Podle Dalibora Stříbného, jednatele Explicit reality, zvýšení daně z nemovitosti nijak zásadně trh neovlivní. „Tato daň se týká především již vlastněných nemovitostí, a většina vlastníků s ní počítá, i když toto zvýšení je nepříjemné pro každého vlastníka. Daň z nemovitosti není natolik vysoká, aby výrazně ovlivnila realitní trh,“ uvedl Stříbný.

Miroslav Zvonek, jednatel Agentury Zvonek, se domnívá, že vyšší daň by mohla vést ke zdražování nájmů, a to především u větších bytů.

Zvýšení nájmu nebo prodej

„Zatímco například v roce 2023 platil majitel bytu 2+1 o velikosti 60 m2 na Jižních Svazích daň z nemovitosti ve výši cca 1100 korun, v roce 2024 již zaplatil 2550 korun. U větších bytů bude rozdíl v zaplacené částce ještě větší. Většina majitelů tedy, podle mé zkušenosti, navýší měsíční nájem kromě případné inflace i o několik stokorun jako kompenzaci daně z nemovitosti,“ sdělil Zvonek s tím, že se to bude týkat nově uzavřených nájemních smluv v letošním roce, případně i prodloužení už stávajících nájemních vztahů.

Ilustrační foto
Obchvat Luhačovic má podporu města, kraje i lázní. Uleví dopravě i pramenům

Dalším důsledkem zvýšení daně z nemovitosti může být podle Zvonka i to, že se někteří majitelé velkých rezidenčních či komerčních nemovitostí rozhodnou nemovitost prodat, zvlášť v případech, kdy daň z nemovitosti dosahuje částek v řádu desetitisíců korun. „I takové případy jsme již zaznamenali,“ dodal.

Zvýšení nájmů připouští i Stříbný. „Pokud nemovitost pronajímá investor, který aktivně spravuje pronájmy, je pravděpodobné, že tuto zvýšenou částku promítne do nájmu,“ řekl.

Jak se bude vyvíjet trh s nemovitostmi ve Zlíně?

Majitelé bytů o velikosti 2+1 podle něj ve Zlíně dosud platili průměrně 659 korun ročně na dani z nemovitosti.

„Od letoška je výše této daně 2241 korun, což představuje zvýšení o 1582 korun a to je 132 Kč měsíčně. Nicméně, u běžných pronajímatelů neočekávám výrazné zvýšení ceny nájmů,“ doplnil Dalibor Stříbný.

V otázce, zda kvůli vyšší dani může být Zlín znevýhodněn u zájemců o nemovitosti, se makléři neshodnou.

„Tato daň není tak vysoká, aby výrazně ovlivnila Zlín pro zájemce o nemovitosti. Situace je jiná než u daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z ceny nemovitosti, která byla v letech 2016 až 2020 výraznou finanční zátěží pro kupující i prodávající,“ uvedl Stříbný.

Ilustrační foto - 63. ročník.
Ve čtvrtek začíná Zlín Film Festival. Co nabídne a kdo získá Zlatý střevíček?

Naopak podle Zvonka může být Zlín znevýhodněn. „Připomínám, že Zlín v rámci celé ČR patří na třetí či čtvrtou příčku ve výšce nájmů. Proto při prodeji bytů, zvláště nových bytů z developerských projektů, které prodáváme, evidujeme mnoho kupujících klientů z Prahy, Brna a dalších lokalit, pro které je Zlín velmi zajímavý, co se týká poměru mezi kupní cenou a výnosem z nájmu. Pokud budou majitelé bytů nuceni svůj výnos z nájmu ponížit o daň z nemovitosti, může se pro ně Zlín začít jevit, jako méně atraktivní,“ uvedl realitní makléř.

Zároveň doplnil, že daň z nemovitosti nemusí být jediným důvodem. „Nejen, že daň z nemovitosti ve Zlíně vzrostla až na pětinásobek, ale vloni ve Zlíně také zdražily náklady na odpad, MHD a také jeden z dodavatelů tepla zdražil téměř o 20 procent. To jsou všechno aspekty, které zodpovědní investoři musí brát v potaz při výběru investiční nemovitosti,“ uzavřel Miroslav Zvonek.

Zvýšení daně z nemovitosti ve Zlíně

V červnu 2023 radní schválili zvýšení daně z nemovitosti. Když ale přišla v květnu Zlíňanům do schránky složenka s vypočítanou částkou, zvedla se vlna nevole. Částka za dům či byt se jim zvedla v průměru pětinásobně. Ti, kteří platili za byt například 300 korun, v letošním roce vytáhnou z peněženky téměř 1700.

Na důkaz nespokojenosti vznikla rovnou petice za snížení místního koeficientu daně. Její autoři požadují pro rok 2025 hodnotu 2. Nyní se pohybuje od výše 2 v okrajových částech po 2,9 v centru města. V průměru činí koeficient ve Zlíně 2,6. Petici do dnešního dne (28. května) podepsalo elektronicky téměř patnáct set lidí.

Město už nyní avizovalo, že daň pro příští rok sníží

„Chceme dostát našemu slibu, který jsme při schvalování navýšení daně v červnu 2023 dali. A to, že daň nebude v budoucích pěti letech vyšší než v roce 2024. Zároveň chceme reagovat na výrazné skokové navýšení daně ze strany státu. Proto nyní připravujeme změnu v podobě snížení daně z nemovitosti v rozsahu zhruba 10 až 20 procent z částky zaplacené v roce 2024, v průměru tedy asi o 16 procent,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec. Změna bude projednána na zastupitelstvu města v červnu nebo září.