„Lidé se asi báli přeplněných autobusů, a tak vyrazili za prací autem nebo na kole. Řada si nejspíš vzala i dovolenou,“ odhadoval ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář. Podle jeho slov mohly za malou vytíženost autobusů i ředitelská volna, ke kterým část škol v kraji sáhla.

„Některé ranní linky, jež využívají zejména školáci, tak jely skoro zbytečně,“ informoval Holubář.

Prakticky totožnou situaci hlásil před polednem také dispečink společnosti Krodos Bus z Kroměříže. „Obsazenost našich vozů je menší než obvykle. Dá se to přirovnat k nedělnímu provozu,“ sdělil dispečer Květoslav Nábělek s tím, že to jeho ani kolegy příliš nepřekvapilo. „Očekávali jsme, že se dnes v dopravě žádná hrůza konat nebude,“ připustil.

V ČSAD Uherské Hradiště podle tamního vedoucího autobusové dopravy Vladimíra Oswalda stávku de facto nezaznamenali. „Odboráři spoustu cestujících nesmyslně vystrašili, a ti tak radši zůstali doma nebo jeli do práce autem. Přitom pořádně se stávkuje pouze v Praze,“ poukázal Oswald.

Připravené posilové spoje tak nakonec na Uherskohradišťsku vůbec nemusely vyjet. „Počítali jsme s jejich nasazením mezi Veselím nad Moravou a Uherským Hradištěm a také na trase Uherský Brod–Bojkovice, tedy v místech, kde měl výpadek vlakového spojení komplikovat lidem cestování nejvíce. Nakonec ale všechny zájemce bez potíží posbíraly pravidelné linky,“ ozřejmil Oswald.

Také autobusy společnosti HousaCar vyjely podle slov jejího provozního technika Karla Housy dle běžných jízdních řádů. „Výrazný nárůst cestujících nemám hlášen a ani k žádným zpožděním na našich linkách nedochází,“ ozřejmil kolem jedenácté hodiny Housa.

Zvýšený počet cestujících oproti normálu tak hlásila pouze Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO). „Je jich o něco více, ale rozhodně to není nijak ochromující,“ zdůraznil dopoledne hlavní dispečer DSZO Josef Polách. Současně přiznal, že některé spoje nabíraly zpoždění.

„Za to ale může oprava vozovky u okresního soudu na třídě Tomáše Bati. Nejvyšší, které mám hlášeno, však bylo jen šest minut,“ pochvaloval si Polách s tím, že provoz v krajské metropoli byl nižší než obvykle. „Lidé se případným komplikacím snažili vyhnout a raději zůstali doma,“ uzavřel Polách.

Osobnosti Zlínska vnímají včerejší stávku rozdílně

Miroslav Adámek, primátor města Zlína
Respektuji právo odborářů na stávku, je to legitimní způsob vyjádření nesouhlasu s reformami. Osobně ale považuji reformy za nutné. Protože jsem lékař a znám prostředí zdravotnictví, jsem více než přesvědčen, že tahle země reformu zdravotnictví potřebuje. Ale také třeba reformu důchodovou a další. Jako každý velký záměr, což vládní reformy jsou, má také tento i stinné stránky. Nesouhlasím třeba s oddalováním odchodu do důchodu. Celkově ale jednoznačně reformy podporuji, jsou potřeba.

Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín
V pondělí jsem měl několik schůzek v Praze, takže jsem celou neděli situaci napjatě sledoval. Naštěstí to dobře dopadlo. Dnes se mě také nijak nedotkla, ale to nic nemění na tom, že já osobně se způsobem, jak je tato stávka provedena, nesouhlasím.

Irena Ondrová, bývalá primátorka města Zlína
Osobně říkám, že právo na stávku musí respektovat každý, ale mělo by to být podle určitých regulí. Zrovna dnes jsem měla být v Praze na Žofíně jmenována do výkonného výboru UNICEF, ale muselo to být kvůli stávce zrušeno. Navíc se mi nelíbí, že stávkující nadávají těm, kteří se rozhodli dnes nastoupit do práce, také golfový turnaj v Poděbradech mi v době stávky příliš šťastný nepřijde.

Michal Důras, hokejista PSG Zlín
Těžko na to něco říct. Mě to osobně nezasáhlo a pozoruju to spíše jako divák u televize. Ale opravdu nevím, jestli je správné brát si normální lidi, kteří musejí do práce, za rukojmí.