„Nyní nás čeká zpřesnění soutěžních návrhů, musíme dopracovat nějaké studie a pak se bude zpracovávat projektová dokumentace a řešit správní řízení. Tohle může zabrat rok až dva. Jelikož nás čeká jubilejní rok 2022, během kterého se očekává mnoho kulturních akcí na náměstí, a jelikož nepředpokládáme, že do té doby by šlo vše zrealizovat, tak se zřejmě začne až po ukončení všech oslav v závěru roku,“ vysvětlil Ivo Tuček.

Všechny návrhy, které byly do veřejné soutěže zaslány, si lze prohlédnout v prostorách zlínského zámku od 11. března.

Beseda hejtmana Jiřího Čunka s občany o zdravotnictví v kavárně 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně.
Debata o nové nemocnici ve Zlíně: Vzrušení, emoce i podpora