Co je nejčastější příčinou chudoby?

Velkou chybou je přijetí dluhu za někoho v domnění, že jej bude splácet. Mnohdy ale jeden z partnerů přijde o práci či zaměstnání. Leckdy pak tak lidé v této situaci sáhnou ke gamblerství ve snaze vydělat rychle peníze, vytvoří si ovšem návyk a všechny zbylé peníze prohrají.

Kdo je chudobou nejvíce ohrožený?

Zejména matky samoživitelky, protože mají nižší příjmy, než jsou výdaje. Situace je v neúplné rodině úplně jiná. Matka má jen jedny dávky, do toho musí platit výdaje na bydlení. Všechno musí utáhnout v podstatě sama. Navíc matky pracují většinou za minimální mzdu.

Jak vůbec takovým problémům předejít?

Pokud je to možné, tak nekupovat věci, které nutně k životu nepotřebují. Nebrat půjčky na věci, bez kterých se mohou obejít. Pak lidé ztratí práci a nejsou schopni dluhy či půjčky splácet. Na začátku všeho může být jen to, že si řeknou: „Dlužím jen pět tisíc za mobil.“ Ale když to nesplácí, dluh naroste na patnáct, padesát či sto tisíc… 

Zůstala sama s pěti dětmi a dluhy na krku

Několik dětí, dluhy na krku a do toho všeho bez pomoci partnera. Do takové nezáviděníhodné situace se dostala před časem matka pěti dětí ze Zlínska, říkejme jí třeba paní Petra. Sama pocházela ze sociálně potřebné rodiny, ve které neměla žádné zázemí, nemohla od jejích členů očekávat ani peněžní výpomoc.

Její partner a otec všech dětí jí odmítl pomoct, sám se navíc zadlužil, dluhy hodil na ni a uvrhl ji tak do dluhové pasti.

„Vytloukala, jak se říká, klín klínem. Brala půjčky, aby splatila dluhy, které rychle narůstaly. Tím, že se musela starat o děti, dostala se do situace, ze které už nebyla cesta ven,“ přibližuje příběh zadlužené matky Eva Danielová, vedoucí Charitního domova pro matky s dětmi v tísni Zlín.

Teprve tam jí pomohli zajistit splátkový kalendář pro splácení dluhů, aby děti mohly bez problémů prospívat ve škole, absolvovat výlety. Pomohli jí k základnímu vybavení, obnošenému šatstvu, z darů od lidí zajistili i vše potřebné pro její děti.

„Neměly ani na obědy, na svačiny či jízdenky,“ podotýká.

Žena je nyní rozvedená, manžel jí neplatí na děti výživné. Z dluhů se už jakžtakž vyprostila.