Čtyřhodinový seminář první pomoci pořádají pracovníci pravidelně každý měsíc v 16. budově areálu Svitu ve Zlíně. V sobotu 16. ledna se na něm sešla desítka lidí.

Jedním z nich byl i šestapadesátiletý František Mrázek z Fryštáku. O akci se dozvěděl z pozvánky avizované v Magazínu města Zlína. „Myslím, že je potřeba si zásady čas od času připomenout, kdyby bylo skutečně potřeba někomu pomoci. Jednou jsem byl svědkem nehody při níž cyklista srazil ženu. Ale než jsem se stačil zorientovat, tak už ženě poskytovala první pomoc jiná paní. S horšími věcmi jsem se zatím naštěstí nesetkal,“ poznamenal Mrázek.

Přestože se první pomoc učil jako všichni ostatní ve škole, je podle něj potřeba si informace oživit. „Musí se dostat do podvědomí, abychom je aplikovali automaticky, jako se třeba naučíme řídit auto,“ míní proškolený.

Pozitivně hodnotil seminář i devětadvacetiletý Michal Tichý, který na něj zavítal hlavně proto, že má dvě malé děti. „Potřeboval jsem si osvěžit znalosti, které jsem měl, když jsem byl skaut. Podle mě patří k všeobecnému přehledu a základní vědomostní výbavě člověka. Díky semináři se navíc zbaví strachu, že udělá něco špatně, když si to vyzkouší na figuríně. Myslím, že bych nyní dokázal poskytnout člověku první pomoc,“ sdělil Tichý.

Školení pořádá ČČK pro veřejnost už několik let. Schází se na něm obyčejně kolem desíti až patnácti lidí. Podle zdravotní sestry Jarmily Slovákové je má ujistit především v tom, co dělat při autonehodách, vnějším i vnitřním krvácení, popáleninách, ale také při požití kyseliny nebo štípnutí hmyzu či hada. „Základní pravidla jsou jasná a logická. I když zapomenete přesný poměr dýchání z úst do úst a masáže srdce, hlavně něco dělejte, případně využijte rad dispečera na lince 155 nebo 112,“ poradila kromě konkrétních praktických zásad zájemcům Slováková.